
Кращі кластерні практики в 2022: нові ініціативи, інструменти, партнери
За підсумками форуму УКА 2022, частина 3
Олександр Юрчак, голова УКА
Цей огляд є заключним у серії публікації про підсумки форуму кластерів «Кращі практики» 9-10 грудня. В попередніх оглядах ми розглянути кращі практики в експорті-інтернаціоналізації та в зміцненні Ланцюгів доданої вартості (ЛДВ). Зараз ми розглянемо теми другого дня конференції, де були 3 секції: кластерні ініціативи, партнерські виступи та інструменти УКА. Повний запис цього дня форуму можна переглянути тут.
Кластерні ініціативи
Тут ми зібрали нові ініціативи кількох регіонів і галузей.
Оксана Ситник представляла Харківський кластер ІАМ. Кластер зареєстрований на початку 2021, він є учасником проєкту ClusteRISE, який підняв в 2021 6 кластерів Інжинірингу, Автоматизації та Машинобудування в Україні (звідки – ІАМ). На початку війни більшість підприємств кластеру релокувалися в центральну та західну Україну, всі – по різним областям. Відповідно, нетворкинг, як одна з ключових кластерних тактик єднання та вироблення спільних рішень, отримав значні обмеження. Натомість, відкрилися нові можливості міжкластерної співпраці, зокрема, з Вінницьким кластером приладобудування. В цих умовах голова правління Оксана Ситник, залишалася найбільш активною, щоб тримати всіх учасників кластеру разом, обмінюватись новинами, допомагати окремим членам і генерувати нові пропозиції. Кластер був активним учасником подій УКА в Івано-франківську, продовжив власний фандрейзинг, генеруючи нові заявки, взяв участь у підготовці спільних пропозицій УКА, й саме через цей кластер пройшов міні-грант УКА на поїздку в Брно 5 кластерів. Підсумовуючи, приклад Харківського кластеру ІАМ – це приклад стійкості нашого бізнесу та відданості керівників МСП кластерній ідеї. Хоча від війни постраждали практично всі члени організації, кластер не розпався й не припинив діяльність (як більшість кластерів східних і південних регіонів), а навпаки згуртувався й став повноправним учасником УКА, нарівні з іншими кластерами, які не мали проблем релокації.

Слайд із презентації Оксани Ситник, який демонструє кілька прикладів відновлення діяльності підприємств після релокації в інші регіони
Урок від Харківсього кластеру: «Сильний менеджмент – запорука швидкого Відновлення учасників кластеру та свого регіону». Маю на увазі не тільки відновлення діяльності після релокації, але значно більше – відновлення бізнесу після повернення в свої регіони. Кластер не заморозив діяльність, а навпаки – активна інтеграція в УКА дозволяє накопичувати досвід і знання, готувати своїх членів та спільні проектні заявки по Відновленню свого регіону. Адже вже зрозуміло, що Відновлення східних і південних регіонів буде йти по масштабним програмам і проектам. Отже, кращі шанси мають ті кластери та їх учасники, хто вже починає підготовку до цього.
*******
Виступ Тетяни Воронцової – це, де-факто, анонс Ресурсного центру «Медичні кластери», який 2-им після РЦ «ЖКГ» запускається в УКА. Тетяна надала інформацію і про свій кластер та його історію, мова про міжрегіональний Рівненський медичний кластер. Але в її презентації вже домінували підходи, які демонструють системне бачення проблем і викликів усієї галузі медицини та охорони здоров’я.

Відтак, нам залишається тільки привітати пані Тетяну та всі медичні кластери. Всі вони створені в 2020-21 рр, є досить молодими, й тому об’єднання в даних умовах – це кращий варіант розвитку. Тетяна також продемонструвала перші результати в інтернаціоналізації – РЦ медичний кластерів, в особі УКА, ввійшов в European Connected Health Alliance, – потужне об’єднання 74 кластерів світу в цій галузі. Це відкриває нові перспективи співпраці для кожного з кластерів.
Урок №2 від Тетяни Воронцової – «Разом – швидше та ефективніше». Проблема дрібності та слабкості українських кластерів вже не раз обговорювалась на нарадах УКА. По-суті, ми маємо зараз унікальні шанси прискореної інтеграції в ЛДВ ЄС, їхні проекти, використання можливостей, в тому числі, фінансових, яких до цього ми ніколи не мали. Але 80% кластерів УКА є дуже молодими та-або малими. Група медичних кластерів є типовим прикладом такої ситуації. В результаті, нам важко говорити з євро-кластерами про якісь «високі матерії» (складні та великі проекти, консорціуми, інноваційні тренди тощо). Відтак, найбільш оптимальний для нас вихід в інтернаціоналізації – це рухатись вперед об’єднаними силами.
*******
Дуже цікавим з точки зору регіональних перспектив кластерного розвитку був виступ Володимир Петріва з Прикарпаття. Він представляв АРР Бойківщини з м. Долини та портфель проектів напрацьованих в цьому агентстві. По суті, це було представлення стратегії смарт-спеціалізації конкретного регіону, яка базується на чіткому формулюванні цільових секторів, враховує всі аспекти співпраці ключових стейкхолдерів, аспекти сталості та інновацій, а також між-регіональної та транс-кордонної співпраці. Це була також і пропозиція для потенційних партнерів – Володимир вже веде перемовини з окремими учасниками УКА щодо долучення в проекти.

Портфель ініціатив та проектів АРР «БОЙКЕА»
Більшість представлених ініціатив вже мають попередні обгрунтування та обриси інвестиційних проектів, й це саме те, що ми очікуємо від кожного кластеру.
Урок від Володимира -«Думай глобально – дій локально». Проекти Володимира Петріва мають, звісно, локальний характер – вони націлені на стандартні переваги економічного розвитку свого регіону, як ВВП, створення робочих місць та розвиток конкурентних переваг. Але у всіх проектах дуже добре помітний «глобальний слід» – глобальні світові тренди, щодо сталої, циркулярної економіки, інновацій та хайтек. Поки що в УКА, це єдиний приклад подібного комплексного, системного бачення регіонального розвитку від кластеру, принаймі з тих, які вже широко комунікуються в УКА.
Програми підтримки кластерів від партнерів
На форумі 10 грудня виступали 2 наші партнери GIZ-Ukraine та EEN-Ukraine. Кілька важливих резюмуючих коментарів про їх пропозиції.
GIZ-Ukraine – наш стратегічний партнер в розвитку кластерного руху з 2019 року. Саме тоді АППАУ отримала перший грант з підтримки стандартів ISO/IEC від проєкту «Застосування та реалізація Угоди про асоціацію ЄС – Україна у сфері торгівлі», що впроваджується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансової підтримки уряду Німеччини. Стандарти якості – це тема, що була й залишається в фокусі уваги кластерів й до неї ми будемо постійно повертатись.
В 2020 GIZ-Ukraine сприяє отриманню наступного гранту, саме по кластерному розвитку – проект ClusteRISE націлений на розвиток кластерних ініціатив в регіонах Харкова та Запоріжжя, але фактично отримує вплив на подібні ініціативи також і в Миколаєві, Вінниці та Києві. Швидше групування та консолідація кластерів ІАМ в УКА, їх найбільш активна позиція серед інших категорій, є нічим іншим, як наслідком роботи проведеної в 2020-21 в проекті ClusteRISE.
Впродовж 2022 GIZ-Ukraine сприяє отриманню 5 міні-грантів – 2 на розвиток УКА (комунікації, регіональні ініціативи, підтримка ресурсних центрів, стратегія УКА), 2 на бізнес-місії в Прагу та Брно й ще 1 на проведення дослідження кластерного потенціалу в Житомирській області. В деяких учасників УКА є питання щодо умов надання та сум цих грантів, але важливо інше – ця допомога була надзвичайно важливою для того, щоб весь наш альянс вижив та відбувся, й для того, щоб закріпити цілу низку важливих ініціатив по нашим головним напрямам діяльності. Важливою в 2022 була також підтримка GIZ-Ukraine серії воркшопів та обмінів, які відбувались з провідними експертами Німеччини та ЄС в онлайн режимі, – слайд нижче з останнього вебінару 8 грудня.

В 2023 ми очікуємо продовження цієї співпраці. 10 грудня Сергій Пономарьов, головний координатор у співпраці УКА від GIZ-Ukraine представив 5 ключових ініціатив наступного року. Мова про діагностику кластерів та кластерного менеджменту, нові тренінгові програми для кластерів УКА, програми обміну та стажування в ЄС, а також нові гранти для окремих кластерів. Окремо йдеться про підтримку всього УКА, зокрема наших програм інтернаціоналізації та підтримки Ресурсних центрів.
Урок для нас від GIZ-Ukraine – це про системність та послідовність, які долають будь-які перешкоди. Якщо ми подивимось на дату реєстрації більше 20+ кластерів УКА, то помітимо закономірність – вони створені в період 2019-21 рр. Тобто саме тоді, коли GIZ-Ukraine розпочало свої проекти з підтримки МСП та регіонального розвитку. Я не маю повної інформації про всі їх види та напрями підтримки, але я точно знаю, що це єдина в Україні міжнародна організація серед донорських структур, яка тримає фокус на кластерному розвитку країни. На жаль, кластерний рух Україні й досі перебуває в фазі «дитинства» й існує маса ризиків, що й ця чергова підйому може завершитись нічим. Тому дякуємо нашому стратегічному партнерові й надіємось на продовження співпраці в 2023! Нам дуже потрібна ваша підтримка.
Я сподіваюсь, що цей огляд прочитають інші донори та чиновники різних рівнів державних структур. Якщо тільки один GIZ-Ukraine зумів підтримати зародження кластерного руху України, як би ми зростали, якби ця підтримка подвоїлась чи потроїлась?
*******
Ще одна партнерська презентація на форумі 10 грудня – від EEN-Ukraine. Програма підтримки МСП та можливостей консорціуму представила керівниця консорціуму, Олена Фесенко.
Пані Олена продемонструвала можливості самої платформи – найбільшої мережі, де МСП можуть швидко знаходити партнерів, бачити всі запити та можливості фінансування, інноваційного ровзитку, а також долучатись до низки платформ за напрямами діяльності. Зокрема, в 2022 УКА приймав участь в мечмейкингових заходах, створених саме на платформі EEN – це Supply Chain resilience platform, Solidarity Lane тощо. В EEN-Ukraine ми спільно приймали участь в запуску маркетплейсу на платформі ECCP. Зараз УКА (через АППАУ) входить в консорціум EEN-Ukraine і це означає, що для кластерів УКА відкриваються нові можливості.
Ми запрошуємо всіх МСП, учасників кластерів активно реєструватись на платформі EEN, а також приймати участь в заходах, які є цільовими. Зараз ми спільно просуваємо мечмейкинг компаній, які мають відношення до електрообладнання та потреб критичної інфраструктури України, – відповідний інструмент метчмейкингу вже запущений, й кожен український учасник може там вільно реєструватись.

Резюмуючи цей партнерський огляд, виведемо ще один, більш універсальний урок – «Забагато партнерів не буває – особливо коли вони справжні» ) Огляд наших зарубіжних партнерів, які внесли найбільший вклад в розвиток УКА – див за цим посиланням.
Інструменти та сервіси УКА
Ця секція потребує більш детального огляд та аналізу, що виходить за межі цієї публікації й ми це обов’язково зробимо на початку 2023. Тут я надам просто перелік інструментів та сервісів які вже створені в УКА для спільного користування всіма членами альянсу та їхніми МСП.
- Міжнародний нетворкинг та співпраця кластерів УКА. Це програма, яку ведуть спільно Ольга Трофимова та автор цих рядків, і яка включає низку компонентів
- організацію міжнародних зустрічей: на 2023 вже сплановано 7 великих бізнес-місій
- форум українських кластерів в Кошіце
- 3 бізнес-місії в Чехію (Smart Region, Smart Industry, Cyber-security)
- організацію міжнародних зустрічей: на 2023 вже сплановано 7 великих бізнес-місій
- Бізнес-місія в Ліон (Індустрія 4.0)
- Зустріч з німецькими кластерами Go Cluster
- Зустріч з іспанськими кластерами (програма BioCad)
- Підготовку та реалізацію бі-латеральних угод за групами кластерів. Приклад співпраці з Чеською республікою є саме з цієї категорії, й ми плануємо розгортання таких угод з Польщею, Францією та Литвою.
- Низку зустрічей та участь в програмах, які будуть розгоратись на рівні Європейського кластерного альянсу та Європейської комісії.
- Фандрейзинг. В цій сфері УКА створив проектний офіс, який розгортає діяльність й вже надає сервіси за 2-ма ключовими напрямами
- Підтримка в фандрейзингу по грантам загального призначення.
- Підтримка в фандрейзингу по інноваційним грантам.
Найбільш успішною в 2022 є останній напрям – загалом програма EIF принесла нашим МСП та 2-м Digital Innovation Hubs (DIHs) більше 600 тис євро. Завдання, яке стоїть перед проектним офісом на 2022 – значно збільшити фінансування по грантам загального призначення – адже очевидно, що кількість кластерів та МСП, які потребують цієї підтримки в УКА в рази більша. Крім того, ми плануємо в рази збільшити фінансування проектів на рівні всього УКА.
В проектному офісі УКА задіяні Юрчак О. (керівник), Федір Дзень (аналітик), Тетяна Котенко та Полінкевич Микола (гранти загального призначення), Андрій Бородюк (інноваційні гранти).
- Маркетплейс Land4Developers – це новий інструмент УКА для виводу на експорт інноваційних МСП з промислових секторів, а також інжинірингові компанії. Його представляла Олена Садома, відповідальна за Експорт-Інтернаціоналізації в АППАУ. Цей інструмент демонструає також наші амбіції в ще одній категорії – він поступово ставатиме нашим головним інформаційним та нетворкинговим хабом для всієї Східної Європи та країн Східного партнерства.
- Платформа віртуальних подій Brave2Business – ще 1 інструмент експорту. За нього відповідають Валентина Хистова, Виконавчий директор Асоціації «УАМ» (меблеві кластери) та Андрій Бородюк (для всіх кластерів ІАМ та АППАУ).
- Інструменти комунікацій УКА включають веб-сайт, сторінки в Facebook, Linkedin Twitter й 10+ груп в Телеграмі для внутрішнього користування. АППАУ та АСТАР створили комітет з комунікацій УКА, де розпочали узгодження єдиних стандартів та правил взаємопідтримки. Зокрема, частина візувальних комунікацій на форум 9-10 грудня розроблялась фахівцями АСТАР, інша – в АППАУ. Обидві команди діяли по єдиному плану дій. Цей комітет готовий надавати підтримку іншим кластерам УКА в розробці сайтів та лендингів, створенні брендбуків та комунікаційних стратегій, а також підтримці в створенні засобів комунікацій для експорту.
- Продукти Аналітичного Центру УКА представляв Володимир Панченко, керівник центру. Портфель цих продуктів ще тільки формується й найбільш очевидним та затребуваним є сервіс з проведення досліджень по кластерному потенціалу в регіонах. Це сервіс вже був продемонстрований в Житомирській області, а зараз попит є на Волині, Прикарпатті та в Чернігівській області.
Якщо резюмувати цю секцію, то набір цих інструментів, їх якість виглядає більш, ніж достатньою для кластерів УКА. Більшою проблемою виглядає активніша позиція координаторів кластерів та їх робота по залученню МСП та інших стейкхолдерів в користуванні цими сервісами. Наприклад, я неодноразово відмічав, що ефективність інноваційного фандрейзингу не потребує доказів, але рівень користування цим сервісом не виходить за рамки АППАУ й буквально кількох кластерів ІАМ. Подібна ситуація в нас і з іншими сервісами.
Урок 2022 з цієї секції, а також партнерської – «Створити нові можливості, як і нові сервіси складно та важко. В це потрібно інвестувати. Але ще складніше й важче, це залучити до їх користування широкі категорії МСП». Відповідно, кластери УКА на 2023 мають зробити належні висновки. Позиція координаційного центру УКА буде залишатись прагматичною – краща підтримка буде надаватись тим кластерам, хто демонструє активність та бере зустрічні зобов’язання.
******
На завершення, хочу подякувати всім спікерам та учасникам форуму. Форум підтвердив, що УКА відбувся як дієве, сильне об’єднання кластерів України. Ми маємо цілу низку кращих практик від передових кластерів, які варті наслідування. Ми продемонстрували дуже гнучкі можливості адаптації до кризових умов й створили низку шерингових інструментів, які вже працюють для всієї спільноти. Зрештою, ми доказали самим собі й партнерам, що кластерний рух України живий, незламний й що в ньому є велика перспектива для підтримки та розвитку економіки країни. Подяка за це всім нашим учасникам та партнерам.
В 2023 УКА планує проводити подібні форуми, як мінімум, двічі на рік, в тому числі в офлайн форматах – готуємось.