11 серпня в Івано-Франківську відбулася перша зустріч Українського кластерного альянсу (УКА) в серії заходів, які сплановані по регіонам України, з метою розкриття кластерного потенціалу та консолідації кластерних ініціатив. Захід об’єднав близько сорока учасників й відбувся за підтримки Івано-Франківської ТПП, Бізнес-асоціації Івано-Франківщини та Харківського кластеру ІАМ, релокованого на Прикарпаття.
Виступи спікерів
Захід відкрив президент Івано-Франківської ТПП Андрій Левкович. Він наголосив на викликах економічного фронту та необхідності спільно їх приймати.
Голова УКА Олександр Юрчак представив головні ініціативи кластерної спільноти УКА, перші історії успіху, серед яких відмітив здобутки Podillya Fashion Cluster, АППАУ, УАМ, а також спільних ініціатив на міжнародній арені. У відповідь на питання щодо порядку чи пріоритетів розгортання кластерних ініціатив на Прикарпатті Олександр наголосив, що завданням УКА є всіляко підтримувати подібні ініціативи, вони вже є, але всі головні рішення приймаються на місцевому рівні.
Власне, про ці перші ініціативи та рішення розповіли наступні спікери: Віктор Вінтоняк, голова новоствореної Бізнес-асоціації Івано-Франківщини, а за ним – Володимир Петрів, голова Правління ГС «Агенція регіонального економічного розвитку Бойківщини».
Віктор закликав до об’єднання в асоціації учасників від бізнесу, регіональних органів влади. Пізніше він також представив потенціал сектору кіноіндустрії, яка вже має значну історію та коріння в цьому регіоні.
Володимир представив цілу низку потенційних проектів розвитку в таких секторах як деревообробка, альтернативна енергетика, агро-індустрія та інших. Сам перелік цих ініціатив і пропозицій, які розробила команда Володимира впродовж кількох років, викликав захоплення учасників зустрічі – це була найбільш яскрава демонстрація потенціалу кластеризації регіону.
Гості Прикарпаття з Харкова, які за 5 місяців уже стали своїми, презентували проект створення метрологічного центру в Богородчанах за участю релокованих підприємств Харківського кластеру ІАМ. Оксана Ситник, голова Правління кластеру ІАМ, та Андрій Стеценко, СЕО «Енергооблік», розповіли про свій кластер, релоковані підприємства, а також про сам проект, необхідність якого в контексті викликів енергоефективності газового господарства є дійсно великою.
Не менш цікавим був виступ керівника проекту «Сонячне місто – Нова енергія» Максима Карпаша. Максим детально представив контекст і виклики в сфері енергоефективності регіону, реалізовані проекти та перспективи. В цілому, за останні 5 років є значний прогрес у зміні ставлення керівників установ і підприємств до проекту, підготовлені десятки менеджерів з аудиту, сотні об’єктів пройшли програми термомодернізації, значно зросла кількість інсталяторів обладнання, які пропонують альтернативні джерела (сонячні станції, теплові насоси, котли на біопаливі тощо).
Представники місцевої університетської спільноти Світлана Кропельницька, директорка Проектно-освітнього центру розвитку інновацій та інвестицій у регіоні «Агенти змін» Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника) та Ольга Максимович (директорка, Карпатський інститут аналітики “FrankoLytics”) представили історичні, наукові та дослідницькі компоненти кластеризації регіону.
Несподівана перерва, викликана повітряною тривогою, змусила учасників заходу спуститися в підвальне приміщення ТПП. Де, й у цілком комфортних умовах, захід продовжився виступом гостей з Хмельницького. Про досвід кластерного об’єднання “Дністер 1362” та Podillya Fashion Cluster розповіли Олег Демчук (він же голова агентства АСТАР), Ігор Новосадюк та Оксана Мухіна, місцевий представник кластеру Дністер 1362. Виступ гостей був дійсно надихаючим і дуже мотивуючим, з огляду на їх реальні здобутки в цей складний період. Тоді як у багатьох регіонах та економічних країни проблеми тільки посилюються, швейники Podillya Fashion Cluster демонструють стійке зростання. Вони створюють нові робочі місця, отримують нові гранти й обладнання, планують нові колекції та виходять на міжнародні ринки. Ключ до цих успіхів – саме в налагодженні ефективної кластерної співпраці відразу за кількома напрямками:
- виробнича коопераця, в якій об’єднуються ресурси кількох підприємств.
- вироблення єдиних і високих технологічних стандартів, а також об’єднання ресурсів розробників у єдиному спільному КБ.
- культивування креативності та інноваційності по всім учасникам кластеру.
УКА ставить цей кластер як приклад і бенчмарк (зразок) для всіх регіонів: учасники будь-якого регіону та конкретної галузі можуть значно більш ефективно приймати виклики війни, якщо будуть об’єднуватись в подібні кластери.
Перші підсумки та подальші кроки
Організатори заходу є цілком задоволеними результатами зустрічі. Він об’єднав кращих представників кластерних ініціатив Прикарпаття з учасниками інших регіонів, й мотивував усіх до розвитку конкретних проектів та ініціатив.
Світлана Кропельницька
«Вважаю, що захід був дуже корисним та вчасним. Пропоную створення на Прикарпатті структурованої координаційної платформи розвитку кластерів. Її місія – консолідація зусиль потенційних і наявних суб’єктів кластерної та міжкластерної співпраці. А необхідність зумовлена тим, що сьогодні в нас не працюють принципи кластерної співпраці на рівні «територіальні громади-регіон»: довіра між учасниками кластерів є на мінімальному рівні; прозорість дій між потенційними кластерними суб’єктами і комунікація є, але недостатня; консолідація зусиль на рівні регіону поки не сприяє необхідній кооперації, а іноді породжує «нездорову» конкуренцію, замість необхідної для ефективного кластерного менеджменту на території. Допомога УКА є потрібною в ідентифікації (територіальний аналіз) кластерів/кластерних ініціатив регіону за типами, потребами, потенціалом, іншими критеріями за єдиною методологією та методикою, що, тільки в такому випадку, дозволить проводити порівняльний їх аналіз на різних типах територій. Дякуємо за організацію!»
(повний текст пропозицій С. Кропельницької – див. тут)
Оксана Ситник
«Мені дуже сподобались усі доповіді, атмосфера та настрій учасників. Цікавим для мене був той факт, що модель розвитку регіональної економіки для Прикарпаття не є новою, та розглядалася в т.ч. регіональною владою ще з 2000-х років. Підтвердженням цьому є і зареєстрований під номером 1 (!) індустріальний парк в Долинській громаді Івано-Франківської області. Тобто теоретичне та методологічне підґрунтя для активного кластерного розвитку в регіоні є, але, як зазначили шановні учасники зібрання, є недостатня консолідація суспільства, а також, можливо, тільки зараз прийшов час обрати лідерів цього руху в Івано-Франківську та згуртуватися навколо них».
Володимир Петрів
«Співпраця стейкхолдерів кластерного руху у розробці та реалізації проектів кластерних ініціатив є ключем до успіху. Захід продемонстрував, що ми це добре розуміємо й зараз ми плануємо підписання Меморандуму про співпрацю і партнерство між ГС “Агенція регіонального економічного розвитку Бойківщини”, Українським кластерним альянсом, трьома провідними науково-освітніми закладами м.Івано-Франківська та трьома експертними організаціями, у рамках якого зокрема розглядається можливість поетапного впровадження проектів мультикластерної ініціативи БОЙКЕА на території Долинської громади Івано-Франківської області».
Важливим аспектом заходу є підтримка державними структурами та іншими стейкхолдерами. Про підтримку ТПП свідчить вже сам факт проведення заходу на їх території, за що велика та окрема подяка господарям.
Свою прихильність і готовність до кооперації засвідчили також голова Західноукраїнського відділення InvestUkraine Андрій Павлів, Світлана Криворучко, директор департаменту економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міської ради, а також низка депутатів обласної ради.
Що далі? Як видно з наведених відгуків, місцеві організатори вже планують конкретні кроки по систематизації всіх розроблених проектів розвитку та створення платформи всіх стейкхолдерів кластерного руху. УКА зі свого боку залишається надійним партнером і надасть необхідну підтримку.
Наступний захід УКА за подібним сценарієм відбудеться в Черкасах 18 серпня.
Захід відбувся за підтримки програми «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Мета проєкту – створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримка інновацій та стимулювання експорту, що є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання. У межах підходу Team Europe проєкт також сприятиме відновленню України від наслідків COVID-19.
EU4Business – ініціатива Європейського Союзу, яка допомагає малим і середнім підприємствам у країнах Східного партнерства – Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові, Україні. Детальніше: .
Зміст напрацьованих ідей є виключною відповідальністю Українського Кластерного Альянсу і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ.