
Розбудова секторальних білатеральних адженд – перший досвід із Чехії
Звіт бізнес-місїі УКА в Брно, жовтень 2022
Бізнес-місія Українського кластерного альянсу (УКА) на міжнародну виставку MSV у Брно за напрямом просунутих виробництв (Advanced Manufacturing) відбулася 5-7 жовтня 2022 року. У складі української делегації було 18 осіб із 5 кластерів УКА: асоціації АППАУ, Запорізького та Харківського кластерів ІАМ, Об’єднання інноваційних космічних кластерів і Сумського кластеру енергетичного машинобудування. Цілі та завдання цієї місії виходили за звичні рамки торгових місій, мова йшла про домовленості з чеськими партнерами в рамках розбудови більш широкого та довгострокового порядку денного у сфері Advanced Manufacturing та дотичних. Що і як удалось українській делегації, які нові виклики постали зараз перед УКА – звіт надає деталі бізнес-місії.
Підготовка до місії
УКА почав підготовку до цієї місії з травня 2022, відтоді розпочалися регулярні обміни з чеськими партнерами. У червні цілі та завдання були сформульовані в публікації «Розбудова білатеральних адженд», де перед учасниками бізнес-місії були поставлені 3 конкретні завдання:
- Якісне представлення всього УКА та пулу кластерів інжинірингу, машинобудування та Індустрії 4.0.
- Розробка інших колективних пропозицій щодо двосторонньої співпраці, й з урахуванням позицій чеської сторони.
- Завершення формування пакету інжинірингових послуг на аутсоурсингу (Land4Developers).
Як ми побачимо далі, українська делегація успішно впоралася з першими двома завданнями й, натомість, до початку візиту ми не встигли завершити перенесення пропозиції на ресурс Land4Developers.
Упродовж липня-вересня йшла підготовка бізнес-місії. Велику роль у завершальній підготовці відіграв наш стратегічний партнер GIZ Ukraine – саме завдяки їх підтримці було полегшене фінансове навантаження на учасників делегації. Натомість, велике розчарування викликала позиція кількох Міністерств – ми не отримали очікуваної підтримки ні в представленні наших позицій перед трьома міністерствами Чеської республіки, ні допомоги в отриманні дозволів на виїзд чоловіків.
Українсько-чеська конференція SmartExport
Власне, питання білатеральних угод розглядалося на спеціальній конференції SmartExport, яка відбувалася 6 жовтня. Головний організатор від чеської сторони агенція CzechInno є ключовим «диригентом» чеських інноваційних екосистем у низці секторів, включно з Advanced Manufactruring. Завдяки проактивній позиції CzechInno та її керівниці Терезі Шамановій чеська сторона була представлена спікерами зі сторони трьох категорій:
- Три міністерства: закордонних справ, торгівлі та промисловості, цифрової трансформації.
- Державне інвестиційне агенство CzechInvest.
- Низка бізнес- та інноваційних об’єднань: Торгово промислова палата Брно, кластери Індустрії 4.0 та Smart Regions, eDIH по кібербезпеці. У залі були інші об’єднання (чеських МСП, мережі EEN тощо).

Представники державних структур Чеської Республіки
З української сторони делегація УКА включала 8 спікерів з 4-х кластерів УКА, ще двоє колег виступали онлайн. Головні обміни тривали навколо чотирьох тем: Кібербезпека, Індустрія 4.0, Розумні регіони та Освіта – підтримка МСП. У результаті обмінів підписаний Меморандум про співпрацю, деталі див. далі.

Представники української делегації
Головні інсайти з виставки MSV
Заходи 4-7 жовтня відбувались у рамках міжнародної виставки MSV, де ключовим партнером виступали Торгово-промислова палата Брно та чеський кластер Індустрії 4.0.
MSV International Engineering Fair – це спеціалізована виставка по машинобудуванню, найбільша в східній Європі. MSV є дійсно вітриною центрально- та східноєвропейських індустрій інжинірингу, машинобудування (з фокусом на металообробці), промислової автоматизації та цифрових технологій для машинобудування. Ми побачили велику кількість різних секторів і технологій, подібного масштабу виставок в Україні немає, хоча найближче стоїть Промисловий форум, що відбувається в листопаді.
Найбільше представлені бізнеси з Німеччини, Чехії та інших країн Східної Європи. Українських стендів ми не бачили. За нашою інформацією, вони не були й раніше, і це означає, що для східно-, центральноєвропейських партнерів Україна залишається terra incognita. Спроби УКА знайти фінансування на організацію колективного українського стенду, зокрема з USAID, були невдалими.

Вечірній прийом для делегацій виставки MVS, організований ТПП Брно за підтримки EEN Czech Republic
Потужно представлені на виставці сектори цифрових технологій і промислової автоматизації – тут є всі світові вендори, але багато також місцевих компаній. Увагу представників української делегації привернули 2 продукти:
- Factoree.online – чеський маркетплейс машинобудування, який дозволяє швидко передавати й розміщувати замовлення на будь-яких вільних виробничих потужностях – достатньо направити креслення деталі.
- Twinzo є словацькою розробкою, що дозволяє не тільки візуалізувати у 2D-3D виробничі активи, але й проводить чималу аналітику по їх стану.
З обома виробниками обговорили питання співпраці з українськими розробниками.

Учасники української делегації на стенді Bosch Rexroth
Чимало обмінів керівництво УКА провело на французькому стенді регіону Auvergne-Rhône-Alpes. Це також є результатом попередніх обмінів з кластером CIMES із цього регіону. Ми познайомилися та обговорили можливості співпраці з керівництвом делегації від цього регіону (№1 за промисловим потенціалом Франції), а також зустрілися з чотирма фірмами, МСП.

Прийом на стенді французького регіону
Окремо, й у рамках опції Contract-2-Contract відбулися онлайн-зустрічі в окремій зоні В2В-зустрічей. Ця опція дозволяє попередню онлайн-реєстрацію відвідувачів виставки, вибір найбільш цікавих потенційних партнерів та фіксацію зустрічей на певний час. Керівництво УКА провело 8 В2В зустрічей – крім вищезгаданих фірм і кластерів, це також представники німецької провідної асоціації в машинобудуванні VDMA, французьких Entrepairs, Isitec та Devejo, чеської EEN, Fanuc – Czech. Інформація щодо інших зустрічей української делегації уточнюється.
Домовленості з чеськими партнерами
Підписаний Меморандум про співпрацю фіксує наступні домовленості в Брно:
- Склад партнерів зі сторони Чеської республіки розширений – крім CzechInno, кластеру Індустрії 4.0 (ТПП Брно) до співпраці приєднується Хаб по Кібербезпеці (він же eDIH) та кластер Smart Regions.
- Відповідно, до цього складу учасників ми плануємо ширші обміни та події по темам:
- Участь у чеській конференції Індустрії 4.0 – січень 2023.
- Конференція по темі «Розумні регіони» (вкл. з кібербезпекою) – на квітень- травень 2023.
- Участь у виставці MSV та конференція в сфері Інжинірингу-Машинобудування (Індустрія 4.0) – жовтень 2023.
- Партнери будуть спільно подаватися на участь у проектах I4MS / Horizon Europe / Digital Europe. Зокрема, активні обміни з метчингу учасників нашої програми EIF вже почались.
- У рамках запропонованих заходів партнери шукають фінансування, й чеська сторона вже ангажує свої міністерства. Тим більше, що зараз дуже вдалий момент – Чехія головує в ЄС.
- Сторони продовжать співпрацю на секторальному рівні – регулярні онлайн-обміни по темам, зазначеним у п. 2, будуть проводитися на щомісячній основі.

Підписанти Меморандуму про співпрацю
Підсумовуючи – ми досягли своїх цілей, поставлених у початковій пропозиції від червня. Ці плани є основою довгострокових відносин і розвитку в білатеральній співпраці Індустрії 4.0 (Advanced Manufacturing). Дані угоди відкривають нову сторінку в розвитку вітчизняної Індустрії 4.0. Й один із найголовніших здобутків перемовин у Брно та даного меморандуму – з урахуванням потенціалу УКА вони легко машстабуються як на інші напрями співпраці в Чеській республіці, так і на інші країни Східної Європи та ЄС. Зокрема, УКА планує розгорнути подібний сценарій у Польщі вже на початку 2023.
Висновки та наступні кроки для кластерів УКА
Візит делегації УКА в Брно ясно та чітко демонструє наш курс: ми маємо бути повністю інтегрованими в європейські виробничі та інноваційні ланцюги, але входити туди з добре відлагодженими і стійкими власними ланцюгами. У цьому і є суть діяльності Українського кластерного альянсу.
Який би напрям діяльності ми не взяли, всюди зараз ідеться про співпрацю на трьох рівнях:
- Міжрегіональні проекти співпраці та мультилатеральні угоди (приклад – спільне з Чехією входження у формат Дунайської регіональної програми).
- Білатеральні угоди та розвиток відносин за цільовими секторами (приклад – спільні проекти з Чехією в розвитку Індустрії 4.0, розумних регіонів та кібербезпеки).
- Інтеграція наших підприємств у європейські ланцюги, В2В обміни (приклад – співпраця нашої IT-Enterprise у розвитку технологічних екосистем із чеською Factoree.online та словацькою Twinzo).

Важливе, а, можливо, й ключове значення в досягненні цих домовленостей мала кількамісячна робота багатьох менеджерів УКА в підготовці пропозицій для співпраці. «Топ-10 пропозицій УКА в темі Advanced Manufacturing» віднині є нашою головною пропозицією для міжнародних партнерів, і ми плануємо випуск подібних документів за іншими напрямами.
Разом з тим, мова йде і про нові виклики для УКА та кластерів Альянсу. Керівники кластерів мають звернути увагу на прискорення в зростанні спроможностей кластерів виконувати міжнародні угоди. Дзвіночки ми вже маємо – ще дуже мало кластерів та їх учасників залучаються до вироблення колективних пропозицій. Тому всім кластерам і по всім напрямам потрібно звернути увагу на значне й потужне наповнення своїх організацій якісним складом. У першу чергу йдеться про сильні МСП, окремі великі підприємства (готові до співпраці), а також про сильних експертів, спроможних виконувати ролі policy-makers.
Окремо, й у рамках ЦШР УКА, ми вже розпочинаємо деталізацію та профілювання ініціатив за 4-ма ключовими напрямами: Smart Regions, Cyber-security, Asset (Safety) Management (топ-тема Індустрії 4.0) та проекти в рамках Horizon Europe/Digital Europe. Кількість експертів і підприємств, готових до співпраці за цими напрямами, є достатньою. Тому завдання тут – це визначення лідерів і команд, напрямів та портфелів проектів, чітка координація й розподіл завдань у командах.
На заходах Українських кластерних днів 13-14 жовтня ми продемонструємо цей новий портфель і склади команд.
Обидві місії, по Празі та Брно, ясно показують перспективи кращої ефективності бізнесу в рамках кластерних структур.
Тому й, користуючись нагодою, запрошуємо інші кластери, кластерні ініціативи та організації приєднуватися до УКА, а учасників ринку, малі та середні підприємства – активніше долучатися до участі в кластерах УКА. Достатньо вибрати свій регіон та/чи галузь. Про умови долучення більше читайте тут.
Голова УКА О.В. Юрчак