Skip links

Розбудова секторальних білатеральних адженд – перший досвід із Чехії

Звіт бізнес-місїі УКА в Брно, жовтень 2022

Бізнес-місія Українського кластерного альянсу (УКА) на міжнародну виставку MSV у Брно за напрямом просунутих виробництв (Advanced Manufacturing) відбулася 5-7 жовтня 2022 року.  У складі української делегації було 18 осіб із 5 кластерів УКА: асоціації АППАУ, Запорізького та Харківського кластерів ІАМ, Об’єднання інноваційних космічних кластерів і Сумського кластеру енергетичного машинобудування. Цілі та завдання цієї місії виходили за звичні рамки торгових місій, мова йшла про домовленості з чеськими партнерами в рамках розбудови більш широкого та довгострокового порядку денного у сфері Advanced Manufacturing та дотичних. Що і як удалось українській делегації, які нові виклики постали зараз перед УКА – звіт надає деталі бізнес-місії.

Підготовка до місії

УКА почав підготовку до цієї місії з травня 2022, відтоді розпочалися регулярні обміни з чеськими партнерами. У червні цілі та завдання були сформульовані в публікації «Розбудова білатеральних адженд», де перед учасниками бізнес-місії були поставлені 3 конкретні завдання:

 • Якісне представлення всього УКА та пулу кластерів інжинірингу, машинобудування та Індустрії 4.0.
 • Розробка інших колективних пропозицій щодо двосторонньої співпраці, й з урахуванням позицій чеської сторони.
 • Завершення формування пакету інжинірингових послуг на аутсоурсингу (Land4Developers).

Як ми побачимо далі, українська делегація успішно впоралася з першими двома завданнями й, натомість, до початку візиту ми не встигли завершити перенесення пропозиції на ресурс Land4Developers.

Упродовж липня-вересня йшла підготовка бізнес-місії. Велику роль у завершальній підготовці відіграв наш стратегічний партнер GIZ Ukraine – саме завдяки їх підтримці було полегшене фінансове навантаження на учасників делегації. Натомість, велике розчарування викликала позиція кількох Міністерств – ми не отримали очікуваної підтримки ні в представленні наших позицій перед трьома міністерствами Чеської республіки, ні допомоги в отриманні дозволів на виїзд чоловіків.

Українсько-чеська конференція SmartExport

Власне, питання білатеральних угод розглядалося на спеціальній конференції SmartExport, яка відбувалася 6 жовтня. Головний організатор від чеської сторони агенція CzechInno є ключовим «диригентом» чеських інноваційних екосистем у низці секторів, включно з Advanced Manufactruring. Завдяки проактивній позиції CzechInno та її керівниці Терезі Шамановій чеська сторона була представлена спікерами зі сторони трьох категорій:

 • Три міністерства: закордонних справ, торгівлі та промисловості, цифрової трансформації.
 • Державне інвестиційне агенство CzechInvest.
 • Низка бізнес- та інноваційних об’єднань: Торгово промислова палата Брно, кластери Індустрії 4.0 та Smart Regions, eDIH по кібербезпеці. У залі були інші об’єднання (чеських МСП, мережі EEN тощо).

Представники державних структур Чеської Республіки

З української сторони делегація УКА включала 8 спікерів з 4-х кластерів УКА, ще двоє колег виступали онлайн. Головні обміни тривали навколо чотирьох тем: Кібербезпека, Індустрія 4.0, Розумні регіони та Освіта – підтримка МСП. У результаті обмінів підписаний Меморандум про співпрацю, деталі див. далі. 

Представники української делегації

Головні інсайти з виставки MSV

Заходи 4-7 жовтня відбувались у рамках міжнародної виставки MSV, де ключовим партнером виступали Торгово-промислова палата Брно та чеський кластер Індустрії 4.0.

MSV International Engineering Fair – це спеціалізована виставка по машинобудуванню, найбільша в східній Європі. MSV є дійсно вітриною центрально- та східноєвропейських індустрій інжинірингу, машинобудування (з фокусом на металообробці), промислової автоматизації та цифрових технологій для машинобудування. Ми побачили велику кількість різних секторів і технологій,  подібного масштабу виставок в Україні немає, хоча найближче стоїть Промисловий форум, що відбувається в листопаді.

Найбільше представлені бізнеси з Німеччини, Чехії та інших країн Східної Європи. Українських стендів ми не бачили. За нашою інформацією, вони не були й раніше, і це означає, що для східно-, центральноєвропейських партнерів Україна залишається terra incognita. Спроби УКА знайти фінансування на організацію колективного українського стенду, зокрема з USAID, були невдалими.

Вечірній прийом для делегацій виставки MVS, організований ТПП Брно за підтримки EEN Czech Republic

Потужно представлені на виставці сектори цифрових технологій і промислової автоматизації – тут є всі світові вендори, але багато також місцевих компаній. Увагу представників української делегації привернули 2 продукти:

 • Factoree.online – чеський маркетплейс машинобудування, який дозволяє швидко передавати й розміщувати замовлення на будь-яких вільних виробничих потужностях  достатньо направити креслення деталі.
 • Twinzo є словацькою розробкою, що дозволяє не тільки візуалізувати у 2D-3D виробничі активи, але й проводить чималу аналітику по їх стану.

З обома виробниками обговорили питання співпраці з українськими розробниками.

Учасники української делегації на стенді Bosch Rexroth

Чимало обмінів керівництво УКА провело на французькому стенді регіону Auvergne-Rhône-Alpes. Це також є результатом попередніх обмінів з кластером CIMES із цього регіону. Ми познайомилися та обговорили можливості співпраці з керівництвом делегації від цього регіону (№1 за промисловим потенціалом Франції), а також зустрілися з чотирма фірмами, МСП.

Прийом на стенді французького регіону

Окремо, й у рамках опції Contract-2-Contract відбулися онлайн-зустрічі в окремій зоні В2В-зустрічей. Ця опція дозволяє попередню онлайн-реєстрацію відвідувачів виставки, вибір найбільш цікавих потенційних партнерів та фіксацію зустрічей на певний час. Керівництво УКА провело 8 В2В зустрічей – крім вищезгаданих фірм і кластерів, це також представники німецької провідної асоціації в машинобудуванні VDMA, французьких Entrepairs, Isitec та Devejo, чеської EEN, Fanuc – Czech. Інформація щодо інших зустрічей української делегації уточнюється.

Домовленості з чеськими партнерами

Підписаний Меморандум про співпрацю фіксує наступні домовленості в Брно:

 1. Склад партнерів зі сторони Чеської республіки розширений – крім CzechInno, кластеру Індустрії 4.0 (ТПП Брно) до співпраці приєднується Хаб по Кібербезпеці (він же eDIH) та кластер Smart Regions.
 2. Відповідно, до цього складу учасників ми плануємо ширші обміни та події по темам:
  • Участь у чеській конференції Індустрії 4.0 – січень 2023.
  • Конференція по темі «Розумні регіони» (вкл. з кібербезпекою)  на квітень- травень 2023.
  • Участь у виставці MSV та конференція в сфері Інжинірингу-Машинобудування (Індустрія 4.0) – жовтень 2023.
 3. Партнери будуть спільно подаватися на участь у проектах I4MS / Horizon Europe / Digital Europe. Зокрема, активні обміни з метчингу учасників нашої програми EIF вже почались.
 4. У рамках запропонованих заходів партнери шукають фінансування, й чеська сторона вже ангажує свої міністерства. Тим більше, що зараз дуже вдалий момент – Чехія головує в ЄС.
 5. Сторони продовжать співпрацю на секторальному рівні – регулярні онлайн-обміни по темам, зазначеним у п. 2, будуть проводитися на щомісячній основі.

Підписанти Меморандуму про співпрацю

Підсумовуючи – ми досягли своїх цілей, поставлених у початковій пропозиції від червня. Ці плани є основою довгострокових відносин і розвитку в білатеральній співпраці Індустрії 4.0 (Advanced Manufacturing). Дані угоди відкривають нову сторінку в розвитку вітчизняної Індустрії 4.0. Й один із найголовніших здобутків перемовин у Брно та даного меморандуму – з урахуванням потенціалу УКА вони легко машстабуються як на інші напрями співпраці в Чеській республіці, так і на інші країни Східної Європи та ЄС. Зокрема, УКА планує розгорнути подібний сценарій у Польщі вже на початку 2023.

Висновки та наступні кроки для кластерів УКА

Візит делегації УКА в Брно ясно та чітко демонструє наш курс: ми маємо бути повністю інтегрованими в європейські виробничі та інноваційні ланцюги, але входити туди з добре відлагодженими і стійкими власними ланцюгами. У цьому і є суть діяльності Українського кластерного альянсу.

Який би напрям діяльності ми не взяли, всюди зараз ідеться про співпрацю на трьох рівнях:

 1. Міжрегіональні проекти співпраці та мультилатеральні угоди (приклад  спільне з Чехією входження у формат Дунайської регіональної програми).
 2. Білатеральні угоди та розвиток відносин за цільовими секторами (приклад  спільні проекти з Чехією в розвитку Індустрії 4.0, розумних регіонів та кібербезпеки).
 3. Інтеграція наших підприємств у європейські ланцюги, В2В обміни (приклад  співпраця нашої IT-Enterprise у розвитку технологічних екосистем із чеською Factoree.online та словацькою Twinzo).

Важливе, а, можливо, й ключове значення в досягненні цих домовленостей мала кількамісячна робота багатьох менеджерів УКА в підготовці пропозицій для співпраці.  «Топ-10 пропозицій УКА в темі Advanced Manufacturing» віднині є нашою головною пропозицією для міжнародних партнерів, і ми плануємо випуск подібних документів за іншими напрямами.

Разом з тим, мова йде і про нові виклики для УКА та кластерів Альянсу. Керівники кластерів мають звернути увагу на прискорення в зростанні спроможностей кластерів виконувати міжнародні угоди. Дзвіночки ми вже маємо – ще дуже мало кластерів та їх учасників залучаються до вироблення колективних пропозицій. Тому всім кластерам і по всім напрямам потрібно звернути увагу на значне й потужне наповнення своїх організацій якісним складом. У першу чергу йдеться про сильні МСП, окремі великі підприємства (готові до співпраці), а також про сильних експертів, спроможних виконувати ролі policy-makers.

Окремо, й у рамках ЦШР УКА, ми вже розпочинаємо деталізацію та профілювання ініціатив за 4-ма ключовими напрямами: Smart Regions, Cyber-security, Asset (Safety) Management (топ-тема Індустрії 4.0) та проекти в рамках Horizon Europe/Digital Europe. Кількість експертів і підприємств, готових до співпраці за цими напрямами, є достатньою. Тому завдання тут – це визначення лідерів і команд, напрямів та портфелів проектів, чітка координація й розподіл завдань у командах.

На заходах Українських кластерних днів 13-14 жовтня ми продемонструємо цей новий портфель і склади команд.

Обидві місії, по Празі та Брно, ясно показують перспективи кращої ефективності бізнесу в рамках кластерних структур.

Тому й, користуючись нагодою, запрошуємо інші кластери, кластерні ініціативи та організації приєднуватися до УКА, а учасників ринку, малі та середні підприємства – активніше долучатися до участі в кластерах УКА. Достатньо вибрати свій регіон та/чи галузь. Про умови долучення більше читайте тут.

Голова УКА О.В. Юрчак 

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag