Awords PROFESSIONALS 4 UKRAINE
Іноземні партнери, які внесли найбільший вклад в розвиток УКА в 2022 році
Підтримка
Адвокація
Партнерство
Фандрейзинг

Створення УКА в березні 2022 й подальший стрімкий розвиток були б неможливими без потужної міжнародної допомоги. Ми її відчували постійно й далеко не завжди в фінансовому вимірі, не менш важливими були увага, конкретні дії та розробка майбутніх проектів з розвитку.
Отже, хто зробив найбільший вклад в розвиток УКА в році, що минає? В цій публікації ми надаємо огляд 12 наших амбасадорів з ЄС та США, які отримують номінацію Professionals 4 Ukraine в цьому році.
Як це відбувалось
Оглядаючись назад й в хронології подій, ми бачимо кілька головних ліній допомоги, які доповнюють одна одну й певних відрізках часу починають взаємодіяти та створювати сильний синергетичний ефект.
Лютий – Квітень: Ініціація
Практично одночасно ми отримуємо підтримку від 3-х структур.
Американська асоціація системних інтеграторів (CSIA) першою серед бізнес-партнерів АППАУ відгукується на наш заклик про допомогу буквально в перші дні війни. Головним ініціатором виступає Luigi de Bernardini, CEO італійської компанії Autoware, члена CSIA. Він долучає CEO Jose Riviera й відтоді зустрічі та обговорення з керівництвом АППАУ йдуть майже щомісячно.
Європейський кластерний альянс спільно з дирекцією DG GROW Європейської комісії знаходять нас самостійно й так само пропонують допомогу в кінці лютого. Поступає пропозиція по створенню маркетплейсу - вікна допомоги для України на платформі ECCP. В кінці березня приймається рішення про початок регулярних С2С (Cluster-2-Cluster) зустрічей між українськими та європейськими кластерами.

Водночас, АППАУ звертається за допомогою до спільноти європейських DIH (Digital Innovation Hubs). Найбільш дієвий відгук приходить з Чеської республіки, CEO агенції CzechInno Teresa Shamanova долучає АППАУ в великий консорціум одного з проектів Horizon. Ми не виграємо цей проект, але це був тільки початок тісних обмінів з CzechInno – про це далі.
Травень – Червень: Перші результати
В травні та червні АППАУ, яка головує в УКА, отримує першу фінансову допомогу від членів CSIA в розмірі 20 тис доларів США, а члени АППАУ відвідують конференцію CSIA в Денвері. АППАУ спрямовує ці кошти на покращення комунікацій, зміцнення команди, яка обслуговує всі кластери альянсу, а також створення нових сервісів в рамках програм EIF та Land4Developers.

В травні Ольга Трофимова, директорка УКА з експорту - інтернаціоналізації ініціює виступ УКА на онлайн форумі Міжнародної Ради Бізнесу (ITC), й це стає початком плідної співпраці з новим потужним партнером, і який є провідним policy-maker в світовій торгівлі.
В червні розпочинає роботу програма Амбасадори Industry4Ukraine, де ми намагаємось залучити більше коло іноземних партнерів, а також українців закордоном. Зокрема, ми підписуємо Меморандум про співпрацю з французьким кластером CIMES, Loic Marin й відтоді так само відбувається регулярна комунікація.
Липень – Листопад: Розгортання співпраці
В липні ITC запрошує УКА в спів-організатори 1-го міжнародного форуму, присвяченого Україні в Стамбулі. УКА має честь сприяти залученню українських учасників спільно з такими поважними структурами як ТПП України, СЕО Клуб, Американська ділова рада, Канадська торгова рада, та інші.

В липні коло партнерів розширюється – ми підписуємо меморандум про співпрацю з EIT Manufacturing, провідною інституцією ЄС в розвитку цифрових інновацій в промисловості. Відтоді стартують регулярні зустрічі та обміни з ними.
В серпні в рамках гранту EIC startup Ukraine на 20 млн євро ми створюємо консорціум, куди входить 6 українських та 6 європейських партнерів. Серед них вже добре нам знайомі CzechInno, CIMES та ЕКА, і які долучають нових партнерів як FPPP з Польщі, F6S (Ірландія) та DMEC (Фінляндія). Ця інтенсивна робота в підготовці проектної заяви дуже зблизила всіх партнерів, зміцнила відносини, а це основа для співпраці для майбутніх проектів. На момент виходу цієї публікації, результати конкурсу ще невідомі.
В вересні відбувається вебінар з CIMES, на якому присутні як члени обох об’єднань обох країн, але також представники регіону Рон-Альп, а також українського консульства у Франції. Тут озвучується рішення про підтримку візиту української делегації в Ліон в березні 2023.
Але найбільшою подією вересня стає конференція європейських кластерів у Празі – саме там відбувається нарада DG Grow та делегації УКА, де приймається рішення про проведення україно-словацької конференції в лютому 2023.
В жовтні великого успіху досягає делегація 5 українських кластерів в Брно, Чехія. Тут підписується Меморандум про співпрацю з 4-ма чеськими партнерами – кластером Індустрії 4.0, Хабом з кібербезпеки, кластером Розумних міст та CzechInno. На форумі присутні представники 3-х міністерств центрального уряду Чехії. Цей форум та подальша робота CzechInno дає чудові результати – в листопаді приймається рішення про підтримку Чехією 3 великих україно-чеських форумів на 2023 рік. Українські делегації на них будуть підтримані також фінансово.

В жовтні проходить 2-ий форум з ITC, - цього разу в Естонії. УКА представляє Ольга Трофимова й отримує приз в номінації «Краща підтримка експорту». А на початку грудня ІТС організовує онлайн форум «Buy from Ukraine», в якому приймають участь 400 зарубіжних учасників.
Розгортається в вересні – грудні ще одна лінія співпраці, - Алекс Чаусовскі, партнер CSIA стає нашим справжнім амбасадором й допомагає запустити регулярні вебінари АППАУ для широкої міжнародної спільноти. В листопаді проходить 1-ий вебінар присвячений проектам Відновлення в Україні. А грудні ми проводимо вебінар і з ще одним давнім партнером – бельгійською асоціацією BEMAS. Тема підтримки критичної інфраструктури є топовою в спільних європейських ініціативах по підтримці України й саме вона звучить на цій події. Після вебінару відбувається відразу кілька активних сполучень між акторами Чехії, Бельгії та України.
Першими результатами співпраці з EIT Manufacturing слід вважати номінації 3-х українських стартапів в переможцях конкурсу по штучному інтелекту, загальна призова сума становить 35 тис євро.
Отже, ми бачимо що ці лінії співпраці розгортаються впродовж певного періоду з одними й тими ж організаціями, які ми можемо тепер сміливо називати нашими найближчими зарубіжними партнерами – це DG Grow Європейської комісії, ITC (США), Європейський кластерний альянс (ЄС – Іспанія), EIT Manufacturing (ЄС – Німеччина), СSIA (США), CzechInno (Чехія), CIMES (Франція), BEMAS (Бельгія).

Представлення номінантів
Потужна підтримка вищезгаданих організацій була б неможливою без позицій їх лідерів. Саме в їх персональному відношенні до подій в Україні проявилася їхня солідарність – звідки й слоган Professional4Ukraine. Тобто, мова не стільки про бренди чи офіційні політики, як про людську позицію численних професіоналів, до яких би організацій вони не відносились. Представляємо вам наших героїв.

Luigi de BERNARDINI, CEO Autoware, Італія
Луїджі де Бернардіні першим відгукнувся на наш заклик допомоги в кінці лютого та першим сформулював кілька дієвих механізмів допомоги. Це безкоштовне приєднання до бізнес-асоціацій, збір донацій у вигляді 1H4U (1 понаднормова година роботи для України) та замовлення для українських інтеграторів. Луїджі потужно промотував 2 останні інструменти на рівні CSIA й один з них вже спрацював (донати).

Antonio de NOVO, President of European Cluster Alliance, Бельгія - Іспанія
Антоніо знайшов нас в кінці лютого й запропонував допомогу Європейського кластерного Альянсу (ЄКА). Після створення УКА, Антоніо відкрив для нас двері для членства в ЄКА й відтоді маємо численні види допомоги. Це підтримка в маркетплейсі на ЕССР, зустрічі з євро-кластерами, сприяння в персональних контактах з національними кластерними асоціаціями з Румунії, Литви, Польщі, Іспанії, а також участь в численних заходах та програмах розвитку ЄКА.

Titus CRABB, CEO Vertech, США
Компанія Тітуса є найбільшим приватним спонсором АППАУ, й відповідно УКА. Він перерахував в наш фонд 17 тис доларів США, й це більший вклад, ніж від будь-кого з наших міжнародних донорів в 2022! Але не менш важливим є те, що це підтвердило ефективність механізму, запропонованого Луїджі де Бернардіні (1H4U), й, звісно, це демонстрація тієї самої людської та професійної солідарності – адже до війни ми взагалі не були знайомими.

Tristan EVANS, GR director in ITC, США
Трістан організував 1-ий в 2022 потужний бізнес-форум на підтримку України в Стамбулі. Саме там розпочалась певна консолідація українських бізнес-об’єднань. Відтоді Трістан організував ще 2 подібні масштабні заходи, де загалом прийняло участь більше 2 тисяч іноземних організацій. Він також двічі особисто відвідав Київ з делегаціями потенційних інвесторів! Для нас, це просто неймовірні приклади послідовності в підтримці України, професійної солідарності та ефективності!

Marek PRZEOR, відповідальний за кластерний розвиток в DG GROW, Європейська комісія
Марек Пшеор став для УКА найкращим "політичним" амбасадором кластерного розвитку на рівні Європейської комісії. Марек приймав участь практично у всіх нарадах УКА з ЄКА, включно з початковим запуском маркетплейсу на ЕССР. Завдяки йому були організовані три EU Cluster talks, де УКА вперше був представлений євро - кластерам. А головним здобутком Марека є рішення про підтримку 1-го великого форуму в Словаччині, присвяченого українській інтеграції в ЄС і який відбудеться в лютому 2023.

Krzyshtof KRYSTOWSKI, керівник Польської асоціації кластерів, віце-президент Європейського кластерного альянсу, Польща
Кшиштоф Кристовскі був також в числі тих, хто першим запропонував допомогу УКА в березні 2022. Кшиштоф та його команда сприяла запуску маркетплейсу ЕССР для допомоги Україні, проведенню кількох С2С зустрічей між українськими та польськими кластерами, він організував окрему українську секцію на конгресі польських кластерів в листопаді 2022. Через обмеження по виїзду ми не могли бути там фізично, але впевнені, що в 2023 ми вийдемо на більш інтенсивний рівень обмінів.

Jose RIVERA, CEO of Control System Integrator Association, США
СЕО CSIA відкрив двері для членів АППАУ можливості приєднання в квітні 2023. Мова про безкоштовне членство до кінця 2023 й, де факто, це перша бізнес-асоціація в США, яка запропонувала для українських інжинірингових структур широкі можливості по входу на свій ринок (№1 в світі). Хосе прийняв участь в кількох нарадах, присвячених Україні, на яких дав цінні рекомендації щодо входження на ринок США, й сприяв теплому прийому нашої делегації на конференції CSIA в Денвері, в червні 2022.

Alex CHAUSOVSKI, партнер Miller Group, США
Алекс став справжнім амбасадором для АППАУ та наших членів в процесі пошуків найбільш ефективних шляхів по інтеграції на ринки Північної Америки, а також налаштувань механізмів допомоги. З Алексом ми провели десяток робочих зустрічей обговорень по вироблення правильних тактик та комунікацій, він сприяв нашому нетворкингу з низкою потенційних партнерів, був модератором 1-го міжнародного вебінару АППАУ в листопаді та спікером 2-го в грудні – з BEMAS.

Tomash KUBALA, директор ТПП м. Брно та чеського кластеру Індустрії 4.0, Чехія
Керівник ТПП Брно та чеського кластеру Індустрії 4.0, є нашим партнером з 2021 року. Завдяки Томашу та його команді в жовтні був організований візит української делегації на виставку машинобудування MSV в Брно, найбільшу в Східній Європі. Тут відбулась потужна кооперація з кількома чеськими партнерами й наші відносини стали ще ближчими. Українська делегація добре відчула цю теплоту, симпатію та підтримку чеських партнерів, в першу чергу завдяки чудовій організації заходів від Томаша Кубали.

Tereza SHAMANOVA, СЕО інноваційної агенції CzechInno, Чехія
Тереза отримує статус найбільш ефективної координатора національного рівня серед наших європейських партнерів. До візиту української делегації в Брно, Тереза організувала україно-чеський форум Smart Industry, на якому були присутні 3 заступники чеських міністерств й підписаний меморандум про співпрацю з 4-ма чеськими партнерами. В кінці листопада Тереза інформує, що чеський уряд підтримає й фінансуватиме в 2023 приїзд 3-х українських делегацій в Чехію. Таким чином, перші бі-латеральні угоди УКА почали діяти!

Christian BOELLING, CEO EIT Manufacturing, Німеччина
EIT Manufacturing - провідна європейська програма з підтримки цифрових інновацій в промисловості і яка до 2002 не була присутня в Україні.
Крістіан Боелінг вперше представив організацію для УКА, а восени EIT Manufacturing організовує кілька акцій для українських інноваторів – це інноваційний конкурс по кращим рішенням в штучному інтелекті, пре-акселератор та воркшоп в Варшаві. Результат - 6 переможців інноваційних МСП (в 2х конкурсах), та нові, численні можливості розвитку на 2023.

Loic MARIN, відповідальний за міжнародну співпрацю в кластері CIMES, Франція
CIMES - це провідний та найбільший кластер Індустрії 4.0 у Франції, і який першим у Франції відкриває двері до національної кластерної спільноти. Партнерство з Лоїк почалось на одному з перших заходів ЄКА і вже 1-го березня Лоїк надсилає свої пропозиції допомоги. В травні АППАУ підписала з CIMES Меморандум про співпрацю, в липні ми провели обміни з французьким консульством в Парижі, в вересні – вебінар для франко-української аудиторії. Далі ми рухаємось за «чеським сценарієм», - готуємо бізнес-місію в Ліон, в березні 2023

Wim VANCAUWENBERG, СЕО BEMAS, Бельгія
Розвиток відносин з BEMAS це приклад сталої співпраці професійних бізнес-асоціацій. В 2020 BEMAS став нашим провідником в світ Asset Performance 4.0 - мова про щорічні конференції країн Бенелюксу по темі Технічного обслуговування та ремонтів (ТОіР). В 2021-22 Вім повторює пропозицію безкоштовної участі в Asset Performance 4.0 й в них бере все більше учасників від України. В грудні 2022 BEMAS спільно з АППАУ організовують вебінар «Як будувати стійку критичну інфраструктуру України».
Подяка нашим партнерам від всіх учасників Українського кластерного альянсу! Й перепрошуємо інших, які не були названі в цій публікації - перелік всіх партнерів може доходити до кількох десятків
Головні результати інтернаціоналізації УКА
Вклад вищевказаних партнерів є головним чинником в швидких темпах інтернаціоналізації кластерів УКА. Фактично, за 9 місяців українська кластерна спільнота проснулись набагато далі, ніж за всі попередні 10, а може й 20 років! Все змінила війна - й цей висновок ще не раз потребуватиме рефлексії. Отже, що здобула українська кластерна спільнота.
01
Ми об’єднались
Перше й найголовніше – ми об’єднались, й це зараз головний каталізатор розвитку для кожного нашого кластеру. Й це об’єднання було б неможливим, точніше, воно не було б стійким та тривалим без міжнародної підтримки, яку ми відчули з перших днів війни.
02
Партнерські відносини
Стійкі, партнерські відносини сформовані в УКА наразі з цілою низкою партнерів ЄС та США. Перелік європейських країн включає Литву, Польщу, Чехію, Словаччину, Угорщину, Румунію, Німеччину, Австрію, Францію, Іспанію, Бельгію, Фінляндію та Великобританію. Це означає, що будь-який український кластер, його члени можуть легко знайти партнера в своїй галузі серед вказаних країн. І якщо ви когось не знаходите, на нашому боці завжди Європейський кластерний альянс та Європейська комісія.
Як вже помітно з вищесказаного, відносини - це першочергово. Саме відносини формують подальші результати. В цьому контексті важко переоцінити розвиток відносин з Європейською комісією. Віримо, що форум в Словаччині в лютому 2023 – це тільки перші ластівки, й що разом ми зможемо змінити й відношення українського уряду до кластерів.
03
Забезпечення фінансуванням
УКА має вже цілу низку заходів забезпечених фінансуванням. Це форуми в Словаччині (лютий), Франції (березень), Чехії (квітень, жовтень та листопад). Це величезний прогрес по відношенню до 2022, адже мова про великі бізнес-місії й де на порядку денному проекти секторального та галузевого рівнів. Окремо, варто рахувати кілька обмінів та стажувань, які будуть запропоновані нашим стратегічним партнером GIZ.
04
Розвиток фандрайзингу
До здобутків в інтернаціоналізації ми відносимо й результати нашого проектного офісу з інноваційного фандрейзингу. В 2022 він приніс трьом десяткам наших МСП більше 600 тис євро, й до головного каналу – програми I4MS, ми додаємо тепер канали EIT Manufacturing. Ми також раді тому, що Європейський Союз (EIC) дарує Україні грант з підтримки стартапів на 20 млн євро - УКА обов'язково буди сприяти його успіху.
05
Професійні обміни
Професійні обміни з низкою професійних об’єднань ЄС та США заклали основу для подальшого швидкого розгортання співпраці в конкретних проектах. Адже попереду в нас програма Відновлення України. Робочі групи з підготовки проектів вже працюють за низкою напрямів, в першу чергу, відзначимо партнерів з Чехії та Іспанії.
06
Розвиток кластерів
Ця швидка інтернаціоналізація значно прискорила внутрішні процеси розвитку в кластерах УКА. В першу чергу, вона яскраво проявила дуже низьку готовність багатьох українських кластерів до інтернаціоналізації. Відсутність англомовних менеджерів, низька якість або відсутність пропозицій до партнерів, відставання в топових трендах (де попереду завжди інновації, діджиталізація та зелений курс) – ці речі стали настільки очевидними, що не реагувати на них, як раніше, вже неможливо. Відповідно, низка наших кластерів вже включені в глибокі процеси змін, що, насправді означає ріст та розвиток! Ми не можемо по-іншому сприймати ці труднощі, коли наші ЗСУ демонструють таку звитягу та стійкість.
Тримаємо свій економічний фронт. Й разом – до перемоги!
Отже, keep working, stay in touch, be united and resilient – це наші «кластерні» відповіді на виклики війни, й ми дуже раді, що ці відповіді є спільними з нашими міжнародними партнерами. Війна нас не зламала й не розсіяла, але навпаки – згуртувала й зробила сильнішими.
Приймати виклики та здобувати нові перемоги в 2022 нам допомагали також наші партнери донори в Україні – відзначимо вагому допомогу проектів німецької федеральної компанії Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, проекту EaP Civic Society Facility та UNDP.
Координаційний центр УКА щиро дякує всім нашим міжнародним партнерам, всім долученим кластерам кластерного альянсу, їх учасникам та команді АППАУ, яка була головним ресурсним контрибьютором в спільні активності УКА в 2022.