
Підсумки роботи УКА в 2022 по напрямку Експорту – Інтернаціоналізації
Координаційний центр УКА завершив підготовку річного звіту, де підсумовуються результати роботи за попередній період. Успіхи УКА в Експорті – Інтернаціоналізації є найбільшими серед інших напрямів й ілюструють свідомий та потужний фокус на цьому напряму робіт. В цій публікації – розширений звіт про діяльність з цим напрямом в 2022.
Серед активностей УКА річний звіт відзначає наступні категорії.
- Міжнародні події та заходи: загалом проведено більше 50 подій в онлайн, та більше 20 офлайн. Іншими словами, міжнародні зустрічі в тих чи інших форматах відбувались практично щотижня. Серед найбільш значимих та ефективних варто відзначити:
- Участь в кластерній конференції в Празі: саме тут відбулись очні зустрічі та представлення керівництва та 6 кластерів УКА широкій спільноті європейських кластерів та Європейській комісії. Головним результатом є рішення Європейської комісії про проведення спеціальної конференції в Словаччині, яка буде присвячене інтеграції українських кластерів та їх МСП в ЄС.
- Участь УКА в якості партнера в 3х великих бізнес-форумах, організованих International Trade Council – в Стамбулі (липень), Таліні (жовтень) та в онлайн (грудень). Загалом їх відвідали більше 2000 тис іноземних фахівців.
- Участь української делегації на виставку MSV в м. Брно – тут відбулось підписання меморандуму з 4-ма чеськими партнерами й таким чином, це був можна вважати початком виконання білатеральної угоди між Україною та Чехією в сфері Індустрії 4.0.
Хоча в річний звіт не входить огляди діяльності окремих кластерів, в цій публікації варто згадати історії успіху в цій сфері від Української асоціації меблевиків, кластеру харчових підприємств U-Food та участь в 5 міжнародних конференціях Українського кластеру автопрому та мобільності.
- Підписання Меморандумів (MoU) та приєднання до провідних асоціацій ЄС та США – всього ми маємо 13 таких угод чи приєднань. Окремі з них принесли вагомий вклад в здобутки УКА в 2022, в першу чергу, відмітимо Європейський кластерний альянс, Міжнародну Раду Торгівлі (ІТС), Асоціацію системних інтеграторів США (CSIA) та EIT Manufacturing. Завдяки зусиллям партнерів ми мали різні види підтримки, й крім, фінансової, не менш значимими були постійна увага, координація дій та залучення з партнерами широкого кола стейкхолдерів.
УКА сприяв долучення до пан–європейських структур інших українських асоціацій. Завдяки й нашим зусиллям відбулось включення найбільшої асоціації «Укрлегпром» до пан-європейської EuraTex, а Асоціація парфумерії та косметики України увійшла в міжнародний Global Cosmetic Cluster.
- Залучення та розвиток відносин з нашими зарубіжними амбасадорами, – професіоналами з різних організацій, які максимально підтримували УКА та наші ініціативи. Див деталі в спеціальному огляді Award Professionals4Ukraine, де ми відмічаємо 13 партнерів.
- Розвиток системних інструментів інтернаціоналізації. УКА спільно з українськими та європейськими партнерами сприяв створенню та-чи залученню українських МСП та кластерів до таких платформ як EU support of Ukraine, Supply chain resilience, Solidarity Lane. В грудні спільно з EEN-Ukraine був запущений ще 1 інструмент підтримки критичної інфраструктури – Electric Energy matchmaking platform.
Головними результатами на кінець року, і які формують перспективу на 2023 є наступні:
1) Розвиток відносин з Європейською комісією (DG Grow) є запорукою успіху не тільки в нашій взаємодії з євро-кластерами, але й в отриманні необхідної підтримки від українського уряду. Зокрема, значний прогрес в цих змінах, а також за низкою ініціатив по євро-інтеграції очікується під час форуму в Кошіце, який планується на березень 2023.
2) Крім масштабного форуму Кошіце в кінці березня, й де очікується 200 представників євро-кластерів, ми маємо на 2023 ще 7 підтверджених форумів та конференцій:
- 3 бізнес-форуми в Чехії: по темам Smart Cities / Regions (квітень), Smart Industry (жовтень), Cyber-security (листопад) й ці форуми відбуватимуться в рамках виконання бі-латеральної угоди й за фінансової підтримки чеського уряду.
- 13-17 лютого планується поїздка медичних кластерів в Барселону на виставку Barcelona Health Innovation week.
- 21 лютого кластери УКА запрошуються в Німеччину на масштабний Ukrainian-German Cluster & Network Matchmaking Event.
- 7-10 березня кластери Ресурсного центру «ІАМ» запрошуються на виставку в Ліоні, Франція «Global Industry», вона буде також суміщена з мечмейкинговим івентом євро-кластерів Clusters meet Regions та обмінам з нашими партнером CIMES.
- 10 березня в Фінляндії планується В2Match для ICT кластерів та компаній.
Для кластерів УКА та їх учасників важливо знати, що велика частина логістичних та інших витрат на поїздки буде компенсована нашими зарубіжними партнерами, а 4 з вказаних вище заходів будуть реалізовані спільно з EEN-Ukraine.
3) Що стосується входження в спільні проекти з європейськими кластерами, то прогрес в цій сфері є незначними. По-суті, подібні проекти є найважливішим результатом партнерств, але на їх створення та узгодження потрібен час. Все ж, певні результати в 2022 в нас є – варто відмітити 2 проекти Українського кластеру автопрому та мобільності, – мова про проекти Evolute та Remobilize.
Багато з цих активностей та отриманих результатів підтримувались донорськими ресурсами – відмітимо допомогу від GIZ-Ukraine та проекту EaP Civic Society Facility.
Лідером напряму Експорту – Інтернаціоналізації в УКА є Ольга Трофимова. Саме завдяки її діяльності УКА здобув низку партнерів та угод, й було прийнято рішення по форуму в Кошіце, відбувалась представництво УКА на десятках міжнародних форумів та конференцій.
Серед найважливіших викликів потрібно відмітити контраверсійну політику українського уряду. З одного боку, уряд визнає, що експорт та інтеграція в європейські ланцюги є топ-пріоритетом економіки країни. З іншого – впродовж 2022 ми практично не бачимо ніяких програм підтримки цих декларацій. Зокрема, заборона на виїзд чоловікам за кордон може зірвати більшість вже спланованих міжнародних конференцій на 2023. В 2022 уряд так і не знайшов системного рішення цього питання.
Другим за значенням викликом для УКА є якісна підготовка кластерів УКА. Вже очевидно, що кластерам УКА необхідно: а) значно посилювати свої ряди кращими представниками середнього бізнесу, б) домовлятись про взаємодію з передовими бізнес-асоціаціями – тут є кращі досвід, експертиза та масштабні проекти. Всього цього дуже бракує молодим кластерам.
Все ж, прогрес кластерного руху в цій сфері за 9 місяців є величезним.
Переглянути весь річний звіт УКА за 2022.