Skip links

Співпраця кластерів у рамках проекту UCA Project Promo

У рамках проекту UCA Project Promo керівництво УКА виробило окреме завдання з покращення взаємодії кластерів у чотирьох ЦШР. Головний фокус – на виробленні та подачі донорам власних проектних заявок від кластерів УКА. Окремо стояли завдання з підтримки регіональних заходів УКА. Даний звіт надає головні результати у виконанні цих завдань із кінця липня по кінець вересня.

Центр Швидкого Реагування ЖКГ (Utilities)

ЦШР ЖКГ об’єднує близько 7 кластерів УКА, найактивнішими є Київський хайтек-кластер, АППАУ, Харківський і Запорізький кластери ІАМ, а також агенція «АСТАР», що спеціалізується на розвитку міст і територій.

Керівник ЦШР Анатолій Долинний головний фокус зробив на регулярному залученні регіональних ОТГ до розгляду їх потреб і визначення сфер співпраці.

Головні результати цієї діяльності:

  • Кількість долучених ОТГ – 5.
  • Кількість проведених нарад у ЦШР – 16.
  • Кількість підготовлених проектних пропозицій для подачі донорам – 3.
  • Кількість поданих проектних пропозицій – 3.
  • Долучення до регіональних подій УКА – участь у семінарі в Житомирі.

У рамках підготовки делегації УКА в Брно Анатолій Долинний є куратором консолідації всіх проектних заявок по темі Smart regions, їх представлення планується 6 жовтня на спеціальній події в Брно – SmartExport.

Центр Швидкого Реагування ІАМ

ЦШР ІАМ об’єднує 6 кластерів типу ІАМ: Харківський, Запорізький, Вінницький, Сумський, Миколаївський та АППАУ, як національну асоціацію кластерного типу.  Керівниця ЦШР Оксана Ситник сфокусувала роботу ЦШР на підготовці проектної заявки до експортної місії на осінь 2022. Окремо велася робота по підготовці проектних пропозицій інжинірингу-машинобудування.

Головні результати цієї діяльності за звітній період:

  • Кількість проведених нарад у ЦШР ІАМ – 3.
  • Кількість підготовлених проектних пропозицій для подачі донорам – 6.
  • Кількість поданих проектних пропозицій – 2 (на USAID (не пройшла), на GIZ – прийнята).
  • Підтримані регіональні заходи – активна участь у підготовці та проведенні семінару в Івано-Франківську.
  • Інші види міжкластерної співпраці:

спільні заходи в університеті та на підприємствах області.

міжкластерна кооперація в рамках ЦШР ЖКГ.

Оксана Ситник є керівником делегації УКА в Брно й веде всю контрактну частину цього міні-проекту, що виконується за підтримки GIZ. Для консолідованого портфелю на Брно ЦШР ІАМ підготував 4 проектних пропозиції, головним чином, від Харківського кластеру ІАМ.

Центр Швидкого Реагування по Харчовій промисловості

ЦШР по Харчовій промисловості об’єднує 6 галузевих кластерів:  U-Food, Вінницький кластер приладобудування (АІМ), Міжрегіональна спілка птахівників і кормовиробників, «Слобожанське коноплярство», Агротуристичний кластер «Дністер 1362». Керівник – Юрій Клименко (AIM).

Головні результати цієї діяльності за звітній період:

  • Кількість проведених нарад в ЦШР – 2.
  • Кількість підготовлених проектних пропозицій для подачі донорам – 3.
  • Кількість поданих проектних пропозицій – 2.
  • Підтримані регіональні заходи – Черкаси.

Інші види міжкластерної співпраці – участь у двох круглих столах, організованих Аналітичним центром Аграрного союзу України.

   спільні заходи в університеті та на підприємствах області: з Харківським кластером ІАМ – візити та нарада у Вінницькому національному технічному університеті з обміну досвідом розвитку машинобудування.

   міжкластерна кооперація в рамках ЦШР ЖКГ: участь у розробці програми модернізації галузі кормовиробництва разом із Міжрегіональною спілкою птахівників та кормовиробників (МСПК), комунікаційна підтримка МСПК у регіоні (Інститут кормів НААН, Агропромисловий кластер “AgroVin”).

Співпраця з АСТАР

Першочергово спланований в УКА ЦШР по Легкій промисловості не запустився по кільком причинам, але головною є «замороження» діяльності цілої низки кластерів Харківської, Чернігівської, Луганської та Донецької областей зі зрозумілих причин. Натомість, керівник ЦШР Олег Демчук є керівником агенції АСТАР, яка, по-суті, виконує цілу низку крос-секторальних ролей і сприяє міжкластерній співпраці кластерів УКА в сферах територіального розвитку (ЦШР ЖКГ), легкої промисловості, агротуристичних кластерів та енергетичної сфери.

 Головні результати цієї діяльності за звітній період:

  • Кількість підготовлених проектних пропозицій для подачі донорам – 6.
  • Станом на сьогодні готується – 4.
  • Кількість поданих проектних пропозицій – 4.
  • Підтримані регіональні заходи в Івано-Франківську, Черкасах, Умані та Житомирі. Приклади по PFC та «Дністер 1362» стали бенчмарком для всіх кластерів УКА, як потрібно гуртувати учасників кластерів і розвивати кластерну організацію в кризові часи.
  • Долучені до співпраці кластери – «АСТАР» (базові їх сектори, як PFC та «Дністер 1362») активно співпрацюють із кластерами Прикарпаття (2), Вінниці та Сум (Слобожанське коноплярство).

Менеджери кластерів (Ольга Хомин та Ігор Новосадюк) регулярно беруть участь у заходах Хмельницького національного університету: круглих столах, публічних презентаціях, читають лекції для студентів, спільно готують грантові заявки. Підприємці Podilia Fashion Cluster приймають науковців на своїх виробництвах, щоби спільно вирішувати технічні та технологічні завдання. 

Окремо варто виділити домовленості АСТАР та АППАУ щодо співпраці в налагоджені комунікацій УКА для всього альянсу й допомоги іншим кластерам у встановленні високих комунікаційних стандартів.

Коментарі керівника проекту UCA Projects Promo та голови УКА Олександра Юрчака:

“У рамках проекту ми розглядали 2 ключові завдання:  перше – це значне покращення фандрейзингу на рівні кластерів і груп кластерів, й друге – співпраця у конкретних заходах, у першу чергу, в проведенні регіональних заходів у нових регіонах, де кластерні ініціативи тільки зароджуються.

У цілому обидва завдання вважаю виконаними. Загалом наші ЦШР згенерували 15 заявок і взяли участь у всіх регіональних заходах УКА. Найближчими ефектами (наслідками, або англ. – outcomes) цих результатів є:

  • Організація бізнес-місії в Брно (як наслідок, отримання нового гранту від ЦШР ІАМ) й у рамках неї – вироблення спільного портфелю «топ-10». Цей портфель стане флагманом УКА в усіх подіях наступних місяців за кордоном, тому важко переоцінити ці початкові зусилля та пропозиції. По суті, зараз ми закладаємо базу великих проектів на 2023.
  • Кластери делегували своїх представників на поїздку в Прагу, яка була супер-успішною. Це кластери АППАУ, UAMC, PFC, Рівенський медичний кластер, Вінницький кластер приладобудування та Івано-Франківська бізнес-асоціація. За виключенням Рівного, всі інші кластери є представниками регіонів і секторів, які були найактивнішими в ЦШР.
  • Ми встановили кластерні бенчмарки для залучення нових кластерів і регіонів, мова про використання в офлайн-заходах живих включень керівників успішних кластерів, а також – нового інструменту “Історії успіху”.
  • Значне покращення змоги 10+ кластерів самостійно генерувати та видавати кластерні заявки.

Разом з тим, ця діяльність показала й наші зони росту. Нам необхідно значно покращити консолідацію кращих експертів і кращих рішень у рамках великих (агрегуючих) сфер, як Smart regions. Не вистачає синергії в об’єднанні агрохарчових кластерів. Низьким є залученням більшості кластерів і їх учасників з прифронтових регіонів, а також учасників кластерів до спільних проектів та ініціатив.

Над усім цим потрібно буде працювати в наступному періоді.

Але загалом, ця діяльність показала найважливіше – курс на об’єднання обмежених ресурсів кластерів УКА в ресурсні пули (ЦШР) є правильним. Разом ми можемо рухатись набагато швидше й ефективніше. Кластери та їх керівники посилюють один одного, стимулюють до нових ідей, вироблення кращих рішень й подібних прикладів упродовж дії проекту ми зафіксували багато. Попереду ми очікуємо тільки на зростання співпраці в нових проектах та ініціативах УКА”.


Ця публікація підготовлена за підтримки програми «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Мета проєкту – створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримка інновацій та стимулювання експорту, що є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання. У межах підходу Team Europe проєкт також сприятиме відновленню України від наслідків COVID-19.

EU4Business – ініціатива Європейського Союзу, яка допомагає малим і середнім підприємствам у країнах Східного партнерства – Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові, Україні.  Детальніше: www.eu4business.org.ua.

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag