
Розвиток кластерного потенціалу на Черкащині
18 серпня у Черкасах відбувся черговий регіональний захід УКА з розвитку кластерів України. Захід започаткував діалог між ключовими стейкхолдерами Черкащини по темі розвитку кластерних ініціатив регіону. Захід відбувся за підтримки GIZ Ukraine і в рамках проекту UCA Project Promo.
З вітальним словом на початку заходу виступили Василь Стеценко, керівник департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА, та Сергій Пономарьов, менеджер кластерних програм GIZ по центральному регіону. Олександр Юрчак, голова УКА, представив учасникам огляд кластерного руху в Україні.

Найбільш цікава дискусія стосувалась оцінки потенціалу різних індустрій Черкаської області. Кластер U-Food і його діяльність представила Марія Дегтярьова, менеджер кластеру. Вона продемонструвала останні активності кластеру з підтримки агровиробників, зокрема, на напрямі експортної діяльності. Цікавими були огляди агротуристичних ініціатив регіону:
- Павло Ярмій, голова правління ГО АРР ТОТГ, представив ініціативу створення агротуристичного кластеру в Умані.
- Анатолій Рекун, виконавчий директор Товариства фахівців з промислового менеджменту, продемонстрував досвід і попередні ініціативи в Черкаському районі.
- Агротуристичну ініціативу Канівщини розкрив Дмитро Іванов, старший науковий співробітник Державного історико-культурного заповідника “Трахтемирів”. Його доповідь на тему “Концепція агротуристичного кластеру «Канівські гори»” була найбільш фундаментальною з точки зору напрацювань і методологічної підготовки.

Учасники розглянули також кластерний потенціал промислових секторів. Сектор машинобудування був представлений Іваном Насоновим, директором Кам’янського машзаводу. Черкаська група «Юрія Фарм» була представлена Юрієм Комаренко, заступником технічного директора заводу.
Згідно дискусії в цій частині, потенціал машинобудування Черкащини значно перевищує такий у фармації.
19 серпня голова УКА О. Юрчак узяв участь у кластерному заході в Умані, який проводився Павлом Ярмієм та його командою.
Окремо варто відмітити інтерв’ю, яке Тетяна Очеретяна, голова місцевої ТРК «Віка», взяла в О. Юрчака та С. Пономарьова.
За результатами обох заходів вироблені наступні висновки та пропозиції.
Усім зацікавленим сторонам регіону необхідно збалансувати пріоритети кластерних ініціатив у відповідності до найбільших і найперспективніших секторів економіки регіону.
Згідно даних стратегії регіонального розвитку, на промислове виробництво припадає до 23% ВВП області. Між тим, у пріоритетах смарт-спеціалізації на зборах у Черкасах вказувалися лише 2 індустрії: Агро та ІТ. Агро – без уточнення, чи мова про с. г. чи про переробку (і яку, в яких сегментах). ІТ – взагалі не фігурує в економічній статистиці. По туризму дані є, але без уточнення обсягів.
Рекомендується переглянути напрями смарт-спеціалізації регіону з уключенням таких секторів, як харчова переробка (лідер рег. ВВП) та машинобудування.
Стосовно агротуристичних ініціатив УКА відзначає наступне.
Павло Ярмій і його команда провели дуже якісну та велику роботу по дослідженню потенціалу 4-х громад, виявленню активістів та ініціатив, формуванню перших проектів, гуртуванню спільнот навколо ідеї агротуристичного кластеру. Тому, й незалежно від рішень із вищезазначених питань, його ініцатива по створенню агротуристичного кластеру Уманщини заслуговує на підтримку УКА. У рамках цієї ініціативи учасникам варто обговорити питання місцевого лідерства та інтеграції з іншими ініціативами регіону, а далі – на загальноукраїнському рівні.
Дмитро Іванов коментує висновки зібрання:
«Згоден, що смарт-спеціалізація Черкащини має включати туризм і агротуризм. Але системна робота саме в цьому напрямку має базуватися на такому важливому науковому підході, як ландшафтне (просторове) планування. Воно вже передбачене Державною стратегією регіонального розвиту як складова євроінтеграції. Черкащина є пілотною областю для його впровадження Інститутом географії НАНУ з 2018 року. Зі свого боку ми готові підтримати подальше об’єднання кластерних ініціатив регіону».
Ця публікація підготовлена за підтримки програми «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Мета проєкту – створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримка інновацій та стимулювання експорту, що є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання. У межах підходу Team Europe проєкт також сприятиме відновленню України від наслідків COVID-19.
EU4Business – ініціатива Європейського Союзу, яка допомагає малим і середнім підприємствам у країнах Східного партнерства – Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові, Україні. Детальніше: www.eu4business.org.ua.