Skip links

Ролі експертів – перезавантаження

Швидка інтернаціоналізація УКА гостро ставить питання про спроможності Кластерного альянсу відповідати можливостям і перспективам міжнародних партнерів. За 7 місяців розвитку Альянсу ми ясно побачили наші переваги та сильні сторони, але й масу недоліків, серед яких – дуже слабка експертна підтримка. Зараз кластери, тобто наші МСП, саме її потребують у найбільшій мірі, й експерти мають мобілізуватися. Вони мають бути більш консолідованими та значно більш сфокусованими на спільних пріоритетах і завданнях УКА.

Пройдений шлях у співпраці з експертним середовищем

Від початку діяльності УКА ми намагалися створити аналітичний центр, куди запросили всіх діючих експертів з платформи Industry4Ukraine, а також нових, які відреагували на появу УКА в березні. У травні та червні з’явився перелік робіт, який демонструє головні очікування від експертного середовища. Аналізуючи його сьогодні, можна констатувати, що, за рідкісним винятком, у нас немає жодного прогресу. Ми кілька разів поривалися виконати аналітичні роботи по індустріям чи регіонам, налагодити системний збір інформації з кластерів, зайнятись аналізом урядових постанов тощо, але практично нічого системного чи справді цінного для кластерів із цього всього не виходить.

Лишень два документи, що з’явилися в УКА, пропозиції для уряду «Експорт та інтернаціоналізація», а також «Топ-10 пропозицій УКА», навряд чи можна поставити в заслуги нашим експертам. Що найдивніше, практично немає ніяких аналітичний статей чи оглядів на ресурси УКА.

Звичайно, ми рухаємось, і певні здобутки є. Зокрема, варто відзначити роль експертів у наступних зрушеннях:

  • Координація в рамках підготовки програми Відновлення (травень-червень) та подача пропозицій на рівень ЦОВВ.
  • Дуже повільне, але все ж уключення технічних експертів DIH КПІ в системну роботу програми EIF. Нарешті, ми бачимо певний потік просвітньої інформації у вигляді статей і вебінарів.
  • Певна консолідація навколо стратегічних напрямів роботи УКА – підтримка на самих заходах (онлайн або офлайн).
  • Перше включення в аналітичних дослідженнях (В. Панченко в проекті по Житомирській області).
  • Окремі включення в міжнародній промоції УКА (наші амбасадори як І. Кульчицький, В. Матюшко).

Натомість, найбільш прикрими є провали експертних груп за напрямами, які справді зараз є дуже важливими для УКА:

  • Всі наші пропозиції на рівень програми Відновлення практично провалені. І справа навіть не в тому, що вони «десь там є», але не в пріоритетах. Справжня проблема в тому, що ми так і не зрозуміли, «де ж вони там є», і як їх далі просувати. Тобто, після червня ці спроби лобіювати наші ключові напрями практично зупинені.
  • Незважаючи на постійні нагадування, що головним результатом роботи експертів є системний випуск policy papers (4 ключові теми комітетів Industry4Ukraine), ми не змогли видати жодного. Між тим, саме ці policy papers мали би давати чіткі орієнтири як кластерам УКА, державним структурам, так і зарубіжним партнерам про динаміку змін в сферах, які є для нас ключовими – Подвійний (цифровий та зелений) перехід, Управління територіями та регіональний розвиток (вкл зі смарт-спеціалізацією), Розвиток інноваційних екосистем та Інтеграція в європейські ЛДВ..
  • Ми більше року вкладаємо в зростання навичок і підготовку експертів у програмі EIF й намагаємося долучати широке коло експертів для допомоги нашим МСП. Але в інноваційних колах ми досі не отримали жодного проекту від цього кола фахівців. Усі виграні проекти в цій програмі (4 проекти на суму більше 400 тис. євро) згенеровано співробітниками виконавчої дирекції АППАУ. Так само мінімальною є роль експертів у підготовці близько 10-ти проектних заявок, виданих від кластерів УКА в серпні-вересні.

Зрозуміло, що питання фінансування роботи експертів стояло гостро від початку роботи УКА, і це не вирішено й донині. І все ж не можна сказати, що його немає – його потрібно «заробляти», тобто, спільно здобувати ці гранти на власні ж послуги. Керівництво УКА та АППАУ принесли цього року для спільноти вже близько 2 млн. гривень, і частина з них пішла на оплату робіт наших експертів.

Як і в попередні роки, ми не бачимо практично ніякої віддачі для учасників наших кластерів від десятків грантів на мільйони євро, що їх здобувають наші університети та державні структури. Вони якось «розчиняються» по роботам, ефект від яких для бізнесу є дуже сумнівним.

Ще один важливий висновок, який ми зробили в попередні місяці, – не варто плутати роль керівників і координаторів кластерів з ролями експертів. Ключова роль координаторів кластерів – у залученні, координації та організації власних учасників кластерних організацій. Часто їм, власне як і самим МСП, просто нема коли займатись аналітичними роботами чи написанням якихось проектних заявок або статей. Чи, тим більше, вникати в нюанси десятків європейських програм і готувати під них свої заявки. Саме тому настільки важливими для нас є надійні кваліфіковані експерти.

Ключові пріоритети для policy makers

Очевидно, всі ці факти змушують нас замислитися про формати й методи співпраці. Керівництво УКА закликає всіх експертів у наших колах так само замислитися над наведеними фактами й розпочинати зміни у власній поведінці.

Ось кілька пріоритетів, над якими ми будемо працювати найближчими місяцями в рамках УКА:

  1. Повна консолідація в policy-making. Згідно з підписаними меморандумами про співпрацю ми будемо вимагати від експертних груп:
    • Чіткого слідування пріоритетам, визначеним стратегічними документами УКА (дорожня карта УКА, стратегія Інтернаціоналізації, пропозиції «топ-10»).
    • Системного випуску policy paper і просвітніх, аналітичних статей, що реально підтверджують експертний рівень наших партнерів.
    • Більш активної роботи, зі взяттям на себе конкретних зобов’язань у робочих групах.
  2. Реальне включення експертів у підготовку проектних заявок для кластерів УКА та їх учасників. Це питання є пріоритетом №1 для кластерів УКА важливим з урахуванням того, що кількість пропозицій міжнародної допомоги зростає в рази. Але готувати заявки просто нікому.
  3. Самофінансування через підготовку відповідних проектів. 2 ключові ініціативи, як Аналітичний центр і програма «Амбасадори», й досі не мають підготовлених проектних заявок, хоча саме вони мали би стати інструментами фінансової підтримки роботи експертів. Ці заявки необхідно завершити вже до кінця листопада. Іншим напрямом роботи є аналітичні дослідження. Низка донорів готові їх фінансувати, але для цього так само потрібні конкретні пропозиції.

Зі свого боку УКА готовий всіляко просувати кращих експертів у своєму середовищі. Не забуваємо, що УКА є національною асоціацією кластерів України, що вже об’єднує більше тисячі МСП. Будь-які розмови про «незрозумілі позиції бізнесу», низьку активність чи відсутність запитів від бізнесу є дивними та неприйнятними для нас. Натомість, бізнес чітко і ясно ставить на перші позиції необхідність значного покращення підтримки в експорті, інтернаціоналізації та фандрейзингу.

Керівництво УКА планує низку обговорень: нарада Аналітичного центру відбудеться 12 жовтня о 15-00, і далі будуть проведені перемовини з окремими експертними групами.

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag