
Наради експертів у жовтні 2022
Жовтень 2022 обіцяє принести значне переформатування роботи експертних груп в УКА. Причиною є наростаючий розрив між перспективами та можливостями міжнародної співпраці та спроможностями УКА на них відповідати. Детальний аналіз роботи експертних груп керівництво УКА зробить пізніше. Наразі ми надаємо перелік тем і нарад, що плануються в жовтні, з ключовими питаннями. Ці теми походять від уже досягнутих домовленостей із низкою міжнародних партнерів, у першу чергу східноєвропейських.
Профілювання «топ-10» за сегментами ринку – підготовка та покращення проектних заявок
Документ «Топ-10 пропозицій УКА для Advanced Manufacturing» із жовтня стає головним для просування на міжнародній арені для 10+ кластерів УКА. «Головним» – не тому що є вибір, а саме тому, що його поки немає. В УКА немає поки будь-якого іншого документу, який би пропонував міжнародним партнерам цілісне та повне бачення наших пропозицій і того, як вони корелюються з позиціями українського Уряду.
Уперше цей документ був представлений на заходах бізнес-місії в Брно, і ми бачили значний інтерес міжнародних партнерів. Це вже «щось» конкретне, що можна обговорювати й дивитись.
Разом з тим, не можна сказати що цей документ є досконалим. Багато проектних пропозицій – це просто ідеї, далекі від детального опрацювання в наших кластерах та експертних групах.
Відповідно, нам необхідно організувати постійне покращення та удосконалення наданих пропозицій, а також розпочинати їх обговорення з партнерами. Й далі питання стоїть про підготовку цих пропозицій по іншим напрямам та кластерам, присутніх в УКА.
Ці питання будуть дискутуватися на Українських кластерних днях 13-14 жовтня о 14-00 кожного дня – запрошуємо.
Тема Smart Regions
Тема розумних регіонів, дещо несподівано, стає однією з ключових в УКА. Великим позитивом останніх тижнів є той факт, що сама тема була згенерована нашими кластерами, й чеські партнери її прийняли для обговорення в Брно. Але не тільки прийняли, вони долучили до неї провідний національний кластер Smart City, який має значний досвід у питаннях уніфікації стратегій та методик розумних міст.
Ця тема складна тим, що в темі “Smart” мова не стільки про технології, як про стратегії, концепції, методики та стандарти, й, зрештою, «про людський фактор» – яким чином об’єднати дуже різних стейкхолдерів на рівні міст і регіонів. Гостро зараз стоять питання самоорганізації та лідерства в робочих групах (РГ). Низка питань, зокрема по смарт-спеціалізації, вже виникала й раніше з Молдовою, зараз до цього додається Чехія. Але належної активності РГ та лідерства ми не бачимо.
Отже, «Де ми зараз, як ми організовані, та який наступний план дій» – перша нарада на цю тему відбудеться 11 жовтня в 16:00 – посилання на вхід.
Asset Safety/Performance Management (ASM/APM)
Ця тема – для всіх фахівців, хто має стосунок до керування виробничими активами – їх безпекою та ефективністю. Безпекові питання, точніше, швидке відновлення інфраструктурних об’єктів після руйнівних ворожих атак чи інших критичних обставин сьогодні значно пріоритетніше за питання ефективності. Але і його не ігнорують, адже зростання цін на енергоносії неминуче. Й у контексті викликів експорту та інтернаціоналізації обидва питання є важливими. Наприклад, АППАУ та інші кластери близькі до Індустрії 4.0 вже третій рік будуть брати участь у конференції Asset Performance 4.0, яку проводить провідна бельгійська асоціація технічного обслуговування. І в нас є гарні відносини, щоб мобілізувати західних експертів та спільноти для допомоги нашим критичним інфраструктурам міст і регіонів. Але мобілізувати для чого? На жаль, минулого року наші експерти не спромоглись об’єднатись та виробити спільну дорожню карту розвитку в цій темі. Але зараз ми мусимо це зробити. Хто як не ми? В Україні немає жодної іншої спільноти, яка була би спроможна виробити подібну карту для численних замовників у сфері комунальних господарств, енергетики та інфраструктурних об’єктів.
Робоча нараду на цю тему – у вівторок 11 жовтня об 11-00, посилання.
Проектні заявки за темами I4MS / Horizon Europe / Digital Europe
Це ще одна тема, де ми потребуємо значної консолідації експертів. Без прив’язки до програм фінансування, від розумних регіонів і до проектів I4MS (диджиталізації промисловості), видача проектних пропозицій від кластерів УКА та їх учасників, МСП залишається вкрай низькою. Головна проблема – відсутність належної підтримки експертів, які пишуть грантові заявки. І це також питання мобілізації та консолідації. Адже скидається на те, що експерти не можуть забезпечити самі себе – в іншому випадку в нас давно були б уже проектні заявки на Аналітичний центр або програму «Амбасадорів». Остання, до речі, є супер-критичною – адже зараз нас запрошують уже ціла низка країн, але звідки брати кошти на відрядження? І ще раз, ці питання – не проблема кількості експертів, а саме їх організації та розподілу відповідальності.
Нарада Аналітичного центру відбудеться 12 жовтня о 15-00. Ми розглянемо оновлений портфель проектів, а також питання кращої організації експертів. Запрошуються всі експерти робочих груп і комітетів УКА, програми EIF та Industry4Ukraine. Посилання на вхід.