Skip links

Приєднання АППАУ до CSIA – як історія професійної солідарності

Асоціація «підприємств промислової автоматизації України» однією з перших серед кластерів УКА показала приклад інтернаціоналізації шляхом вступу до американської асоціації CSIA. Історія розвитку цих відносин має чимало особливостей, специфічних для індустрій високих технологій. Але, в першу чергу, це історія про професійну солідарність між спільнотами євроатлантичного блоку та України під час війни.

Як це відбувалось

У кінці лютого гендиректор АППАУ Олександр Юрчак звернувся до своїх міжнародних контактів шодо мобілізації та можливої допомоги Україні. Одним із перших відгукнувся Луїджі де Бернандіно (Luigi de Bernandini) з Італії, колишній віце-президент CSIA і СEO компанії Autoware. Control System Integrator Association (CSIA) – це провідна світова асоціація системних інтеграторів промислової автоматизації. Асоціація базується в США й тому більш орієнтована на ринки США та Канади. Водночас, членами асоціації є інтегратори практично всіх розвинутих країн, а в плани CSIA давно входить поширення професійних стандартів за межами США. АППАУ підтримує зв’язки з CSIA з 2013 року, відколи ми відвідали конференцію в США й почали просування професійних стандартів CSIA серед українських інтеграторів промислової автоматизації.  

Отже, на початку березня пан де Бернандіні запропонував свою допомогу в контактах з керівництвом CSIA – необхідно було прояснити ситуацію та зрозуміти, які опції допомоги найбільше підходять для АППАУ. Серед них розглядалися такі як працевлаштування жінок в ЄС, допомога біженцям, професійна допомога для індустрій в Україні, можливості аутсоурсингу послуг українських інтеграторів тощо.  

Після кількох онлайн-зустрічей із CEO CSIA Хосе Ріверою (Jose Rivera) було прийнято рішення провести широку презентацію АППАУ та наших членів для CSIA. І така онлайн-зустріч відбулася 13 квітня, на ній виступили шестеро провідних інтеграторів АППАУ. Також ми продемонстрували на ній першу версію бази даних вільного ресурсу інтеграторів АППАУ для аутсоурсингу

Ця презентація зіграла позитивну роль – 19 квітня Ради директорів CSIA приймає рішення про відкриття безкоштовного членства для інтеграторів АППАУ терміном до 2023 року. Рада директорів також підтримала ініціативу  Луїджі де Бернандіні 1H4U (1 година для Україна), яка передбачала збір коштів шляхом обліку однієї додаткової години праці співробітників організацій-членів CSIA із наступним перерахуванням до АППАУ. Повний переклад анонсу CSIA українською – тут

У травні процедуру приєднання до CSIA проходять сім перших інтеграторів-членів АППАУ (IT-Enterprise, TeraWatt Group, SoftElegance, “Система Автоматизація Сервіс”, ВГ “Техінсервіс”, “Інфоком Лтд” та “С-інжиніринг”), виконавча дирекція і також центр 4.0 «КПІ». 

Вихід на світову арену українських інтеграторів. Поглиблення професійних контактів

Щоби зрозуміти значення та перспективи приєднання АППАУ до CSIA варто трішки заглибитись у контекст цієї галузі. До слова, промислова автоматизація як галузь в економічній сегментації секторів економіки не існує в Україні. У США ситуація виглядає по-іншому – CSIA називає сферу своєї діяльності саме ‘industry’ (укр.  галузь). CSIA лобіює та просуває на ринку США і світу професійні стандарти системної інтеграції як однієї з ключових сфер, завдяки якій промислові замовники можуть відповідати все вищим вимогам до продуктивності, якості, гнучкості та економічної ефективності виробництв. Ці вимоги задовольняються саме завдяки системним інтеграторам, ключовим акторам в автоматизації виробництв. Простіше кажучи, промисловість не може бути конкурентною без сучасної автоматизації, а несуть цю автоматизацію як частину інжинірингових послуг системні інтегратори. І саме тому їм має приділятися належна увага.

АППАУ в чомусь є українським аналогом CSIA, тільки набагато меншим і молодшим. CSIA об’єднує понад 500 інтеграторів США та світу, тоді як в АППАУ серед 50-ти членів близько половини є інтеграторами, а загалом на ринку України їх налічується не більше 100-120.

Водночас, українські інтегратори є практично невідомими на світових ринках. Звісно, окремі наші інтегратори, як-от Infocom Ltd чи S-Engineering давно працюють на зарубіжних ринках, а такі як ВГ «Техінсервіс» навіть будують  сучасні заводи «під ключ». Але на відміну від ІТ-сектору спільнота українських промислових автоматизаторів не має на міжнародній арені ані консолідованих сильних позицій, ані будь-якого сталого та ясного іміджу. Спроби АППАУ започаткувати такі експортні ініціативи в 2016 році, й пізніше в 2018-19 роках зазнали невдачі через брак фінансування. Не зважаючи на численні звернення до донорів та державних структур, напрям експорту-інтернаціоналізації хайтек-промисловості мало кого цікавив і завжди поступався за популярністю сегментам Агро та ІТ.

У цьому контексті зрозуміло, чому приєднання до CSIA має настільки велике значення для АППАУ. Раптом ми стали відомими в найбільшій світовій асоціації. Раптом про нас почали писати провідні галузеві видання (Control Engineering). Раптом виник попит на нашу базу аутсоурсингових послуг в системній інтеграції. З’явилися запити на інші види послуг, зокрема проектувальників.  

Звісно, наші інтегратори почали відгукуватися на ці пропозиції. Зокрема, найбільш проактивні, як TeraWatt Group відразу увімкнули механізми прямого нетворкингу та контактів – їх менеджмент відвідав річну конференцію CSIA в США наприкінці червня. Доти інтегратори України ніколи не були на подібних міжнародних конференціях по системній інтеграції.

Іншими словами, війна принесла нам не тільки падіння внутрішніх ринків, кадрові втрати, проблеми релокації, втрату ключових замовників на сході тощо. Вона також відкрила нові можливості інтернаціоналізації, й, судячи з перших результатів, ця перспектива може стати поворотним моментом у розвитку вітчизняних системних інтеграторів.

Ініціативи італійської Autoware – Professional4Ukraine та 1H4U

«Справжні друзі пізнаються в біді», і це твердження абсолютно тотожне сьогодні для бізнес-партнерів. Не дивлячись на велику кількість різних міжнародних і європейських організацій та добрий десяток міжнародних вендорів у нашій спільноті, з якими АППАУ партнерує вже багато років, перша реальна та значима допомога Асоціації та нашим членам прийшла від CSIA. І лідером цієї підтримка стала італійська Autoware та її СЕО Луїджі де Бернандіні. Власне, крім активних рекомендацій спільноті CSIA та сприяння у зближенні з керівництвом Луїджі надав нам ще дві надзвичайно цінні послуги:

  • Він ініціював збір коштів на потреби нашої спільноти шляхом перерахування оплати за одну годину понаднормової роботи (1 Hour for Ukraine, 1H4U).
  • Він став куратором нашої делегації від TeraWatt Group на форумі CSIA у Денвері, тобто представляв, знайомив, фактично промотував наших колег і спільноту.
На конференції CSIA у Денвері, США.

Перші фінансові надходження отримані саме від Autoware, і це дуже підтримало менеджмент АППАУ. Не менш важливою є морально-психологічно підтримка, яку наша виконавча дирекція відчуває постійно з боку пана де Бернандіні. 

У розвитку наших стосунків із CSIA фігурує ще один наш партнер, нині покійний Володимир Моренко, гендиректор омської «Інсист Автоматика» з РФ. Пан Володимир надавав всебічну підтримку АППАУ в контактах з CSIA з 2013 року, оскільки його фірма з 2001 року була єдиним системним інтегратором на пострадянському просторі, сертифікованим за стандартами CSIA. Володимир останніми роками проживав у США й був активним прихильником розповсюдження кращих практик CSIA на пострадянському просторі. Володимир Моренко мав українське коріння, він дуже переживав через події початку війни, і його серце не витримало – він помер 27 лютого. Володимир був добре знаним у керівництві СSIA, близьким товаришем Луїджі, і ця втрата є ще одним відгуком нашої війни в професійній спільноті CSIA. І це ще один емоційний та історичний з’вязок, який єднає нас з CSIA, і, як це не парадоксально, але саме через колег з РФ.  

У цій історії можна побачити кілька символічних речей, але, в першу чергу, тут ідеться про справжні людські та професійні цінності, що не мають кордонів. Саме глибоке відчуття важливості цих цінностей спонукало Луїджі де Бернандіні до постійної підтримки нашої спільноти. 

Усі дії в рамках цієї підтримки були, зрештою, об’єднані спільним слоганом “Professional4Ukraine”, який спільно підтримують і просувають Autoware від CSIA та АППАУ. По суті, це заклик до професіоналів різних країни і різних галузей підтримати українські професійні спільноти, їх членів у час війни. 

Луїджі де Бернандіні на сцені конференції CSIA 28 червня в Денвері, США. На екрані – кадри з України та ініціатива Professional4Ukraine.

Виконавча дирекція АППАУ висловлює глибоку вдячність Луїджі де Бернандіні, Хосе Рівері, іншим керівникам системних інтеграторів CSIA, а також усім учасникам ініціативи 1H4U, хто підтримує нас у ці дні. 

Перші уроки співпраці

Отже, сьогодні можна підводити перші підсумки та уроки приєднанння до CSIA:

  1. Справжнім рушієм змін, які ведуть до нових партнерств під час війни, є професійна та людська солідарність. Професійна спільнота CSIA зі США та ЄС підтримала АППАУ в перші тижні війни так, як це роблять звичайні люди, а також політики та різні інституції наших країн.
  2. Приєднання до CSIA відкриває перед спільнотою АППАУ цілу низку нових можливостей. У першу чергу, це безпосередня фінансова допомога, яку ми вже отримуємо. Це вже дозволило нам зміцнити спроможність нашої виконавчої дирекції та надалі діяти активно, потужно та злагоджено. По-друге, це досить близька перспектива отримання замовлень для наших членів на аутсоурсингові послуги від колег зі США та ЄС – про це свідчать перші відгуки з конференції CSIA у червні. Й, по-третє, на післявоєнний період дуже важливо розглядати перспективи спільних проектів в Україні по розбудові нашої економіки і також напрями в професійному розвитку (стандарти та кращі практики).
  3. Ця підтримка відкриває нові можливості, але на них потрібно реагувати швидко й проактивно. Ініціативи формування бази аутсоурсингових послуг в рамках АППАУ (Андрій Гуменний, “САС”) та відвідання конференції CSIA (Антон Кротюк, Андрій Калантаренко – TeraWatt Group) є гарними прикладами такої проактивності. Й вони доводять, що наші члени розуміють цей виклик і реагують адекватно. Важливо, щоб таких ініціатив і прикладів було більше.

Відповідно, наша виконавча дирекція, маючи підтримку зарубіжних партнерів, а з іншого боку – своїх членів, буде й надалі діяти активно в напрямі подальшої інтернаціоналізації. Найближчими місяцями ми плануємо значно поглибити та розширити напрями роботи на міжнародних ринках. У наші плани входить подальше поглиблення та розвиток відносин з CSIA, розвиток подібних відносин з європейськими асоціаціями (Orgalim), участь у виставках і форумах восени в ЄС (тривають перемовини з партнерами з Чехії), а також ціла низка заходів стосовно інтеграції в інноваційний простір ЄС. Детальніше – у свіжій  стратегії УКА «Експорт – Інтернаціоналізація промислових та хайтек МСП».

Ми закликаємо членів нашої спільноти нарощувати зусилля та активності по інтернаціоналізації й солідаризуватися в спільних заходах між собою та з нашими міжнародними партнерами. Тільки так ми можемо втримати сьогодні наш економічний фронт і перемогти в цій війні.

 

Виконавча дирекція АППАУ

Публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу в рамках реалізації проекту ЄС “Інтернаціоналізація Українського кластерного альянсу: покращення прямого діалогу між європейськими та українськими професійними спільнотами під час війни”. Представлений матеріал відображає позиції АППАУ та Українського кластерного альянсу і не обов’язково відображає думку Європейського Союзу

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag