
Зустріч УКА з чеською асоціацією кластерів – звіт
22 лютого о 16 годині відбулася друга зустріч УКА та чеської асоціації кластерів NCA (National Cluster Association). Зустріч була присвячена підготовці до форуму в м. Кошице та презентаціями кластерів обох сторін для пошуку проєктів для співпраці.
Зустріч розпочав Jiri Herinek, президент NCA. Він розповів про національну кластерну організацію, яка була заснована у 2008 році і включає понад 102 технологічних і кластерних платформи (32 з яких є членами NCA). Кластери асоціації співпрацюють з 52 міжнародними проєктами та є партнерами з 16 країнами. Чеські кластерні організації охоплюють майже всі промислові екосистеми: медицина, туризм, будівництво, агрофуд, електроніка, текстиль, цифрові індустрії, культура, автомобілебудування та мобільність, відновлювальна енергетика, роздрібна торгівля, соціальна економіка, оборона та аерокосмічна промисловість. The National Cluster Association пропонує послуги розширення мережі контактів, освіти, консультування, інтернаціоналізації, лобіювання та промоції.
Зустріч продовжив Олександр Юрчак – голова УКА і представив український кластерний альянс, в якому наразі знаходиться 55 кластерів. УКА охоплює такі галузі: текстильна, агропромислова, аерокосмічна, хайтек технології, медицина, будівельна індустрія та меблева промисловість. Було запропоновано обʼєднати ресурси, досвід та знання, щоб репрезентувати спільний потенціал, особливо для молодих кластерів. Олександр розповів про головні задачі, які були виконані в 2022 році та про топ-10 пропозицій, які готують ресурсні центри УКА до конференції в Кошице для міжнародної співпраці в кількох ключових секторах (передове виробництво, текстильні, харчові та медичні промисловості, smart city). Нагадав, що Україна готується до відновлення після перемоги і вже розроблено різноманітні перспективні проєкти для міжнародної кооперації.
Олександр також представив «Асоціацію підприємств промислової автоматизації України» (APPAU), яка є головною в координації та розвитку руху “Індустрія 4.0 в Україні”. Асоціація співпрацює з різноманітними кластерами, налічує понад 50 учасників та готує інструменти для спільного користування, пропонує послуги по стандартизації, нетворкінгу, лобіювання, обʼєднує різноманітні індустрії. Олександр наголосив на важливості використання методів аутсорсингу в секторі промислової автоматизації для України через наслідки воєнних дій та запропонував кроки для співпраці між кластерами.
Київський хайтек кластер презентував Анатолій Долинний – президент української федерації індустрії безпеки. Кластер обʼєднує ІТ та безпекову сферу, працює над розвитком концепції smart city. Однією з можливих моделей бізнесу та залучення клієнтів є відокремлена модель роздрібної торгівлі, як одна з найефективніших моделей співпраці під час війни. Було представлено приклад такої моделі для розумних транспортних рішень і наголошено, що за напрямками “система збору плати за проїзд” “система управління паркуванням” є перспективна можливість співпраці з міжнародними партнерами.
Анатолій Долинний озвучив план розвитку кластерів та проєктні пропозиції для програми відновлення України після перемоги.
- Відновлення та розвиток інфраструктури.
- Управління відходами.
- Розвиток екосистеми ІТ стартапів.
- Модернізація та електрифікація міського транспорту.
- Модернізація систем водовідведення та водопідведення.
- Будівництво та модернізація флагманських шкіл в регіонах.
Кластер пропонує партнерам підтримку різних кластерних проєктів, рекомендації щодо створення консорціумів та партнерства в Україні, GR менеджмент в програмах та проєктах в різних містах України. Водночас кластер зацікавлений в допомозі партнерів над проєктами Smart City та Utilities, а також в готовності до локалізації в Україні HW & SW проєктів.
Юрій Жуков – член Правління Морського кластеру України – презентував Ресурсний Центр Інжинірингу — Машинобудування УКА. Юрій коротко розповів про кожен з них – Сумський машинобудівний кластер, Морський кластер України, Харківський та Запорізький кластери ІАМ, Вінницький кластер приладобудування та автоматизації.
CEO Waste Ukraine Analytics Андрій Гнап підняв проблему збору інформації про відходи та циклову економіку в Україні та розповів про роботу щодо консалтингу з міністерством цифрової трансформації та міністерством екології.
Представлені можливі точки співпраці шляхом обміну інформацією у форматі відкритих даних та спільний проєкт з управління відходами в рамках міжнародного відновлення України після війни.
Ольга Трофимова – директорка програм Експорту – Інтернаціоналізації УКА, керівник Українського кластера автобудування та мобільності розповіла про свій кластер. UAC – це платформа, яка обʼєднує українські компанії, виробників, постачальників, державні установи. Кластер було створено компаніями, які виготовляють комплектації для міжнародних організацій, таких як VAG, Porsche, BMW, Jaguar. Компанія співпрацює з міжнародними кластерами, в т.ч. з чеським автокластером.
Надалі слово взяли чеські кластери й свою презентацію почав Luboš Komárek – голова ради директорів кластеру Nanoprogress. Кластер обʼєднує близько 60 компаній та займається розвитком нанотехнологій і залученням нових партнерів для співпраці.
Кластер пропонує послуги:
Досліджень та розробок, інтернаціоналізації та партнерство для розвитку спільних бізнес-проєктів, маркетингу та PR стратегії, а також різноманітні освітні програми.
Luboš презентував повітряні нанофільтри від Nano Dynamic, проєкт рекультивації ґрунту від EPS biotechnology та ефективні інструменти для очищення води від TERAMED SRO. Кластер готовий до співпраці, спільних ідей для розвитку та інтеграції в європейські проєкти.
Про кластер CEDEG розповів голова ради правління та віцепрезидент NCA Ivo Říha. Кластер активно займається розвитком платформи для діджиталізації та прогресивними екологічними технологіями, також просуває ідеї зеленого переходу на концепцію розвитку суспільства 5.0. У кластер входять не лише чеські компанії, а й західноєвропейські (наразі в кластері приблизно 40 компаній). Основні напрямки CEDEG: діджиталізація (займають 2 місце з найсильніших спільнот в Чехії в темі кібербезпека) та прогресивні екологічні технології. Кластер готовий до співпраці в галузях кібербезпеки, розвитку smart city, AI та IoT, технологій по захисту довкілля та освіти. Кластер зацікавлений в обміні досвідом та навчанням для українських студентів.
Katerina Podana представила кластер MECHATRONIKA, який займається створенням платформи для співпраці між компаніями, дослідницькими центрами та освітньою сферою. Кластер допомагає впровадити нові шляхи для застосування новітніх технологій в різноманітних сферах, об’єднати зусилля та допомагати партнерам у розвитку.
Заступник начальника відділу розвитку бізнесу Petr Hladík розповів про Центр технологій Праги, який є членом NCA. Компанія підтримує участь чеських організацій в Європейському дослідницькому просторі, готує аналітичні та концептуальні дослідження, здійснює міжнародну передачу технологій і підтримує створення та розвиток малого інноваційного бізнесу.
Про кластер, який займається відновлювальними джерелами енергії, поводження з водою та відходами CREA Hydro&Energy clusters розповів менеджер компанії Břetislav Skácel. Кластер є частиною кількох європейських проєктів, де ведеться співпраця не лише з темою водних ресурсів, а й агросектор. Наразі триває робота над програмою підтримки з членами кластерних організацій, а також для співпраці з українськими компаніями у сфері досліджень, інтернаціоналізації та реалізації проєктів.
Всі учасники зустрічі відповідально та цікаво презентували свої кластери та озвучили точки перетину для співпраці. Наступна зустріч кластерів України та Чехії відбудеться в Кошице (Словаччина) 29-30.03.2023 р.