
Транскордонна співпраця — участь кластерів УКА – анонс
Коли: 9 березня.
Початок: 16:00
Тривалість: 1,5 год (до 17:30)
Мета наради: Визначення пріоритетів до форуму в Кошице.
З початку діяльності УКА, на порядку денному стоїть тема входження транскордонної співпраці ЄС. Регіональні кластери є типовими та активними учасниками цих програм разом з місцевими агенціями розвитку, органами місцевого самоврядування та влади.
В Україні доступні 5 великих програм, в яких можуть взяти участь наші кластери* (див.довідку). Наразі лише відомо про участь Морського кластера України (МКУ) у програмі ЄС Black Sea Basin. Це питання стоїть гостро у Кошице, адже в програмі заходу є дискусія на тему “Карпати”.
Тому запрошуємо кластери на онлайн-зустріч, щоби разом визначити пріоритети до форуму в Кошице та обговорити важливі моменти.
На онлайн мітингу буде розглянуто три основні питання:
- Існуючі проєкти транскордонної співпраці та їхні результати.
- Визначення можливостей, які мають регіони України на поточний період 2023-24 рр.
- Шляхи отримання цих можливостей для кластерів: кроки та пріоритети.
Реєстрація за запрошенням. Посилання на зустріч також буде у групі УКА в телеграмі.
На зустріч запрошені провідні експерти:
- Офісу євроінтеграції КМУ.
- Інституту економіки та прогнозування НАНУ.
- Львівського інституту регіональних досліджень.
- Клубу економістів України.
*Довідка
Програми транскордонної співпраці — це ініціативи, спрямовані на сприяння кооперації між країнами-членами Європейського Союзу (ЄС) та сусідніми країнами, які мають спільний кордон. Метою таких програм є зміцнення співпраці та партнерства між регіонами Європи, покращення економічного та соціального розвитку на місцевому рівні, а також розвиток інфраструктури та просторового планування.
Програми транскордонної співпраці ЄС фінансуються з коштів Європейського Союзу та розробляються за певними тематичними напрямками, такими як:
- Економічний розвиток
- Культура та спадщина
- Охорона навколишнього середовища
- Охорона здоров’я та соціальне забезпечення
- Туризм та бізнес
- Наука та технології тощо.
Програми транскордонної співпраці ЄС забезпечують кооперацію між місцевими органами влади, бізнесом, науковцями, громадськими організаціями та громадянами різних країн, що знаходяться в прикордонних районах.
Україна бере участь у кількох програмах транскордонної співпраці ЄС.
- Програма Європейського Союзу “Interreg” (для України доступні програми Interreg-IPA CBC та Interreg-ENI CBC), яка спрямована на підтримку транскордонного співробітництва та співпраці між регіонами Європи та їх сусідніми країнами. Програма фінансується з коштів Європейського Союзу та дозволяє залучати фінансову підтримку для реалізації проєкт транскордонної співпраці.
- Програма “Польща — Білорусь — Україна” (ПБУ) (діяла до 2022 https://www.pbu2020.eu/ua/news/2484), була частиною ЄС “Eastern Partnership” та спрямована на підтримку співпраці між трьома країнами. Програма ПБУ фінансувала проєкти у таких галузях, як економіка, транспорт, культура та ін. Наразі співпраця триває між Польщею та Україною.
- Програма “Чорноморський басейн” (ENI CBC Black Sea Basin) сприяє співпраці між країнами, які межують з Чорним морем. Програма фінансує проєкт з таких галузей, як економіка, культура, туризм та ін.
- Програма “Дунайський регіон” (Interreg Danube) є частиною програми Interreg та сприяє співпраці між країнами, які межують з Дунаєм. Програма фінансує проєкти з таких галузей, як економіка, транспорт, культура, охорона довкілля та ін.
- Програма “Карпати” (Interreg Carpathia) сприяє співпраці між країнами, які мають спільний кордон у Карпатах.
Ці програми надають можливості для фінансування проєктів та співпраці між Україною та країнами Європейського Союзу.