Skip links

Звіт стратегічної сесії УКА 10 січня

10 січня відбулася перша стратегічна сесія Українського кластерного альянсу в 2023 році. Головні цілі заходу стосувались узгодження цілей альянсу та окремих ресурсних центрів поточний рік, інформаційного вирівнювання та узгодження за ключовими напрямами розвитку, а також консолідації керівників кластерів УКА в спільних цілях і проектах розвитку. Захід проходив у гібридному режимі, в ньому взяли участь 15 осіб офлайн і близько 30 – онлайн.

Підсумки 2022, цілі 2023 та головні напрями розвитку представлені в презентації голови УКА Олександра Юрчака.


У 2022 УКА відбувся як об’єднання кластерів України і досяг певних успіхів у сферах експорту-інтернаціоналізації, інноваційного фандрейзингу, а також зростання кластерних організацій. Детально ці показники та всі напрями діяльності УКА розкриті в річному звіті за 2022. Стратегічна сесія додала окремих і нових свідчень щодо цих показників. Наприклад, у презентаціях Юрія Клименка, Анатолія Долинного, Андрія Карпенка показано, як зростали їх кластери (відповідно – Вінницький, Київський і Запорізький). Найбільш показовим є зростання Запорізького кластеру ІАМ, який, будучи фактично у прифронтовій зоні, за 2022 збільшив кількість своїх членів на 25% (з 20 до 25).

Головними чинниками зростання, згідно координатора кластеру Андрія Карпенко, є наступні:

  • Регулярний нетворкинг – щомісячно кластер проводить 2-3 офлайн-зустрічі своїх членів, а також численні онлайн-наради.
  • Фокус на спільних потребах і проектах – кластер регулярно проводив акції на підтримку своїх членів у ЗСУ, а також кооперувався в інших завданнях розвитку.
  • Широкі обміни з іншими кластерами УКА – кластер вів активні обміни щодо виробничої та інноваційної кооперації з Харківським і Вінницьким кластерами.
  • Донорська підтримка – підтримка GIZ кластерного менеджменту була одним із найважливіших чинників виживання та зростання кластеру в умовах війни.

Презентацію Андрія Карпенко (й усі презентації сесії) можна переглянути за посиланням. Голова УКА Олександр Юрчак відмітив ці показники як ще один приклад стійкості українських кластерів у умовах війни. Він також наголосив, що показники Запорізького кластеру є кращими від інших кластерів у подібній ситуації, не тільки завдяки донорській підтримці, але й правильному використанню кластерних технік і підходів – зокрема, регулярному нетворкингу своїх членів. Використання базових кластерних технік як регулярний нетворкинг, метчмейкинг, постановка цілей по зростанню кількості учасників і вироблення спільних ініціатив є головними критеріями по базовій кваліфікації кластерів на 2023. Обгрунтування цих критеріїв зроблено в грудні 2021, у підсумках проекту ClusteRISE.

У 2023 УКА пропонує кластерам перехід від екстенсивного до інтенсивного зростання. Фокус буде на кластерах, які демонструють системний кластерний менеджмент і готові до співпраці в рамках УКА. Фінансові показники мають зрости вдвічі по трьом ключовим напрямам: забезпечення заходів на рівні УКА, забезпечення кластерів УКА, а також міжнародна діяльність.

Групова дискусія, яка відбулася до обіду, наголосила на готовності та вмінні співпрацювати, як на рівні МСП у рамках окремого кластеру, так і на рівні міжкластерної кооперації. Назагал, це залишається проблемою в багатьох кластерах УКА. З іншого боку, кількість яскравих прикладів такої співпраці постійно зростає. Голова УКА пригадав як кращі приклади за 2022 співпрацю багатьох кластерів ІАМ як у питаннях релокації, так і у виробничій кооперації та інноваційних розробках; агро-харчових – у розвитку спільних проектів агротуризму, а також кросрегіональних і кроссекторальних «конопляних» ініціатив; консолідації в рамках УКА спільних поглядів на регіональний розвиток; створенню та поширенню проектних ініціатив у медичних кластерах і на Прикарпатті тощо. Власне, чому й потрібна фіксація цих кращих практик – не тільки для обліку, але й для мотивації, залучення та професійного зростання більшої кількості керівників та учасників кластерного руху. УКА зробив цю першу фіксацію на своєму окремому форумі в грудні 2022.

Групова робота учасників заходу після обіду стосувалася генерації проектних ініціатив і дала наступні результати:

  • РЦ «Медичні кластери»: більше 10 проектних ідей та ініціатив.
  • РЦ «Кластери ІАМ»: 3 категорії ініціатив.
  • РЦ «Агро-харчові кластери»: 9 ініціатив.
  • Ініціатива технологій подвійного призначення: пропозиція створення дорожніх карт розвитку за 9-ма секторами.

Таким чином, указані робочі групи провели першу колективну генерацію та селекцію спільних ініціатив щодо розвитку в своїх секторах. Безумовно, це тільки перший крок, але дуже важливий з точки зору розуміння рівня пропозицій, учасників процесу та викликів щодо подальшого опрацювання цих ініціатив до рівня конкретних проектних пропозицій. Спільними зонами росту робочих груп у цьому стратегуванні залишаються:

  • кращі налаштування на конкретні та пріоритетні виклики своїх секторів: у презентації кількох груп секторальні виклики не завжди відповідали пропонованим ініціативам.
  • деталізація й перехід від проектних ідей – до більш вичерпного обгрунтування та аргументації.

Нарада проектного офісу УКА, що відбулася після стратегічної сесії, відмітила брак експертів та проектних менеджерів високого рівня як одну з ключових проблем УКА поточного періоду.

Важливим на заході була офлайн-присутність інших стейкхолдерів кластерного руху. Зокрема, відмітимо участь Тараса Голуба, радника офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та відомого громадського діяча Сергія Опрі, який веде зараз проекти з розвитку кластерного руху на Одещині.

Висновки та результати першої в 2023 стратегічної сесії УКА є наступними:

  1. Альянс узгодив перші програмі документи – цілі та плани роботи на рік. Звісно, деякі плани та проектні ідеї є ще драфт, але важливо що цей ітераційний процес деталізації почався на самому початку року.
  2. Усвідомлення того, що кластери мають продукувати якісні проектні ініціативи та проекти, є переважним, і це підтвердило голосування на сесії. Це гарний маркер якісного зростання в УКА й розуміння, що без цього буде важко заходити на євроарену. І це гарантія успіху для тих, хто збирається на Кошице.
  3. Найкращі темпи та якісні проектні ініціативи генерує РЦ «Медичні кластери». Зараз в УКА це гарний приклад системного підходу до кооперації кластерів, і це є наслідком регулярних щотижневих зібрань по виробленню спільних проектних ініціатив.
  4. Натомість, найбільш продуктивні дискусії відбувалися офлайн – ми мали серію плідних розмов-перемовин з існуючими та з новими партнерами. Голова УКА О. Юрчак закликав координаторів кластерів не жаліти часу на подібні сесії та приєднуватися офлайн, – цей формат є в рази більш ефективним із точку зору консолідації та розвитку партнерських відносин.
  5. Структуризація та деталізація планів УКА набирає обертів. Мова йде про детальні плани дій не тільки по РЦ, але й по Аналітичному центру, Проектному офісу та комітетах (Експортний, GR, Інновацій та Диджиталізації). У січні-лютому ці підрозділи УКА мають повністю деталізувати свої KPI та річні плани, ми плануємо вийти на перші 10 проектів, що забезпечені фінансуванням, розпочати масштабні міжкластерні та регіональні форуми (Київ і Ковель), а також досягти конкретних домовленостей із урядом щодо конференції в Словаччині.

Координаційний центр УКА дякує всім учасниками стратегічної сесії, а також асоціації АППАУ, яка виступила головним спонсором заходу.

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag