Skip links

Розбудова двосторонньої адженди Україна-Чехія в Індустрії 4.0

У травні 2022 в рамках програми «Амбасадори Industry4Ukraine» Український кластерний альянс (УКА) запропонував окрему ініціативу підготовки поглиблення та розвитку двосторонніх відносин із найбільш зрілими амбасадорами. Такими виявилися колеги з Чеської Республіки, й упродовж літніх місяців УКА напрацював програму розвитку цих відносин на 2022-23 рр. Першим важливим елементом цієї програми є візит української делегації до Брно, що планується на жовтень. Уже підготовлена солідна триденна програма перебування, і розпочалася підготовка українського стенду.

Однак ця історія виходить за рамки звичайної торгової місії й позиціонується УКА як поворотний момент у переході на стратегічні довгострокові відносини з ключовими партнерами в інтернаціоналізації українських кластерів.

Чому нам необхідні довгострокові адженди за сегментами ринку

Це питання є риторичним із точки зору дипломатичних й економічних відносин між країнами-сусідами. Звісно, подібні речі практикуються між державами століттями й свідчать про наміри сторін розвивати добросусідські та взаємовигідні відносини.

Але це питання зовсім не риторичне з огляду на стан відносин за сучасними напрямами цифрового і промислового розвитку. Як ми зазначали ще в 2019 році, Україна – практично єдина велика країна Східної Європи з великим досі промисловим і науково-технічним потенціалом, яка не має власної державної стратегії розвитку цифрових технологій у виробничих секторах промисловості, енергетики та Інфраструктури (= Індустрії 4.0).

Ініціативи лідера цього напряму серед бізнес-об’єднань, Асоціації «підприємств промислової автоматизації України» (АППАУ), у рамках проєкту цілісної національної стратегії, розроблені в 2018 році, так і не були підтримані попередніми урядами. Окремі з них уключені до Національної економічної стратегії 2030 (НЕС-2030), але й досі радше кочують з одного міністерського документу в інший, ніж мають реальну підтримку. Причина є банальною – єдиного ЦОВВ, відповідального за Індустрію 4.0, у державі немає, хоча це також одна з головних пропозицій стратегії 2018 року.

Відтак, і навіть при всьому бажанні, центральній владі немає чого запропонувати сусіднім країнам у якості орієнтирів чи напрямів співпраці. АППАУ й досі самостійно впроваджує окремі ініціативи на рівні проектів і заходів власними силами, й кооперуючись із партнерами. Численні питання розвитку відносин із міжнародними партнерами, програм диджиталізації промислових секторів і розвитку їх інноваційних екосистем ставилися в рамках програм Східного партнерства як EU4Digital, EU4Business, у рамках програм I4MS/Horizon 2022 і подібних, але шукати будь-кого з державних структур, справді компетентних і відповідальних було марно.

У 2022 з початком війни питання міжнародної підтримки стало супер-актуальним уже в рамках УКА. Численні ініціативи та завдання набули гостроти в рамках критичної необхідності міжнародної підтримки всіх учасників інноваційних екосистем промислових секторів. Адже очевидною стала загроза значного прискорення деградації цих секторів і загальної деіндустріалізації економіки країни, і яка, власне, триває вже багато років.

Зокрема, дуже важливим для нас є не тільки зберегти, а, можливо, й користуючись  міжнародною підтримкою, зміцнити та розвинути ті паростки інноваційних екосистем і ланцюгів доданої вартості (ЛДВ), які тільки-тільки розпочали виростати. Серед них особливе місце займають Центри прикладної експертизи та підтримки МСП (Центри 4.0 та DIH – Digital Innovation Hubs) й інноваційні кластери. Обидві мережі позиціонуються АППАУ як основа інноваційних екосистем у регіонах та індустріях, й обидві практично не мають жодної підтримки держави. В Україні є всього 3 DIHs (2 працюючі), тоді як в ЄС їх 600+, й по доброму десятку в кожній із сусідніх країн Східної Європи. Проект BOWI, запущений спільно з Київським політехом, учергове показав крихкість і складність запуску ініціатив у співпраці із ЗВО. Уже тільки на одному цьому напрямі дуже проблемними й невирішеними є завдання:

  • Запуску дієвої та виділеної структури DIH.
  • Оновлення інфраструктури наших провідних технічних університетів, у тому числі, під завдання інноваційного розвитку цифрових технологій.
  • Підготовки окремих фахівців у категорії інноваційних брокерів і саме для завдань підтримки МСП (а не тільки власних університетів).
  • Їх значно кращої  інтеграції в європейський простір тощо.

До окремих завдань інноваційного розвитку серед кластерів УКА ми тільки підходимо – переважна більшість кластерів не має інноваційних стратегій і політик, і зараз ці завдання багатьма розглядаються як «космічні», адже на порядку денному інше завдання – «просто вижити».

Чимало інших ініціатив АППАУ, вже розпочатих або спланованих у рамках НЕС-2030, як розвиток мережі експертів Індустрії 4.0, спеціалізованих інкубаторів та акселераторів, масштабних програм диджиталізації ключових галузей, тощо ризикують взагалі зупинитися. Іншими словами, війна може відкинути нас на багато років назад й остаточно перетворити на сировинну, слабку державу, практично нівелюючи ті слабкі осередки інновацій, диджиталізації та експертизи в хайтек-промисловості, які ще були останніми роками.

У цих умовах міжнародна підтримка бачиться нами як єдина та справді дієва можливість не тільки зберегти, але й, за можливості, зміцнити та розвинути ці осередки Індустрії 4.0 в Україні.

Двосторонні адженди з країнами ЄС є інструментом реалізації цієї стратегії, яка набуває в УКА конкретних обрисів.

Як будується та що включає двостороння адженда

АППАУ розпочала обміни по Індустрії 4.0, слідуючи виробленій в УКА стратегії на розвиток двосторонніх відносин. У першу чергу, це дозволила зробити серія С2С (Cluster-2-Clusters) зустрічей весною 2022, а також запуск ініціативи Ambassadors of Industry4Ukraine, націленої на долучення активних прихильників української стійкості під час війни, професіоналів хайтек-промисловості. Наші колеги з Чеської Республіки, як Тереза Шаманова з асоціації CzechInno, саме і є такими амбасадорами, і саме вони генерують левову частку пропозицій чеської сторони. CzechInno позиціонується як ключовий метчмейкер інноваційного розвитку Чеської Республіки, ця асоціація об’єднує та сприяє співпраці практично всіх головних учасників інноваційних екосистем, включно з промисловими. Пізніше в діалог вступили колеги з Брно – місцева торгово-промислова палата й кластер Індустрії 4.0. З цим кластером обміни розпочалися ще 2021, й до них був долучений Запорізький кластер ІАМ. Запоріжці підписали меморандум про співпрацю, а також приймали керівника кластеру з Брно Томаша Кубалу на індустріальному форумі в Запоріжжі в грудні 2021.

Чеські колеги легко та першими серед зарубіжних партнерів увійшли в діалог щодо розвитку двосторонніх відносин. У першу чергу ми позначили спільні цілі до кінця 2022: – 

1) Організація метчмейкингової події між Україною та Чехією із залученням щонайменше 20-ти інноваційних МСП із кожної сторони.

2) Входження щонайменше в 3 міжнародні грантові проекти в Індустрії 4.0 чи близьких секторах.

3) За результатами перших заходів – побудова спільної програми дій на 2023 з урахуванням виявлених бізнес-можливостей співпраці.

Відтак, програма перебування у Брно, яку ми вже презентували в УКА, стає більш зрозумілою. Власне, вона повністю орієнтована на досягнення всіх трьох цілей.  

Але як і яким чином подібна програма й виконання вищенаведених завдань може нам допомогти у вирішенні вищезазначених проблем?

По-перше, ефективний метчмейкинг є загальновизнаним інструментом №1 для швидкого пошуку партнерів як зі сторони потенційних клієнтів, так і постачальників, а також інших категорій (агенти, дистрибутори, генпідрядники тощо). Звісно, такі партнери зараз дуже потрібні учасникам наших кластерів, потреба замовлень є ключовою серед усіх українських МСП. У рамках програми перебування на виставці MSV 5-7 жовтня в Брно ми плануємо організувати не менше 50-ти живих зустрічей, а загалом онлайн платформа, яка працює саме на підготовку таких зустрічей, не має ніяких обмежень, тут ви можете сполучатись із сотнями контрагентів.

По-друге, ділова програма дозволяє розкрити глибоко особливості пропозицій кожної сторони й загалом працює на формування іміджу та кращої обізнаності міжнародної спільноти про Україну та наші можливості в конкретних сегментах ринку. Зокрема, 6 жовтня у Брно відбудеться Smart Export Forum «Україна – Чехія», на якому ми презентуємо пропозиції наших кластерів ІАМ та АППАУ. У ці пропозиції вже входить пакет інженерних послуг на аутсоурсингу, який АППАУ розробила в сфері системної інтеграції АСУТП ще в березні 2022. Очікується, що до жовтня ми зможемо його посилити пропозиціями в проектуванні, розробках програмного забезпечення для промислових секторів, а також інших видах інженерних дисциплін.

По-третє, й саме в контексті нашої слабкої обізнаності про те, як будувати інноваційні екосистеми, важливе значення мають професійні обміни на ці теми, а також візити до акторів цих екосистем. У Брно ми плануємо відвідати місцевий технопарк, кластер Індустрії 4.0, а також місцевий DIH, який спеціалізується на питаннях кібербезпеки.

Таким чином, ця програма ідеально відповідає поставленим цілям на 2022. Після Брно ми плануємо впродовж місяця розвивати нові відносини, й у листопаді провести нову зустріч (онлайн), на якій – намітити орієнтири на 2023.

Торгова місія в Брно є не єдиним заходом, які розгортаються в наших відносинах. Паралельно ми постійно контактуємо з CzechInno на предмет співпраці в міжнародних грантових проектах, й підготовка вже другої грантової заявки цього року наразі йде дуже інтенсивно. І також ми вже є в першому спільному проекті, мова про розвитку DIH (проект BOWI), який почався в 2021, й де АППАУ спільно з DIH КПІ вже співпрацює з CzechInno.

Завдання підготовки української делегації

Попередньо українська делегація буде представлена п’ятьма кластерами УКА (20+ учасників, набір ще триває), які представлятимуть, головним чином, ключові компетенції кластерів ІАМ та АППАУ, включно з інноваційними розробками та послугами в Індустрії 4.0.

Крім пропозицій окремих фірм учасників делегації важливими завданнями є вироблення спільних пропозицій, зокрема таких:

1) Якісне представлення всього УКА та пулу кластерів ІАМ та І4.0 передбачає вироблення спільних інструментів комунікацій, від брошур, ліфлетів і до окремих презентацій. Наразі вони відсутні, й цю роботу необхідно вже розпочинати.

2) Завершення формування пакету інжинірингових послуг на аутсоурсингу. АППАУ вже розпочала власним коштом допрацювання ресурсу Land4Developers, де крім вже існуючого маркетплейсу по Індустрії 4.0 планується розмістити окремий маркетплейс по вільним інженерним ресурсам. Створення бази цих ресурсів є певним викликом для кластерів ІАМ, оскільки рівень консолідації та виділення під це завдання окремих ресурсів залишається слабким.

3) Розробка інших колективних пропозицій щодо двосторонньої співпраці, й з урахуванням позицій чеської сторони, й де відкритими є наступні запитання:

  • Що ми можемо запропонувати в сфері кібербезпеки, де чеська сторона виглядає досить потужно й консолідовано?
  • Чи будуть у нас пропозиції по співпраці в сфері робототехніки та цифрових технологій у машинобудуванні, де чеські виробники є найсильнішими в Східній Європі?
  • Аналогічно, що ми можемо запропонувати в аерокосмічній галузі (програма в Брно передбачає окремих захід у цій сфері, а в нашій делегації буде керівник об’єднання аерокосмічних кластерів)?
  • Як могла би виглядати співпраця чеських та українських DIH?
  • Не менш важливим виглядає діалог щодо участі чеських партнерів у програмах відновлення регіонів України в післявоєнний період, а також необхідної підтримки вже зараз, й у рамках антикризових заходів.

Координаційний штаб УКА розпочав інтенсивну підготовку до цих заходів. Загальними питаннями організації делегації займається Центр швидкого реагування кластерів ІАМ, яким керує Оксана Ситник, голова правління Харківського кластеру ІАМ. Питання щодо детальної програми перебування у Брно та відносин із чеськими партнерами  веде Олександр Юрчак, голова УКА та СЕО АППАУ. Відповідно, вже зараз потрібна значна активізація з боку українських кластерів, вироблення ними спільних позицій та пропозицій у відповіді на поставлені вище питання.

Дуже важливою в цьому заході є також донорська підтримка, це дозволить представити українських учасників на високому рівні й колективним стендом. Перемовини з донорами ще тривають.

Візит української делегації в Брно – це перший і тому дуже важливий крок у розбудові адженди довгострокових відносин з партнерами з Чеської Республіки у сфері Індустрії 4.0. Ми переконані, що саме так, із розрахунком на середньо- та довгострокову перспективу, й з урахуванням інтересів другої сторони, необхідно вибудовувати відносини з нашими партнерами з ЄС. 

Подібні відносини в нас починають розвиватися з Францією, перший великий онлайн-обмін планується на 30 вересня. Очевидно, що там так само буде йти мова про представлення колективних пропозицій від української спільноти Індустрії 4.0, й далі події будуть розвиватися за подібним сценарієм. 

Таким чином, створення та реалізація адженд двосторонніх відносин є потужним механізмом експорту та інтернаціоналізації для українських виробників, яких об’єднує Український кластерний альянс.

З питань долучення до делегації та/чи вироблення колективних пропозицій від української делегації звертайтеся на info@clusters.org.ua

Публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу в рамках реалізації проекту ЄС “Інтернаціоналізація Українського кластерного альянсу: покращення прямого діалогу між європейськими та українськими професійними спільнотами під час війни”.  Представлений матеріал відображає позиції Українського кластерного альянсу і не обов’язково відображає думку Європейського Союзу.

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag