Skip links

УКА – вихід українських кластерів на європейську арену

До березня 2022 українські кластери не були помітними суб’єктами у вітчизняному економічному дискурсі. Як не були й присутні на європейській арені у вигляді консолідованого та об’єднаного руху. Війна все змінила. Поява Українського кластерного альянсу (УКА) символізує новий етап в кластерному розвитку українських кластерів, в якому співпраця з європейськими партнерами сприймається не тільки органічно, але й обов’язково.

Поява Українського кластерного альянсу – як відповідь на виклики війни

УКА, як організація, виникла в результаті розвитку ініціативи Clusters4Ukraine, яка виникла в перші дні війни. В свою чергу, ця ініціатива, як швидке об’єднання та  мобілізація кластерів, має коріння з кластерного комітету платформи Industry4Ukraine, який займався лобіюванням кластерної політики на державний рівень та гуртуванням кластерів з 2019 року. Цей комітет був успішним в 2019-21 рр в об’єднанні кластерів ІАМ (Інжинірингу – Автоматизації – Машинобудування), а також низки інших, головним чином промислових, регіональних кластерів.

Ресурси цього комітету, напрацювання попередніх років, міцні взаємовідносини між ключовими активістами платформи та координаторами кластерів були головними чинниками, які сприяли швидкій мобілізації кластерів весною 2022.

Отже, вже 2 березня на сайті Industry4Ukraine, з’являється заклик координаційного штабу до мобілізації українських кластерів. За день до цього, 1 березня штаб закликає зарубіжних партнерів до розгортання всебічної допомоги Україні. Штаб формулює завдання навколо викликів допомоги ЗСУ, гуманітарної допомоги населенню та формуванню економічного фронту. 

Далі хронологія подій березня – початку квітня розгорталась наступним чином:

  • Ініціатива формує головні виклики кластерів на окремій сторінці з закликом допомоги для зарубіжних партнерів. Тут вперше чітко звучить заклик до фокусу на критичних індустріях, найбільш пріоритетних в період війни.
  • 20 березня штаб публікує засадничі положення УКА (основу Статуту організації), а 24 березня на загальних зборах приймає рішення про створення альянсу, як добровільного об’єднання кластерів.
  • На цей момент до УКА приєднуються 16 кластерів України. 31 березня, штаб випускає загальний опис УКА, переваг долучення та напрямів діяльності, який служить для залучення нових кластерів. Починається активне долучення кластерів – до кінця квітня їх кількість зросте двічі.
  • 5 квітня УКА проводить першу європейську С2С (Cluster-2-Cluster) зустріч з євро-кластерами.


    8 квітня УКА публікує перелік та короткий опис портфелю проектів організації. Серед них найбільш помітними є проекти міжнародної співпраці (ЄС), та виробничі проекти допомоги ЗСУ та тероборони. Всі проекти позиціонуються як відповідь кластерів на спільні виклики.

Таким чином, цей період з 1 березня по 5 квітня можна вважати запуском УКА та першим виходом на європейську арену.

Паралельно, впродовж усього березня відбувався процес гуртування з європейською командою. Допомога від Європейського кластерного альянсу (ЄКА) за підтримки департаменту DG GROW Європейської комісії прийшла практично одночасно зі створенням ініціативи Clusters4Ukraine, тобто в перші дні березня. Суть пропозиції УКА була в створенні єдиного маркетплейсу «Support Ukraine». Була створена єдина команда, куди ввійшли з боку України  представники УКА, мережі ENN-Ukraine та ТПП України, а з боку європейців – УКА, Польської асоціації кластерів та DG GROW. Маркетплейс мав виконувати, першочергово, функції гуманітарної допомоги – у відповідь на опублікування потреб гум. допомоги від України, європейські кластери мали надавати свої пропозиції.

В кінці березня, УКА запропонувала розширити напрями співпраці шляхом проведення прямих С2С та В2В зустрічей між українськими та європейськими партнерами. ЄКА підтримує цю пропозицію, й в квітні – травні було проведено 5 С2С зустрічей (між-кластерних – по різним галузям) та більше 50 В2В зустрічей. Разом ці зустрічі охопили більше 300 учасників з обох сторін, а на платформі EEN ‘Supply chain resilience’ було зареєстровано більше 100 українських компаній.

Перші результати європейської інтеграції кластерів УКА

Отже, з березня по травень кластери УКА мали великий рівень активності на міжнародній арені – фактично, набагато більший, ніж до війни. Якщо узагальнювати, зустрічі йдуть щотижня, й часто, це по 2-3 наради або групові зустрічі на тиждень. Якими є перші результати цих активностей?

1) Найперше, варто відмітити, як результат сам факт входження українських кластерів та бізнес – об’єднань  в різні євроатлантичні структури й початок індустріального діалогу:

  1. членство в ЄКА відкрило УКА двері численних європейських структур і бізнес-асоціацій. Перелік нижче є далеко не повним й щомісяця зростає.
  2. Кластер автопрому UAMC одним з перших досяг домовленості по приєднанню до Європейського кластеру автопрому й сьогодні його аженда є достатньо повно синхронізованою з європейською.
  3. асоціація «Укрлегпром» досягла перших домовленостей по інтеграції в асоціацію EuraTex.
  4. АППАУ приєдналась до американо-європейської CSIA , яка відкриває свої ринки українським інжиніринговим кампаніям. Також АППАУ підписала Меморандум про співпрацю з французьким кластером Індустрії 4.0 CIMES.

  5. Налагоджений системний діалог з національними кластерними асоціаціями Польщі, Румунії, Чехії, Литви – проходять десятки В2В зустрічей.

2) УКА стала помітною на рівні Європейської комісії. Після низки зустрічей керівництво УКА отримало запрошення на престижну зустріч EU cluster talks 8 червня, де ми комунікували керівникам європейських кластерів, а також Європейській комісії про поточні виклики та напрями дій УКА. Відразу після цієї зустрічі, і на якій були також присутні представники Мінекономіки та Офісу євроінтеграції, Україна отримала відповідь на свої пропозиції по Single market, яких чекала майже місяць. 16 червня, подібна зустріч в більш вузькому колі відбулась для ключових policy-makers європейських кластерних політик. Разом це говорить про те, що УКА вже в цьому році може стати одним з провідних акторів у визначенні Європейською комісією своїх рішень, напрямів та програм дій щодо України у всіх сферах, які стосуються промислових МСП та кластерів України.

3) Набирає обертів ініціатива Ambassadors of Ukraine. На відміну від попередніх напрямів дій – це радше об’єднання професіоналів промислових та хайтек секторів, яке формується «знизу». Кожен професіонал самостійно вирішує питання щодо своєї ролі та вкладу в рамках визначених ініціативою завдань. Їх об’єднує як бажання допомогти нашим МСП та бізнес-об’єднанням в часи війни, але також розуміння перспектив входження України в число партнерів ЄС. Наразі, в групі амбасадорів присутні колеги з Франції, Нідерландів, Німеччини, Австрії, Італії, Чехії, Молдови, Литви, а також велика група українських фахівців, які тимчасово перебувають за кордоном.

4) Формуються та систематизуються перші успішні історії на рівні окремих кластерів:

  1. Podillya Fashion Cluster першим демонструє кращі результати у виробництві партії одягу, – й у співпраці з німецькими та польськими партнерами.
  2. Б’є всі власні та загальноукраїнські рекорди по представленню на міжнародній арені у виставковій діяльності Українська асоціація меблевиків – за 1 місяць вони побували з власними колективними стендами на 3-х виставках в Польщі, ОАЕ та Італії.

  1. Успішною також є кластер U-Food – вони також представляли продукцію агро-харчових підприємств України на виставках Польщі.

5) УКА переосмислює та широко пропагує в своєму середовищі використання сучасних європейських інструментів, а також створює власні. Зокрема,

  1. рахунок учасників кластерів УКА, які вже використовують платформу В2В європейської мережі EEN йде на 40+ фірм.
  2. Після успішного запуску проекту BOWI (створення інноваційного хабу на базі Київського політеху), АППАУ, яка є контактною точкою програми I4MS, розширює сервіси по інноваційному фандрейзингу на єдиній платформі і для всіх кластерів УКА.

Ці 5 категорій результатів, очевидно, залишаться критеріями вимірювання прогресу й на подальший період. Їх осмислення ще триває й конвертується також в форсування перших уроків, кращих практик та бенчмаркингових показників УКА.

Програма Експорту – Інтернаціоналізації як продовження курсу на євроінтеграцію

Яким буде подальший курс та дії УКА? Власне, керівництво альянсу пропонує це в новій програмі Експорту та Інтернаціоналізації, спільних для всіх промислових та хайтек секторів та кластерів УКА. Програма пропонує 4 конкретні напрями дій:

  1. Розширення та краща підтримка програми Buy Ukrainian, яка вже пропонується ДУ «Офіс розвитку підприємництва та підтримки експорту».
  2. Іntegration into GVC: програму підтримки інтеграції українських підприємств в європейські та міжнародні ланцюги доданої вартості.
  3. Inno-Integration: програми прискореного включення та підтримки українських інноваційних підприємств у відповідні європейські програми інноваційного розвитку, подвійного цифрового та зеленого переходу.
  4. Standardization: програми підтримки технічного регулювання та прискореного переходу українських підприємств на міжнародні технічні стандарти.

Кожен зі вказаних напрямів деталізується на окремі під-категорії заходів, серед яких є також окремі вже напрацьовані проекти УКА (11). Завантажити весь документ можна за посиланням.

Керівництво УКА вже консолідувало навколо цієї програми всі кластери й в червні розпочинає комунікації до уряду. Адже без його підтримки більшість проектів не буде реалізовано, оскільки все впирається в фінансування.  

Тим часом, УКА активно продовжує курс на інтернаціоналізації. В червні – липні, УКА планує:

  • Розширення ініціативи амбасадорів й початок спільних дій на європейській арені
  • Досягнення нових угод та меморандумів про співпрацю з конкретними бізнес-асоціаціями та національними асоціаціями кластерів
  • Проведення нових С2С та В2В зустрічей, зокрема за напрямами синхронізації українських розробок в кластерних політиках з європейськими, а також інноваційного та цифрового розвитку
  • Запуск сайту УКА 2-ма мовами й вихід на ньому більше 10 успішних історій інтернаціоналізації українських кластерів.
  • Керівництво УКА також буде представляти кластери України на престижному бізнес – форумі в Туреччині 22 липня.

Користуючись нагодою, УКА закликає українські кластери та бізнес-об’єднання кластерного типу до приєднання. Умови та форму приєднання можна знайти за посиланням.

Приклад інтернаціоналізації кластерів УКА – є яскравим свідченням того, наскільки великим є потенціал співпраці українських МСП та їх бізнес-об’єднань, й наскільки цей рух є важливим сьогодні для підтримки нашого бізнесу та економічного фронту.

 

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Матеріал відображає позицію Українського Кластерного Альянсу, й не обов’язково відображає таку від Європейського Союзу.

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag