
Нарада по транскордонній співпраці енергетичного сектора 16.03 – звіт.
16 березня відбулася нарада з кластерами УКА щодо питань визначення пріоритетів розвитку енергетичних кластерів.
Головними темами для обговорення на зустрічі були:
- Обʼєднання учасників, адже нам важливо бути єдиним працюючим “організмом”, щоб представляти Україну в Кошице.
- Розуміння загального стану справ та ініціатив енергетичних кластерів.
- Розробка спільних пропозицій та портфелю послуг до Кошице.
Доповіді
Юрій Володимирович Сенюк представив Національну наукову-технологічну асоціацію України, що обʼєднує наукові та технологічні парки, які роблять акцент на іноваційний індустріальний кластер. Ними була розроблена концепція транскордонного інтерфейсу ще у 2018 році.
Наголосив, що найближчі місяці Україні та зокрема кластерам, надважливо пропрацювати модельні рішення, щоб вийти на горизонтальну інтегровану галузь. Це дасть можливість бути повноцінно залученими до європейських проєктів як партнери. Необхідно створити ці ініціативи як в законодавчому, так і в управлінському просторі, адже це буде головний робочий механізм в рамках відбудови України та залученнях інвестицій.
Радник міністра інфраструктури Валерій Безус розповів про бачення державних структур щодо розвитку енергетичних кластерів України. Кластерний підхід у розвитку України саме той шлях, яким ми повинні йти для росту економічного добробуту України. Вважає, що енергетика та розвиток енергетичної архітектури є базовими для кластеризації. Щоб структурувати відбудову національної економіки необхідно провести колосальну роботу. Ця нарада теж є кроком в цей бік. Структуризація кластерів є важливим питанням над яким варто працювати вже.
Олександр Юрчак зауважив, що кластерам необхідна більша підтримка від державних структур. Наразі її вкрай мало, тому необхідно працювати над нормативно-правовою базою.
Співзасновниця Прикарпатського еко-енергетичного кластера Людмила Шийко розповіла про особливості роботи їхнього кластера (який включає 16 партнерів) та високий поріг входу для охочих. Кластер вже має оперативні завдання на цей рік, а саме: робота над спільним проєктом з польськими партнерами, подання проєкту по енергетичній безпеці, тестування систем накопичення енергії в енергетичних мережах саме в кризових ситуаціях, проєкт щодо водневих технологій та програма ревіталізації бурштину (Бурштин +).
Керівник агенції АСТАР Олег Демчук розповів про розвиток проєкту субрегіонального рівня “Бурштин +”. Програма “Burshtyn+” – це набір проєктів, над якими вже частково розпочалася робота на території субрегіону на Прикарпатті. Мета програми включає моделювання зеленого енергетичного переходу на території Прикарпаття. Реалізація відбуватиметься в три етапи:
- Налагодження співпраці з пріоритетними країнами: Німеччина, Польща, Словаччина та залучення на місцевому рівні кластерів та органи місцевої влади.
- Реалізація програми на території Бурштинської громади.
- Масштабування.
Основні цілі програми – це розвиток альтернативної енергетики, досягнення економічного ефекту від енергетичного сектору та формування “енергетичної” ментальності в людей.
Микола Кубай розповів про кластер енергетичного приладобудування у м. Львів (5 підприємств). Актуальне завдання кластера – відродити приладобудування. Кластер залучає науковців до діагностики обладнання, впровадження методів розробки приладів. Підтримує тему обʼєднання енергетичних кластерів.
Максим Карпаш співзасновник Прикарпатського екоенергетичного кластера розповів про досвід співпраці в транскордонних регіонах (Угорщина, Словаччина, Румунія). Для університету у Кошице розробили системи енергетичного менеджменту, системи моніторингу університетів, встановили системи відновлювання сонячної енергетики. Вже мають позитивний досвід у темі транскордонної співпраці.
Висновки
- Об’єднати в одному ресурсному центрі «Мережа енергетичних кластерів» (робоча назва) учасників УКА, а саме:
- Прикарпатський екоенергетичний кластер.
- Агенцію АСТАР (проєкт Бурштин+).
- Львівський кластер енергетичного приладобудування.
- Сумський кластер енергетичного машинобудування.
- Дотичні кластери (TBD)
- Налагодити регулярні обміни з іншими ініціативними групами, зокрема — ініціативи від Національної науково-технологічної асоціації України (ННТАУ) у сфері “зелених” технологій та розбудови децентралізованої “малої” енергетики, а також іншими кластерними ініціативами, рекомендованими агенством Держенергоефективності.
- Підготувати спільний портфель проєкт на Кошице (М. Кубай, Львівський кластер) й делегувати представнику ННТАУ Ю.В. Сенюку для включення в існуючий формат україно-словацької комісії. Окремо – представити портфель на стенді УКА в Кошице.
- Підготувати питання, що потребують інституціоналізації кластерів в нормативно-правовій площині й передати на розгляд раднику Міністра інфраструктури Безусу В.О. (Гончаренко В., Юрчак О.)
- Спільно з ННТАУ та партнерами з ЦОВВ підготувати вебінар з UNIDO на тему енергетичних кластерів (Юрчак О. Сенюк Ю.)
Дякуємо всім за участь в нараді та конструктивні думки.