
Звіт бізнес-місії УКА в Чехію 24-28.04: Smart.City
З 24 по 28 квітня відбувся діловий візит 12 українських організацій в Чеську республіку за програмою підтримки українських кластерів чеським урядом. Головним організатором є чеська агенція інноваційного розвитку CzechInno, а вся програма з 3-х ділових візитів фінансувалася Чеським міністерством промисловості та торгівлі. З боку України, організатором виступає Український кластерний альянс. Даний візит у квітні був орієнтований на розвиток ділового співробітництва у сфері Розумних міст та територій (Smart City / Smart Regions). Він продемонстрував великий інтерес обох сторін до співпраці щодо відновлення міст та регіонів України, й був успішним за багатьма напрямами співпраці. Звіт надає деталі візиту.
Загальний контекст бізнес-обмінів УКА та Чехії
За рік діяльності УКА організував вже 7 подібних ділових візитів. Делегації кластерів та їх учасників відвідували у 2022 бізнес-форуми в Стамбулі та Талліні, були місії в Прагу, Брно та Варшаву, й цього року, в лютому та березні відбулись бізнес-місії в Барселону та Кошице. Даний візит по Smart City є наслідком домовленостей в Брно, де УКА підписала меморандуми про співпрацю з низкою чеських партнерів. Після цього наш партнер CzechInno провів чудову роботу по лобіюванню спільних інтересів, в результаті чого була створена програма 3-х обмінів на 2023. Крім Smart City, восени плануються подібні візити за темами Smart Industry та кібербезпеки.
Загальна мета цих візитів – це налагодження сталих ділових партнерств між чеськими та українськими організаціями.
Конкретніше в сегменті Smart City УКА та CzechInno почали регулярні обміни з кінця 2022 й в порядку денному були зафіксовані такі питання:
- Обмін кращими практиками та досвідом.
- Налагодження передачі кращого досвіду Чеської республіки, особливо у сфері policy-making (політики та стратегії), що є слабким місцем української сторони.
- Розгляд конкретних проєктів в сегменті Smart City в Україні в контексті проєктів “Відбудови та Відновлення українських міст та регіонів”.
Відповідно сформована 3-денна програма передбачала обміни за темами стратегування кращих реалізацій чеських та українських партнерів, окремий форум з представленням позицій обох сторін, відвідання лабораторій Чеського технічного університету й також Розумного міста Плзень (окремих об’єктів міста, що демонструють рівень рішень та розробок). Подібна програма, що охоплює комплекс питань по окремому сегменту ринку пропонувалась для наших кластерів та фірм вперше, й забігаючи наперед, скажемо, що така програма, організація та проведення викликали в українських учасників щонайкращі відгуки.
Українська делегація була представлена учасниками 2-х кластерів (Київського хайтеку та АППАУ), а також представниками мерій міст Бучі, Дніпра та Запоріжжя – загалом 14 осіб.

Триденний обмін в Празі та Плзень: факти та враження
В перший день візиту українська делегація зустрілась з представниками Чеського технічного університету (CTU), Чеського інституту інформатики, робототехніки та кібернетики (CIIRC), Чеським кластером Smart City та низкою їх партнерів. Тема розмови – демонстрація кращих практик та досягнень чеських партнерів в даному сегменті, включно з аспектами стратегування та методичних напрацювань.
Загалом сегмент Смарт.Сіті в Чехії – це понад 100 розробників, де обсяги ринку сягають близько 1,5 млрд на рік. Відповідно за останні 10 років, на “Розумні Міста та території” Чехія виділила 15 млрд євро, й більшість з них — це фонди ЄС. Рішення впроваджені в низці міст Чехії, але також закордоном, зокрема українським учасниками детально був представлений великий проєкт Смарт.Сіті в Кишиневі, де участь в реалізації різних рішень приймало більш як 10 чеських фірм. Згадували, також, рішення в Україні.
Роль кластера Смарт.Сіті є ключовою в консолідації акторів цієї екосистеми, а також в policy-making, Великий інтерес в української делегації викликав проєкт інтелектуального краудфандингу Inspirelly, засновниками якого є чеські інженери. Суть проєкту полягає в долученні тисяч архітекторів зі всього світу, яких включають в розробку проєктів по заданому технічному завданню. Зараз цей проєкт значною мірою орієнтується на Україну. Не менше цікавими були презентації по стратегуванню.

Чесько-український форум відбувся 2-го дня, 26 квітня в тому ж університеті. Форум відвідало понад 75 осіб з чеської сторони, й також кілька десятків обмінів відбулось онлайн. Програма до обіду була досить інтенсивною й включала 9 виступів з української сторони й більше десятка з чеської. Після обіду відбулись B2B зустрічі після обіду та відвідання лабораторії тестбед Індустрії 4.0. В кінці дня відбулась зустріч української делегації в українському посольстві в Празі.
Я представляв нашу компанію в цілому та особливо наш продукт Electrodo – рішення, яка допомогає компаніям конвертувати ESG ризику у додану сталу вартість. Зустрів повне розуміння та зацікавленість у співпраці. Чеські колеги поділяють наше бачення, що відбудова України має бути реалізована через призму сталості та з урахуванням існуючих стратегій Євросоюзу у сфері зеленого переходу.
Леонід Хацкевич, керівник з розвитку бізнесу 482.Solutions провів 6 зустрічей цього й так оцінює їх результативність.
Юрій Щирін, генеральний директор та засновник AImap (AIM) також дає відгук щодо успішної комунікації з чеськими партнерами і перспектив України у відбудові:
Смарт Сіті Форум відрізняється тим, що ті люди, які брали участь, принаймні ті, з ким мені вдалося познайомитися ближче, готові до того, щоб підписувати контракти, готові до рішучих дій. З усіх подій, на яких я був, це найбільше ділова, близька до активної взаємодії. Це те, що мені дуже сподобалось. Дякую Українському кластерному альянсу, Олександру Юрчаку і Анатолію Долинному, що настільки активно залучають на такі події.
Головні враження та меседжі цього дня:
Чеські партнери налаштовані дуже позитивно й прагнуть зав’язати ділові стосунки з нашими фірмами. Представники української делегації виступили чудово й загалом виглядали досить інноваційно, а виступи Михайлини Скорик (заступник мера Бучі) та Юрія Щиріна (СЕО АІМ Груп) брали «за живе» спогадами про перші тижні війни на Київщини.

Тестбед Індустрії 4.0 вразив українську делегацію своїми масштабами та рівнем, адже подібних в Україні немає ніде. Тестбед (testbed) – це повнофункціональна лабораторна установка, що відтворює функціонал справжньої технологічної лінії, й мета якої в проведенні інноваційних експериментів та розробок. В CIIRC ми бачили тестбед для автопрому. Тут можна тестувати та розробляти масу застосунків для поточно-транспортних та збірних виробництв:
- 3D друк.
- Синхронізація роботів (їх 10+).
- Експерименти з роботами.
- Система керування виробництвом (MES) тощо.
Тут наявні всі ключові рішення та умови для інноваційних розробок в даному типі виробництв.

На 3-ій день програми делегації УКА в Чехії відбулась поїздка в м. Плзень, це один з кращих прикладів розумного міста в Чехії. В місті мешкає 170 тис. людей, й це 4-е за величиною місто Чехії. Ми відвідали кілька муніципальних об’єктів розумного міста:
- Методично навчальний комплекс робототехніки. Тут вчителів 27 місцевих шкіл готують до викладання основ робототехніки для дітей від 6 до 16 років. Місцеві інноватори починають свій шлях саме звідси.
- Технічний центр підтримки дронів, які обслуговують місцеві команди пожежників, поліції, рятувальників тощо. Цей департамент надає їм готові технічні рішення та підтримку у всьому, що стосується використання дронів.
- Центр підтримки ІКТ «Безпечне місто». Це по суті, backup office, який обслуговує інші диспетчерські пункти та їх підсистеми: відеоспостереження по місту, контроль трафіку руху, аварійні ситуації тощо, й постійно впроваджує при цьому нові рішення та застосунки. Серед останніх, вже є кілька з використанням Ш.І., наприклад, для моделювання ситуацій та швидкого пошуку окремої людини чи об’єкту спостереження.
- Полігон Смарт.Сіті – унікальний та єдиний в Чехії. Це шоурум, точніше шоу-об’єкт, який на прикладі власної будівлі показує все переваги розумних технологій: контроль доступу, відеоспостереження, парковка, освітлення, урни, енергоспоживання, газони тощо. Все це, звісно, розумне. Кажуть, що дивитись на це приїжджають навіть з Німеччини. Головна мета – популяризація технологій та підходів до Розумного міста на рівні всієї країни.
«Був приємно вражений тим, що ми побачили у м. Плзень. Це дуже високий рівень втілення проєктів Розумного міста. Важливо, що цифровізація проводиться комплексно і ще у школі готують майбутніх винахідників та розробників програм. Таким чином здійснюється важливий внесок в майбутній розвиток міста та і всієї країни. Хочу подякувати Ukrainian Cluster Alliance за дуже цікаву та корисну подію. Чеські партнери налаштовані дуже позитивно й прагнуть зав’язати ділові стосунки з українськими підприємствами. І з деякими містами вже налагодили роботу.
Олексій Бєліков, директор комунального підприємства «Центр управління інформаційними технологіями» м. Запоріжжя
Ми також налаштовані на співпрацю».
Більше детально, звіти по кожному з 3-х днів програми можна переглянути на Фейсбук – 1-ий день, 2-ий день, 3-ій день, й окремо про тестбед Індустрії 4.0.
Загальні підсумки візиту
Отже, бізнес-місія УКА відбулась згідно з планом й не дивлячись на серйозні труднощі з виїздом чоловіків, які домінували в українській делегації.
Головні результати обмінів:
- Отримана інформація про кращі практики Чехії суттєво вплинула на розуміння українських організацій «де ми» та «куди потрібно рухатись» в сегменті Smart.City. УКА планує випуск спеціального Position paper, де ми більш детально освітлимо позиції сторін у сфері презентацій про кращі практики для нашої аудиторії.
- Встановлені ділові контакти з 30+ чеськими партнерами, наші фірми будуть розвивати співпрацю на рівні B2B.
- Проєкти та плани розвитку плануються для продовження мін. з 5 екосистемними партнерами – це конкретні проєкти по розвитку в Україні.
- Підготовлені були також пропозиції до візиту чеського Президента Петра Павела в Дніпро 28-29 квітня, вони є консолідованими як на рівні українських кластерів, так і 6 чеських партнерів.
- Зміцніли наші відносини з ключовими партнерами з чеської сторони, яких ми знаємо з минулого року – це CzechInno, Чеський кластер Smart.City, EEN-Czech. Ми познайомились й виходимо на конструктивний діалог з новими партнерами — Українське посольство в Празі, Чеський технічний університет, Чеський Інститут інформатики, кібернетики та роботизації, Празький Технологічний Центр, і багато окремих приватних компаній.
- Українська делегація була представлена дуже добре й виглядала сильно за своїм складом. В цьому успіху варто зазначити системну роботу, яку ведуть наші Ресурсні центри (РЦ), зокрема, в даній поїздці — це РЦ «Smart City» (керівник – Анатолій Долинний). Тобто, на цей захід ми їхали з низкою проектів, що були вже підготовлені раніше (до Кошице), з кращими експертами й разом все це справило сильне враження на чеських колег. Власне, саме тому УКА спроможний швидко виходити на потрібний рівень довіри, домовлятись й далі – йти в конкретні спільні проєкти.
Ми відчули непоказний інтерес з боку чеської сторони до співпраці, у т.ч. щодо різних форматів взаємодії, а також готовність вкладати не тільки час, але і кошти національного уряду, що якісно відрізняє Чехію від інших країн-сусідів. У цих умовах бачу виклик перед нами у тому, щоб надихати цивільним і амбітним порядком денним колег-учасників кластерів та інших об’єднань, а також віддячити чеським партнерам не тільки якісними пропозиціями окремих проєктів, але і стратегічними ініціативами з перспективою десятків тисяч робочих місць для військових і біженців в Україні, й іншими унікальними можливостями розвитку, які наразі представляє Україна. Сфера “розумних” технологій в управлінні громадами, містами й агломераціями надає широкі можливості для успіху усім, хто, матиме “довгу волю” працювати на результат.
Анатолій Долинний, керівник РЦ “Smart Cities and Smart Regions” УКА
В контексті майбутнього Відновлення, ці проєкти співробітництва – це вклад кластерів УКА в розвиток розумних територій та міст країни. В умовах, коли цих якісних проєктів дуже не вистачає на всіх рівнях (і про це також говорили учасники делегації), кластери мобілізують кращих представників бізнесу та експертів, організують роботу в групах, швидко долучають зарубіжних партнерів, знаходять фінансування й таким чином можуть сприяти муніципалітетам та ОТГ в значно швидшому оформленню портфелів проєктів, які потрібні для Відновлення. Цей пункт є важливим для усвідомлення всіма учасниками сегмента Smart City, й в першу чергу, представникам міст та ОТГ, але також представниками уряду та міжнародних організацій.

Кластери – це каталізатор та потужний інструмент інноваційного розвитку економіки, міст та територій, а також інструмент протидії кризовим ситуаціям. Очевидно також, що подібні поїздки УКА зміцнюють та розширюють наші власні екосистеми за індустріями, й де УКА, наші Ресурсні центри проявляють себе в ролі лідерів та екосистемних координаторів національного рівня.
Юрчак Олександр, СЕО УКА
Наступний візит буде орієнтований на тему Smart.Industry й пройде в жовтні. Третій форум на тему кібербезпеки – в грудні. УКА планує рухатись так само системно, стратегічно та злагоджено.
Виконавча дирекція, Ресурсний Центр “Smart Cities and Smart Regions” та кластери УКА висловлюють щиру подяку чеським партнерам, які найбільше сприяли організації даного візиту – агенції CzechInno, Міністерству промисловості та торгівлі Чеської республіки, Чеському посольству в Україні, кластеру Smart City та мережі EEN-Czech. Подяка також всім учасникам української делегації за активну участь, представникам Посольства України в Празі, й долученим міністерствам за підтримку.
Звітний вебінар, на якому можна почути представників української делегації й дізнатись про деталі поїздки, відбудеться 5 травня об 11-00, запрошуємо.
Виконавча дирекція УКА