Skip links

Інтеграція українських кластерів і МСП в індустріальні екосистеми ЄС

Звіт з форуму в Кошице 29-30 березня

29-30 березня 2023 в м. Кошице (Словаччина) відбувся європейський кластерний форум Clusters meet regions. Головна тема форуму – інтеграція українських кластерів та МСП в індустріальні екосистеми ЄС. Організаторами форуму виступили: Європейська платформа кластерної співпраці (ECCP) від імені Європейської Комісії в партнерстві зі Словацьким інноваційним та енергетичним агентством, Союзом словацьких кластерів, Українським кластерним альянсом (УКА) і мережею Enterprise Europe Network. Програма міжнародної співпраці EU4Business, яку на замовлення Європейського Союзу й уряду Німеччини виконує GIZ Ukraine, надала фінансову і технічну підтримку УКА для участі у заході.

У форумі взяли участь 350 осіб, з них близько 150 – в офлайн форматі. Від України участь взяли понад 100 осіб, включно з делегацією в Кошице з 40 осіб. В підготовці форуму, УКА тісно координувався з Офісом Євроінтеграції та Офісом реформ при Мінекономіки. Даний звіт представляє огляд УКА щодо перебігу та перших результатів форуму.

Стенд українських кластерів на форумі в Кошице

Контекст форуму

Рішення про проведення форуму було прийнято на європейській кластерній конференції в Празі у вересні 2022 й за ініціативи УКА. Саме там вперше українська делегація зустрілась з представниками Європейської комісії, представила свої позиції на розвиток співпраці з євро-кластерами й пропозицію щодо конференції Cluster meet regions. Фінальні узгодження щодо дат та програми конференції відбулись в грудні 2022 року й, фактично, з того часу почалась інтенсивна підготовка української делегації. Ключові завдання української делегації ставились як:

  • Промоція проєкту УКА, які готувались пʼятьма Ресурсними центрами (Агрохарчова, Інжиніринг – Машинобудування, Медична галузь, Індустрія 4.0, Смарт.Сіті та Технології подвійного призначення).
  • Промоція УКА, кластерів, МСП та їх членів, вихід на конкретні домовленості про співпрацю з єврокластерами, включно з входженням в нові, спільні європейські проєкти.
  • Встановлення та розвиток відносин з ключовими стейкхолдерами кластерного руху як за кордоном, так і в Україні.

Найбільше часу українська делегація приділила консолідації кластерів у підготовці спільних проєктів та пропозицій (підготовка окремих з них тривала понад 3 місяці). З різними темпами консолідації та опрацювання, ці проєкти в обʼєднаному вигляді за шістьма ресурсними центрами з’явились на сайті УКА буквально напередодні форуму в Кошице. Крім підготовки цих масштабних стратегічних пропозицій, УКА мав чимало інших викликів: пошук фінансування на поїздку великої делегації, координація та синхронізація в позиціях з урядовими структурами, отримання дозволу на виїзд чоловіків, представлення власним стендом, підготовка спікерів та матеріалів, організація окремих круглих столів, підготовка меморандумів про співпрацю тощо.

Загалом, УКА позиціював цю подію як ключову у 2023 для кластерів України, адже тема інтеграції в європейські ланцюги доданої вартості та екосистеми є назагал №1 для кластерів будь-якої країни ЄС, але вперше ця тема звучала на найвищому рівні саме в контексті української інтеграції в ЄС.

Огляд програми, обмінів та ключових виступів

Програма форуму була дуже насиченою й включала промови VIP-персон від урядів країн та Європейської Комісії, 6 панельних дискусій, пітчинги 16 кластерів та десятки обмінів в мечмейкінгу в офлайн та онлайн. Деякі панелі чи виступи заслуговують на окремі звіти й вся інформація, включно з записом відео, презентаціями та фото представлена на сайті ЕССР. В цьому огляді ми відмітимо найголовніші виступи та меседжі.

Виступи представників Європейської комісії

Європейська комісія була представлена широким складом офіцерів різних директоратів, загалом близько 10 осіб. Ключові меседжі окремих виступів:

Пані Майве Руте, заступниця генерального директора, Генеральний директорат з питань внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва та малого та середнього бізнесу, Європейська Комісія (Maive Rute, Deputy Director General DG GROW, The European Commission), наголосила, що Україна бореться не тільки за свою незалежність, але й загальноєвропейські цінності, як свобода та права людини, вільний вибір та розмаїття культур, повагу та гідність кожного громадянина.

Не тільки Україна потребує входження в ЄС, але і Європа має потребу в Україні. Військові технології та ІТ, агрохарчова безпека та цінні рідкісні земельні матеріали, — все це є у високому попиті в ЄС.  

MAIVE RUTE

Пан Якуб Боратинський, директор Департаменту з управління мережами (Jakub Boratynski, Director Networks & Governance, DG GROW, The European Commission)  підкреслив значимість конференції в контексті численних викликів, які стоять перед бізнес-середовищем та країнами ЄС. «Українські виробники можуть бути цікавими партнерами для європейського бізнесу», – наголосив пан Баратинскі.

Пані Мартін Дісс, старша експертка (Martine Diss, Senior Expert, DG GROW, European Commission) надала інформацію про дві нові грантові програми для інтернаціоналізації українських МСП, кластерів та інноваційних підприємців, – Business Bridge та Erasmus for Young Enterpreuneurs.

Пан Йован Магнессон, керівник Підрозділу зі стратегії ЄС для Дунайського та Балтійського регіонів, Генеральний директорат Регіональної та міської політики, Європейська Комісія (Johan Magnusson, Team Leader, EU Strategy for the Danube Region and for the Baltic Sea Region, DG REGIO, European Commission) презентував численні грантові програми міжрегіональної та транскордонної співпраці для України, зокрема, з низкою країн сусідів Східної Європи.

Виступи прем’єр-міністрів Словаччини та України

Пан Едуард Хегер (Eduard Heger), Прем’єр-міністр Словаччини, висловив свою непохитну підтримку Україні та наголосив, що перемога України важлива не лише для Словаччини, а й для всього світу, тому стратегія відбудови повинна бути головним планом Європи. Україна бореться за свободу, за європейські цінності та базові людські права й лише вона визначає умови миру. Світ зараз пише нову історію, тому єдність – важливий принцип, а безпека ціль №1. 

Премʼєр-міністр Словаччини Eduard Heger

Collaboration is our future and future is our collaboration  (Співпраця – це наше майбутнє, а майбутнє – це наша співпраця)

EDUARD HEGER

Економічна інтеграція будується на кооперації та стратегії й саме стратегія відбудови України має бути головним планом всієї Європи. Дуже важливо, щоб всі говорили про це зараз на різних рівнях та в різних індустріях. 

Пан Хегер вважає, що Європа повинна стати глобальним лідером в безпеці та кооперації і Україна займає важливу роль в цьому процесі. Мова йде не про короткострокову співпрацю, а про те, що Україна потрібна Європі на постійній основі — назавжди. Премʼєр заявив: «Чим більше ЄС – тим ми сильніші».

Пан Денис Шмигаль (Denys Shmyhal), Прем’єр-міністр України подякував Словаччині та ЄС за організацію цієї важливої конференції та готовності до партнерства з Україною. Назвав проєкт реконструкції України найбільш амбіційним проєктом 21 століття, адже він відкриває багато можливостей та перспектив, особливо для бізнесу, який стане двигуном змін.

Україна має багато беззаперечних переваг для інвесторів: логістичні послуги, висококваліфіковані спеціалісти, розгалужена інфраструктура. Важливим напрямком також є синхронізація України з енергетичним простором Європи, легалізація торгівлі, скасування транспортних обмежень, приєднання до цифрової Європи та програми єдиного ринку. Україна очікує інтеграції в ЄС вже цього року.

Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль

Україна має 5 найбільш пріоритетних секторів для співпраці:

  • Енергетика, воднева технологія та унікальні газосховища, які є найбільшими в Європі.
  • Оборонно-промисловий комплекс.
  • Агроіндустрія.
  • Природні ресурси.
  • ІТ-технології.

Ми будуємо нову економіку, адаптуємо сучасні технології під законодавство й зацікавлені у колаборації українських та ЄС кластерів.

Ключові меседжі з панельних дискусій

Пан Кшиштоф Кристовський, віце-президент Європейського Кластерного Альянсу (Krzysztof Krystowski, Vice-president of European Clusters Alliance) й Президент Польської асоціації кластерів розповів про історію створення ЄКА, який сьогодні об’єднує 18 кластерних асоціацій ЄС.

Кластери – це чудовий інструмент для регіонального розвитку, а також розвитку МСП, які є основою європейського бізнесу.

KRZYSZTOF KRYSTOWSKI

Своєю чергою ЄКА є колективним голосом для представлення, уніфікації та посилення цього фокусу на кращих практиках та інструментах розвитку кластерів. УКА став 18 членом ЄКА в березні 2022.

Пан Даніель Ач, голова Союзу Кластерів Словаччини (Daniel Acs, Head of Union of Slovak Clusters) вписав свій спіч у свіжий контекст словацької кластерної конференції, яка відбулась в той же день, 29 березня зранку . «Ми бачимо в себе величезний потенціал для зростання кластерів. Сьогодні ми обговорювали програми  та інструменти, які необхідно для цього реалізувати – це, головним чином, інструменти зростання організаційних спроможностей, як навчання та покращення урядування на рівні кластерів» – сказав Даніель.  Він також зачепив питання щодо необхідності кращої співпраці з урядом своєї країни для того, щоб краще використовувати існуючий потенціал та можливості кластерів.

Пан Денис Шемякін (Denys Shemyakin), директор Офісу реформ при Мінекономіки згадав про ключову, поточну пропозицію в напрямі експорту – програму Export Booster, націлену на імпортозаміщення російських та білоруських товарів в ЄС та покращення позицій українських виробників в секторах машинобудування та харчової промисловості.

Кластери можуть відігравати важливу роль в покращенні руху по сертифікації, входженню в нові ринки, інтеграції в ланцюги. Також передбачається включення кластерів як важливого інструменту нової промислової політики, яку має розробити Міністерство економіки.

Пан Олександр Юрчак (Oleksandr Yurchak), голова УКА наголосив на трьох ключових ролях кластерів, які добре проявились під час першого року війни. Кластери проявили себе як важливий інструмент програм економічної стійкості, допомагаючи МСП в релокації, перезапуску виробництв, виходу на експорт тощо. В багатьох випадках, кластери стають консолідаторами та інтеграторами інноваційних екосистем галузевого та регіонального рівнів. Також кластери є важливими учасниками урядових програм Відновлення. Олександр подякував Європейській комісії, ЄКА та єврокластерам, хто підтримував українські кластери впродовж всього часу з початку війни.

Олександр Юрчак на панельній дискусії в Кошице

Пані Ольга Трофимова (Olga Trofymova), директорка інтернаціоналізації УКА, голова спілки “Українського кластера автопрому та мобільності”, розповіла як українці працювали під час війни. Не задля ключових показників ефективності, а для розвитку кластерів та бізнесу, адже усвідомили, що саме так могли підтримувати економіку. Гонитва за дешевими матеріалами та робочою силою не варіант, тому українські кластери пропонують орієнтовані на людину цінності, якість та професійність. Ця конференція – чудова можливість побудови довірливих стосунків та партнерства.

Ольга Трофимова розповідає про українські кластери

Пан Пітер Келлер, керівник Департаменту програмам економічного розвитку Офісу прем’єр-міністра Угорщини (Peter Keller, Head of Department at the Managing Authority for Economic Development Programmes, Prime Minister’s Office, Hungary) представив нову стратегію угорського уряду по розвитку кластерів. Зокрема, цього року уряд передбачає заходи за чотирма напрямами:

  • Посилення культури колаборації бізнесу шляхом стимулювання та покращення навичок кластерного менеджменту.
  • Росту привабливості кластерної співпраці через промоцію міжкластерної кооперації та доступу до міжнародних ринків.
  • Посилення співпраці в інноваціях шляхом залучення до міжнародних інноваційних та інших спільних проєктів.
  • Проведення законодавчих змін, включно з регулюванням системи якості кластерів.

З боку української сторони в панельних дискусіях брали участь також пан Володимир Панченко (Аналітичний центр УКА), пан Геннадій Чижиков (ТПП України), пан Андрій Литвин (Офіс розвитку підприємництва та експорту), пані Світлана Михайловська (ЕВА), пан Сергій Цівкач (UkraineInvest), пані Оксана Очеретяна (ЕКА), пані Анна Гайдучок (GIZ), пані Олена Волошина (IFCU), пан Андрій Длігач (Центр Економічного Відновлення).

Пан Антоніо Ново Герреро, президент Європейського Кластерного Альянсу (Antonio Novo Guerrero, President of the European Cluster Alliance), підтримав УКА на початку війни й сприяв включенню УКА в Європейський кластерний альянс (ЄКА). В заключній дискусії Антоніо відзначив чергову демонстрацію гнучкості (agility) європейської кластерної мережі, її спроможності швидко адаптуватись до нових обставин й ця конференція була яскравою демонстрацією цих якостей. Вона послужила встановленню довірчих ділових відносин, й кількість нових партнерств буде зростати. Антоніо наголосив, що пишається тим, що почув та побачив у Кошице, і знає що кластери можуть ще більше, адже виклики дійсно великі.

Пан Марек Пшеор, керівник Підрозділу політики щодо кластерів (Marek Przeor, Team Leader Cluster Policy, DG GROW, European Commission), є головним організатором заходу від ЄК.. Зазначив важливість конференції для розвитку співпраці Україна-ЄС й інтеграції українських кластерів та МСП в європейський простір. В завершальному слові Марек нагадав, що європейська кластерна адженда, представлена на платформі ЕССР включає цілу низку інструментів та заходів. Зокрема, регулярні конференції Clusters meet Regions – це тільки одні з тих, які проходять практично кожні 2 місяці. Популярними в європейській кластерній спільноті є також онлайн зустрічі EU clusters talks, C2Labs, ClusterXchange, CLuster Boost Academy тощо. Пан Пшеор закликав учасників конференції активно долучитися до даних заходів.


Марек Пшеор (зліва), Андрій Длигач (СЕО Advanter Group) та Анна Гайдучок (GIZ)

На пітчингових сесіях від української сторони виступали:

  • Пані Тетяна Воронцова — Голова ресурсного центру медичних кластерів та виконавча директорка Рівненського медичного кластера.
  • Пан Богдан Шаповал — Голова ресурсного центру агрокластерів та виконавчий директор U-food.
Богдан Шаповал презентує агро-кластери.
  • Пані Ельвіра Молдован — Експорт менеджер, міжнародний кластер «Дністер 1362».
  • Пан Володимир Балін – Перший віцепрезидент Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України.
  • Пан Олександр Юрчак – Генеральний директор Асоціації промислової автоматизації України, голова УКА.
  • Пані Ольга Шаповал – Виконавча директорка Харківського ІТ кластера.
  • Пан Євген Рокицький – Голова ресурсного центру «Dual-use технологій».
  • Пані Ольга Трофимова – Виконавча директорка Українського кластера автопрому та мобільності.
  • Пані Ірина Дарвай – Менеджер Прикарпатського екоенергетичного кластера.

Ірина Дарвай презентує Прикарпатський екоенергетичний кластер

Українські спікери представляли як власні кластери, так і проєкти 6 Ресурсних центрів УКА.

Підготовка до презентацій була на високому рівні. Дякуємо всім учасникам за цікаві ідеї.

Головні результати для української делегації

Українська делегація ретельно готувалась до форуму не тільки з точку зору виступів. Окремі угоди є продовженням попередніх обмінів, яких було десятки у 2022 р. До найбільш значимих результатів (на момент написання даного звіту) варто віднести:

  1. Мультилатеральна угода про підтримку кластерного руху України 5 країнами Східної Європи та Балтії (Польща, Словаччина, Чеська республіка, Румунія та Латвія). Партнери зробили спільну заяву щодо необхідності більш потужної підтримки кластерів України з метою прискореної інтеграції в європейський простір. З текстом угоди можна ознайомитись тут.

2. Білатеральні угоди та домовленості зафіксовані за напрямами:

  • Меморандум про співпрацю між УКА та Литовською мережею кластерів.
  • Домовленість про початок роботи українсько-польського комітету у сфері Індустрії 4.0.
  • Меморандум про співпрацю між Київським хайтек кластером та ІТ-кластером Словаччини з м. Жиліни.
  • Меморандум про співпрацю у сфері подвійних технологій з Кошицьким технічним університетом.
  • Підписана Угода про співпрацю між Дніпровським Космічним Кластером та Авіаційним факультетом Кошицького Технічного Університету. 

3. Як інституційний партнер, УКА приєдналась до великої україно-словацької угоди у сфері альтернативної енергетики, яка готувалась кілька років в рамках україно-словацької комісії за участю низки асоціацій та академічних установ обох країн.

Підписання меморандуму України з Чеською Республікою, Польщею, Литвою, Румунією, Словаччиною

4. В Кошице досягнуті домовленості по проведенню наступних заходів між кластерами України та Східної Європи, зокрема:

  • Про проведення на початку червня форуму в м. Львів у сфері  сталого розвитку — відбудови Інфраструктури та Регіонів. Ключовими партнерами наразі виступають кластери Польщі, а також консалтингова компанія з Німеччини.
  • Про презентацію Східноєвропейського Космічного Центру на форумі «Авіакосмос та Оборона» у Ряшеві (Польща) 9-11 травня 2023. До участі в заході запрошуються профільні члени організацій, що входять до УКА. 
  • Про спільний захід з Румунською асоціацією кластерів по активізації обмінів між південними регіонами України та Румунськими кластерами в м. Галац, Румунія.
  • Проведення метчмейкингового івенту для залучення українських організацій для участі в проєктах EIT Manufacturing – 27-28 квітня в м. Мілан.
  • Проведення словацько-українського енергетичного форуму з окремими секціями щодо співпраці в машино- та автомобілебудуванні – 17-18 травня в м. Кошице
  • Спільна  участь та національний стенд в міжнародній виставці по контрактному виробництву  – 31 травня – 2 червня в м. Познань.

5. Як результат розвитку відносин з ЕІТ Manufacturing, ця установа оголосила на форумі про призначення окремого представника по Україні. Ним стала Ольга Трофимова, директор по інтернаціоналізації УКА.

Впродовж форуму відбулись також кілька важливих обмінів про формування спільних консорціумів в рамках грантових програм 2023.

Ці результати є попередніми. Загалом, з урахуванням мечмейкингового формату онлайн-офлайн, українська делегація провела понад 100 зустрічей. Відповідно, всі результати, що слідують з обмінів та зустрічей кластерів УКА ще в процесі обробки та збору інформації.

Крім конкретних домовленостей, важливими результатами заходу для УКА є зростання довіри та обізнаності про кластерний рух широкими колами стейкхолдерів. Українська делегація зробила максимум для того, щоб кластери України доказали свою зрілість та потенціал, як значимого актора економічної стійкості й одного з ключових суб’єктів у сфері європейської інтеграції.

Наступні кроки

Результати конференції є позитивними й вселяють оптимізм. Відгуки учасників української делегації, зарубіжних колег є мажорними й це не може не радувати. Високу оцінку конференцію дають представники української влади.

Конференція пройшла на високому рівні й підтвердила потенціал наших кластерів. Ми маємо посилювати співпрацю українських та європейських підприємств по інтеграції в Єдиний ринок й кластери — це чудовий інструмент для цього. 

ТАРАС ГОЛУБ, РАДНИК ВІЦЕПРЕМ’ЄР МІНІСТРА З ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ТА ЄВРОАТЛАНТИЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ

Найближчими кроками УКА після Кошице стануть:

  1. Переведення в плани дій та запуск в реалізацію всіх досягнутих домовленостей. Зокрема, УКА вже розпочав координацію дій по організації Львівської конференції на темі сталої інфраструктури.
  2. Продовження заходів з підбивання підсумків Кошице на рівні окремих Ресурсних центрів й з залученням органів регіональної та центральної влади.
  3. Покращення рівня презентації підготовлених проєктів та їх комунікацій.
  4. Створення консорціумів з зарубіжними партнерами.

Правління Українського кластерного альянсу, від імені всіх кластерів УКА, висловлює глибоку подяку представникам Європейської комісії, словацьким партнерам, дирекції та кластерним об’єднанням Європейського кластерного альянсу за чудову організацію конференції та підтримку кластерів.

Програма міжнародної співпраці EU4Business, яку на замовлення Європейського Союзу й уряду Німеччини виконує GIZ Ukraine, надала фінансову і технічну підтримку УКА для участі у заході.

 УКА продовжує швидко зростати й запрошує у свою спільноту нові кластери.

Виконавча дирекція УКА


Учасники форуму. Фінальне фото

Зміст публікації є виключною відповідальністю УКА і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ. Делегація Українського Кластерного Альянсу в м. Кошице (Словаччина) УКА відбувається за підтримки програми «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма У межах підходу сприятиме відновленню економіки України від наслідків війни шляхом створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримки інновацій та стимулювання експорту, що в кінцевому результаті є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання.

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag