Skip links

Дорожня карта інтернаціоналізації кластерів УКА – перші кроки

Процеси інтернаціоналізації кластерів Українського кластерного альянсу розпочались в квітні. Саме тоді були започатковані між-кластерні (С2С – Cluster2Cluster) та В2В зустрічі з європейськими кластерами та їх учасниками. В травні та червні ці зустрічі стають частішими й більш диверсифікованими – вони відбуваються також в форматах зустрічей менеджменту з провідними асоціаціями, виступів на форумах та конференціях, й окремих презентацій УКА на зустрічах європейських кластерів. Паралельно розгортається ініціатива «Амбасадори Industry4Ukraine», яка поступово формує свій порядок денний. В результаті цього, координаційний центр УКА формує 2 інструменти  – методологічний фреймворк та дорожню карту. Вони орієнтують, яким чином переходити від перших та разових зустрічей до спільних проектів з зарубіжними партнерами. В цій публікації ми подаємо звіт головних зустрічей травня та червня за вже визначеними категоріями нашої дорожньої карти і які демонструють перші кроки кластерів УКА на шляху до інтернаціоналізації.

Ключові зустрічі травня та червня

С2С та В2В зустрічі

Зустріч агро-кластерів 18 травня була вже третьою, організованою УКА за підтримки Європейського кластерного альянсу. Вона долучила 5 агро-харчових кластерів УКА й стільки ж зі сторони кластерів ЄС. Першими результатами є контакти та подальші перемовини наших кластерів з такими з Румунії та Литви, а також початок процесу перемовин кластеру «Птахівництва – комбікормів» з спорідненою в цій галузі європейською асоціацією. В актив цього заходу ми можемо також додати свіже рішення про проведення литовсько-українського В2В метчмейкингового заходу, що планується на 26 липня. 

Зустріч наших кластерів ІАМ та автопрому з кластером автопрому PGM з Польщі був 2-им великим В2В метчмейкинговим івентом (1-ий – в кінці квітня), який цього разу метчив 15 українських та 9 польських  компаній. Ольга Трофимова, директор по експорту – інтернаціоналізації УКА демонструє техніки групового та індивідуального метчингу, які вже входять в арсенал інструментів УКА.

Виступи перед європейськими кластерами

8 червня УКА спільно з урядовцями та EEN-Ukraine вперше представляв наші кластери на престижній події європейських кластерів EU cluster talks, що регулярно організується платформою ЕССР спільно з європейською комісією. Цього разу вона була присвячена ситуації в Україні, нашим викликами та підходам до їх прийняття. Презентація пройшла успішно, й ми мали відразу наступну ітерацію –  Європейська комісія запросила менеджмент УКА на більшу вузьку подію 15 червня, де голова УКА Юрчак Олександр презентував роботу альянсу експертній групі policy-makers кластерних політик  ЄС. Ця зустріч в свою чергу згенерувала нові пропозиції, зокрема, для учасників косметичної галузі.

Окремо варто виділити зустрічі з пан-європейськими асоціаціями. В травні їх відбулося 2 – з асоціацією Orgalim, яка об’єднує провідні національні асоціації промислових хайтек секторів ЄС, та CECIMO – яка аналогічно об’єднує асоціації виробників в сфері верстатів верстатобудування. УКА на цих зустрічах представляла асоціація АППАУ з окремими своїми членами. Ці зустрічі важливі з точки зору організації налагодження системного індустріального діалогу, по якому вже пішов «Укрлегпром». Ця провідна наша асоціація легкої промисловості вже вийшла на наступний етап такого діалогу з EuraTex – провідною євро-асоціацією ЄС в цій галузі. 16 червня делегація «Укрлегпрому» відвідала Брюссель, де діалог щодо співпраці вівся як на рівні EuraTex, так і на рівні Європейської комісії. Важливо відмітити, що всі ці зустрічі є результатами попередніх С2С зустрічей, які були організованими УКА спільно Європейським кластерним альянсом в квітні.

Діалог з міжнародними організаціями

Не менш важливими є налагодження контактів та прямих відносин УКА з провідними міжнародними організаціями.  6 червня, наш експерт та амбасадор платформи Industry4Ukraine, Володимир Матюшко, за погодженням з УКА відвідав штаб-квартиру UNIDO в Відні. Пан Володимир представив низку проектів платформи та УКА й погодив деталі наступної зустрічі в розширеному складі. Вона відбулась в онлайн 21 червня – в ній приймали участь провідні менеджери UNIDO, відповідальні за Україну, а з нашого боку – керівники УКА та робочих комітетів Industry4Ukraine. Результатом зустрічі є домовленість про вироблення спільного плану дій в сферах цифрового та сталого розвитку. Володимир Матюшко також презентував наші проекти на конференції FFF, яка проходила у Відні в ці ж дні.

Ще одна важлива зустріч червня – це виступ Ольги Трофимової на EIT Manufacturing Day в Відні 1 червня. Європейський Інститут Інновацій та Технологій (EIT, – https://eit.europa.eu/) – це провідна європейська інституція в сфері інноваційного розвитку, як до цього часу не була представлена в Україні. Ольга Трофимова блискуче виконала завдання по прямим контактам з ЕІТ – впродовж червня був підготовлений Меморандум по співпраці УКА з ЕІТ, й послуги цієї організації віднині доступні для українських кластерів. Інфо-день ЕІТ планується в липні.

Підготовка кластерів УКА до інтернаціоналізації

Результати вищенаведених зустрічей переконливі в демонстрації нових можливостей, які відкриваються сьогодні перед нашими кластерами та їх учасниками на європейській арені. Але чи готові ми до реалізації цих можливостей? Зокрема, в сфері інтеграції в інноваційний простір ЄС, чи готові наші промислові МСП до участі в десятках грантових пропозицій, які щорічно надаються ЄС і є доступними також для України? АППАУ системно займається цим питанням вже 5+ років й каже, що «ні – нашим МСП потрібна значно краща підготовка для подібної участі, щоб успішно конкурувати, але й кооперуватись в цих можливостях з іншими країнами ЄС». Для цього АППАУ з 2018 року намагається розвивати інструменти підтримки МСП, як Центри експертизи на базі технічних університетів країни. З 2021 року діє програма EIF, в якій ці Центри (зараз, вже DIH – Digital Innovation Hubs) регулярно спілкуються з промисловими МСП. 1 червня чергова зустріч експертів DIH КПІ (Київського політеху), показала готовність експертів цього центру інновацій підтримувати учасників УКА. І в червні, програма показала рекордний результат – ми подались відразу на 5 інноваційних колів ЄС.

Ініціатива «Амбасадори Industry4Ukraine»

Ця ініціатива, започаткована УКА в квітні, має на меті розвиток мережі експертів промислових та хайтек секторів, спроможних та готових підтримувати наші кластери та їх членів на європейській та світовій арені. Впродовж травня ми сформували українську групу амбасадорів, куди ввійшли близько 12 експертів, в тому числі ті, які перебувають зараз закордоном (Бельгія, Франція, Німеччина, Австрія). В червні до програми долучились перші зарубіжні партнери. Наразі серед них представлені професіонали та керівники різних інституцій та фірм з Італії, Франції, Німеччини, Австрії, Чехії та Литви.

В червні пройшли 2 зустрічі амбасадорів, – остання з них, 24 червня, власне й сформувала дорожню карту «Від перших контактів – до спільних проектів».  

Фреймворк «Дорожная карта інтернаціоналізації»

Отже, ми бачимо велику активність УКА в попередні місяці. Вищенаведений перелік – це ще не всі наші події на міжнародній арені за останні 2 місяці. Був ще С2С обмін по меблевій індустрії, ми виступали на престижному Run the World, результатом якого є наше запрошення в спів-організатори стамбульського форуму Global Impact Forum on Ukraine, ми приймали участь в онлайн активностях Hannover Messe й кількох інших В2В обмінах, тривала інтенсивна підготовка до форуму CSIA в США (окремий репортаж про це ще буде).

Спільно всі ці події та їх результати дозволили структурувати наші підходи в інтернаціоналізації в дорожню карту «Від мітапів  –  до спільних проектів». Як інструмент планування та координації, цей фрейморк допомагає нашим координаторам краще орієнтуватись та планувати послідовність зустрічей

1) Зустрічі менеджменту УКА та кластерів: перші контакти, знайомства та домовленості про наступні кроки

2) Зустрічі в широкому складі, вкл з провідними експертами та учасниками кластерів, керівників Аналітичного центру УКА, комітетів платформи Industry4Ukraine

3) Великі C2C (Cluster-2-Cluster) та В2В метчмейкингові івенти – тут має відбуватись якісна презентації окремих кластерів та їх учасників за галузевими ознаками, й також метчинг з європейськими партнерами

4) Форуми-конференції: участь в них необхідна для якісної презентації УКА та наших кластерів, формування іміджу та нетворкингу

5) Спільні міжнародні проекти: їх формування є фінальним акордом в запуску довгострокових відносин. Й зайве аргументувати, наскільки нам зараз потрібні такі проекти, підкріплені фінансуванням.

Менеджмент УКА настійливо рекомендує всім кластерам альянсу планувати свої дії по інтернаціоналізацїі в подібному форматі й на середньо-строковій основі. Разові акції, будь-якого формату, без надійного follow-up не будуть виправдовувати ваші очікування, й навпаки, можуть розчаровувати ваших членів в можливостях інтернаціоналізації.

Перші підсумки та уроки

Фактично, травень та червень були місяцями, коли ця дорожня карта була реально приведена в дію. Зараз ми активно проходимо кроки 1) та 2), зазначені вище, з партнерами з США, Франції, Литви, Чехії та Німеччини. Планується також долучення Румунії, Польщі та Туреччини. Перемовини  продовжуються з великими інституціями як мережа Штайнбайс з Німеччини, кластер Індустрії 4.0 CIMES (Франція), готується великий В2В метчмейкинговий івент з Литвою. 

УКА стала помітною на арені європейських кластерів та в Європейській комісії, ми маємо гарні відгуки й спільно формуємо наш головний меседж «Бізнес в Україні працює, не дивлячись на всі виклики війни».

Дуже важливо, що всі наші напрацювання та пропозиції віднині сформульовані в стратегічному документі «Експорт та Інтернаціоналізація промислових та хайтек секторів. Пропозиції до уряду України».

Перші наші уроки та висновки

  1. Вікна можливостей в інтернаціоналізації є реально великими. Європейські партнери є повністю відкритими до співпраці. Водночас, реагувати на ці можливості потрібно швидко. Українські промислові МСП, кластери, стартапи, агенції є мало відомими широким колам європейських партнерів. Пропозиції наших бізнес-об’єднань також мало представлені серед європейських кластерних чи промислових політик. В цій публікації не згадуються, але насправді ми маємо також втрачені можливості – просто тому, що реакції кластерів УКА не було, або ж ця реакція була неадекватною (низької якості, не вчасно, з хибними меседжами, мало або взагалі немає системних пропозицій тощо). 
  2. Активація провідних експертів обох сторін – є кращим методом до профілювання пропозицій та можливостей. В цьому контексті, ми маємо великі сподівання на ініціативу амбасадорів, – тут реально збираються кращі з кращих.
  3. До зустрічей потрібно ретельно готуватись – як на рівні пропозицій, так і на рівні підготовки самих презентацій чи пітчів. Ці речі очевидні, але на практиці, багатьом кластерам та їх учасникам не вистачає необхідних навичок. В ряді випадків, ми маємо також покращити підготовці івентів на рівні організації.
  4. Активність винагороджується – ми отримали ці можливості завдяки напруженій праці та активності близько 10-и координаторів кластерів та їх учасників. Потрібно продовжувати подібний стиль, й долучати до нашої діяльності більше експертів, більше кластерів та їх учасників.
  5. Таким чином, відповідність можливостей – нашим ресурсам та спроможностям є наразі ключовим викликом для менеджменту УКА. Чимало кластерів УКА є молодими та – або ослабленими внаслідок війни. Тому, мобілізація кластерів в ЦШР (Центрах Швидкого Реагування) в 4-х категоріях вбачається наразі головною відповіддю на цей виклик. Наразі свою роботу розпочали 3 подібні центри – по комунальним господарствам міст та співпраці з ОТГ, Харчовій промисловості та Інжинірингу – Машинобудуванню. 

Координаційний центр УКА закликає всі наші кластери посилювати активності в напрямі інтернаціоналізацїі.  Користуючись нагодою, ми запрошуємо до співпраці інші кластери та бізнес-об’єднання кластерного типу. Наведені результати доказують наскільки ми стаємо більш потужними, коли діємо разом. 

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Матеріал відображає позицію Українського Кластерного Альянсу, й не обов’язково відображає таку від Європейського Союзу.

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag