Skip links

Інтеграція українських кластерів в ЄС: подія №1 в Кошице

Делегацію УКА на конференції “Clusters meet Regions” у місті Кошице (Словаччина) вже традиційно підтримує програма EU4Business на замовлення ЄС і Німеччини

Інтеграція українських кластерів та МСП в ЄС – подія в Кошице

29-30 березня 2023 року українські кластери будуть широко представлені на європейській кластерній конференції в м. Кошице, Словаччина. Тема цього заходу є особливою: мова йтиме про інтеграцію українських кластерів й малих та середніх підприємств (МСП) в ланцюжки доданої вартості ЄС.  Організатори заходу – Європейська платформа кластерної співпраці (ECCP) за підтримки Європейської Комісії, мережа Enterprise Europe Network, Словацьке державне агентство з енергетики та інновацій, Союз словацьких кластерів та Український кластерний альянс (УКА). Захід відбудеться в рамках традиційного формату ЕССР  «Clusters meet Regions», який проходить у ЄС кожні 2-3 місяці в різних країнах. УКА позиціонує цю подію як №1 у 2023 для українських кластерів; від того, що і як представлять наші кластери, залежить багато довгострокових проєктів з підтримки України Європейською Комісією.

EU: Clusters meet regions

Контекст кластерної співпраці в 2022-23 роках

У 2022-23 роках організаторами конференцій Clusters meet Regions стали понад 10 країн з різних регіонів ЄС. Зазвичай, ці заходи об’єднують кластери та експертів кластерного розвитку ЄС на національному, регіональному й місцевому рівнях з метою обміну кращими практиками в розвитку інновацій, зміцнення промислових екосистем, сприяння національному та регіональному економічному розвитку.

У період 2022 року ЄС вже надав велику допомогу Україні, зокрема УКА був підтриманий Європейською Комісією й зміг приєднатись до Європейського кластерного альянсу (ЄКА). Наші кластери отримали спеціальне вікно допомоги на платформі ЕССР, організовувалась низка онлайн та офлайн заходів, й в цілому європейські кластери намагались всіляко підтримати обміни з українськими колегами. Ми прагнемо і надалі  посилювати співпрацю між кластерними організаціями та компаніями ЄС та України. 

Водночас всі ці численні обміни ще не переросли в стійкі формати співпраці. Є велика різниця між нашими та європейськими кластерами за низкою параметрів. Європейські кластери давно стали у своїх країнах значущими суб’єктами економіки, одними з ключових інституцій МСП в їх інноваційному, цифровому, промисловому та регіональному розвитку. Вони традиційно підтримуються на державному та регіональному рівнях, а також – на панʼєвропейському. 

Натомість українські кластери в переважній більшості є молодими структурами, які практично не мають ніякої підтримки держави, а сам УКА створений буквально рік тому. Таким чином, є велика різниця в рівні зрілості та спроможностях кластерів. 

Разом з тим, і в Україні, і в ЄС кластери позиціонуються як один з ключових інструментів налагодження ланцюгів доданої вартості (ЛДВ) на регіональному та галузевому рівнях. ЄС дуже добре оцінив роль кластерів під час кризи COVID-19: кластери як жодні інші категорії бізнес-об’єднань уміли переналаштовувати ЛДВ, робити їх гнучкими та швидше реагувати на зміни зовнішнього середовища. Війна знову поставила питання стійкості ЛДВ, але цього разу вони набули небувалої гостроти як в ЄС, так і в Україні. Втрати східних ринків, переорієнтація на нових постачальників та клієнтів, зростаючі проблеми з Китаєм, дефіцит електронних компонентів, зміни ринкової кон’юнктури тощо.

Всі ці економічні тенденції посилюються невизначеністю геополітичного середовища, соціальною та військовою кризою, які принесла війна в Україні. Відтак країни ЄС стикаються з безпрецедентним тиском і дефіцитом багатьох товарів, а також ринків збуту. Аналогічно українським компаніям потрібні нові постачальники та нові ринки. Відповідно, активний обмін позиціями, вироблення бі- та мультилатеральних форматів є одним з ключових інструментів налагодження ділової співпраці, й подібні конференції реалізують саме такий формат.

Подія в Кошице об’єднає понад 200 представників європейських та українських кластерів і компаній, а також національних і регіональних органів державної влади та організацій підтримки бізнесу зі Словаччини та інших регіонів ЄС, дослідників, представників громадянського суспільства, фінансових посередників, інноваційних агенцій, промислові асоціації, інвесторів та інші пов’язані суб’єкти.

Пропозиції українських кластерів

Захід під керівництвом Європейської Комісії є важливим для українського уряду, який буде представлений кількома установами від КМУ – Офісом євроінтеграції, Офісом реформ від Мінекономіки, державним агенством InvestUkraine. Серед інших партнерів УКА на цьому заході  – Торгово-промислова палата України, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, низка керівників від регіональних Обласних військових адміністрацій тощо. З детальною програмою заходу можна ознайомитись за посиланням.

Панельні дискусії щодо економічного розвитку й бізнесу в ЄС та організацій підтримки бізнесу супроводжуватимуться презентаційними сесіями від кластерів і підприємств, підтримкою контактів між бізнесами та відвідуванням промислових екосистем, що мають відношення до співпраці між ЄС і Україною в розбудові автономії та стійкості, таких як комунальні послуги, охорона здоров’я, сільськогосподарська продовольча промисловість, текстиль, промисловість 4.0, оборона та ІКТ.

Український кластерний альянс (УКА) представить напрацювання, проєкти та позиції наших кластерів і їх учасників за категоріями:

  1. Ресурсний центр «Агро-харчові кластери» –  об’єднує сьогодні 13 агрохарчових кластерів України, провідна організація – асоціація U-Food.
  2. Ресурсний центр  «Медичні кластери» – об’єднує 6 медичних кластерів України, провідна організація «Рівненський міжрегіональний медичний кластер».
  3. Ресурсний центр  «Кластери ІАМ» об’єднує 12 кластерів з категорій інжинірингу, промислової автоматизації, автомобіле- та машинобудування. Провідна організація – Харківський кластер ІАМ.
  4. Міжсекторальні ресурсні центри 
  • «Smart.City / Utiltities» – провідна організація Київський хайтек кластер.
  • «Індустрія 4.0» –  тут керує національна асоціація АППАУ.
  • «Технології подвійного призначення» – аналогічно, асоціація оборонних технологій та об’єднані інноваційні космічні кластери.

Українські кластери представлять близько 30 проєктів, які закривають численні розриви як в інноваційних екосистемах промислових галузей, так і в самих ЛДВ. До першої категорії належать такі проєкти як: розвиток українських мереж DIHs та експертів Індустрії 4.0-5.0, створення галузевих центрів експертизи та сертифікації, програм підтримки експорту та інтеграції в європейські ЛДВ тощо. В другій категорії кластери пропонують створення логістичних хабів, сучасних реабілітаційних центрів, виготовлення медичного обладнання в Україні, налагодження аутсорсингу інженерних послуг, проєкти для житлово-комунальних господарств тощо.

УКА, який представляє сьогодні інтереси 59 кластерних організацій України, почав роботу з підготовки форуму в Кошице ще в січні. Велика частина проєктів є продовженням робіт з минулого року, які УКА готував в рамках програми «Відновлення».

УКА має амбіційні цілі щодо Кошице – попередні домовленості та угоди плануються з низкою кластерів Польщі, Литви, Румунії, Чехії та Словаччини. Мова йде про співпрацю, спільний пошук фінансування та залучення інвестицій до проєктів з відновлення України.

УКА вдячні за підтримку програмі EU4Business, Європейському Союзу і уряду Німеччини. Ми дуже цінуємо цю допомогу!

Довідкова інформація – звертайтесь  info@clusters.org.ua.

Зміст публікації є виключною відповідальністю УКА і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ.

Делегація Українського Кластерного Альянсу в м. Кошице (Словаччина) відбувається за підтримки програми «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма сприяє відновленню економіки України від наслідків війни шляхом створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримці інновацій та стимулювання експорту, що в кінцевому результаті є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання.

Leave a comment

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag