Skip links

Мітап київської спільноти Індустрії 4.0 – погляд у хайтек-майбутнє

Мітап учасників київської спільноти 4.0 відбувся 15 вересня в HUB 4.0 у Києві. Зустріч зібрала 7 фірм-членів АППАУ з категорії інноваторів-розробників, представників 2-х DIH (КПІ, КАУ), а також керівників стартап-інкубатора Sikorsky Challenge і аналітичного центру УКА. Як і в старі добрі часи, ця зустріч знову відбулася в локації нашого партнера HUB 4.0.

Учасники ставили за мету обговорити та вирівняти позиції спільноти 4.0 від бізнесу й інноваційних структур по стратегічним положенням платформи Industry4Ukraine. Зокрема, йшлося про свіжу подачу заявки на грант ЕІС у 20 млн з підтримки українських стартапів, де були об’єднані 5 учасників спільноти 4.0. На зустрічі були присутні 3 з них: АППАУ, інкубатор Sikorsky Challenge та DIH КАУ. Олександр Юрчак, як координатор спільноти 4.0, наголосив, що ця велика робота консорціуму з 11-и учасників (5 українських і 6 європейських) включила важливі стратегічні положення, які мають витоки в напрацюваннях платформи Industry4Ukraine більш як 3-річної давності. Йдеться про краще балансування екосистем шляхом чіткішого фокусу на промислових хайтек, запуску акселераторів, розрахованих на промислові та deep-tech стартапи, лідерську роль кластерів у консолідації галузевих і регіональних екосистем тощо. Багато з цього вже було враховано в стратегії Експорту-Інтернаціоналізації, а сьогодні мігрує в нові «10 топ-пропозицій для Advanced Manufacturing».

Тому, незалежно від результатів згаданого вище євро-конкурсу, учасники спільноти мають послідовно нарощувати зусилля по впровадженню вказаних ініціатив.

Дискусія вийшла жвавою. Учасники представили свій погляд і досвід свіжих проектів у сферах розбудови інноваційних екосистем, хайтек-стартапів, DIHs і диджиталізації промислових МСП. Червоною лінією крізь усі представлені доповіді пройшла теза щодо загрози деградації українських високотехнологічних промислових секторів в умовах нинішньої кризи та питання, як покращити стійкість інноваційних екосистем, для яких ця загроза в умовах війни стає летальною.

Як приклад, Сергій Сергієнко, заступник директора Sikorsky Challenge, відзначив зменшення кількості інноваційних проектів на 30% порівняно з минулим роком. Роман Яворський, комерційний директор IT-Enterprise, найбільшого розробника та інтегратора України в промислових ІТ-системах, каже, що промислові ринки впали в рази і майже не генерують ніякого попиту на інноваційні продукти. Власне, і решта учасників заходу планують свою інноваційну діяльність здебільшого після завершення війни.

Олександр Степанець, керівник проекту BOWI, DIH КПІ, та експерт цього хабу Олександр Бондаренко ділилися досвідом роботи в проекті, й, зокрема, як відбувається співпраця з МСП-переможцями конкурсу. Фактично, це перший досвід в Україні, коли DIH (він же Центр 4.0) надає послуги МСП від виграшу євро-конкурсу до супроводу в реалізації інноваційного експерименту. Головний висновок колег – правила та умови впровадження інновацій від ЄС відрізняються від вітчизняних. Мова не просто про «додаткову звітність» та «папери», фокус на детальному плануванні та координації дій пов’язаний з реальними ризиками впровадження інноваційних експериментів та іншими численними аспектами ведення колаборативних проектів, окрім суто фінансування експериментів.

Серед головних досягнень кампанії Innovations Meet Clusters Андрій Бородюк з виконавчої дирекції АППАУ відзначив:

  • суттєвий прогрес в інноваційному фандрейзингу;
    довгоочікувану активізацію експертів DIH KPI та і загалом розширення поля діяльності експертної спільноти УКА (NOSC-UA DIH та ін.);
  • запуск на платформі АППАУ оновлюваної бази даних інноваційних колів, що постійно розширюється;
  • помітне зростання зрілості керівників і координаторів кластерів УКА.

Натомість, головним викликом хайтек-метчингу на платформі УКА залишається й досі дуже низька активність МСП.

Цікава дискусія виникла наприкінці заходу – СЕО групи компаній AIM Юрій Щирін представив новий продукт для керування активами ОТГ. По суті, це додаток, що базується на обробці даних із відкритих реєстрів з використанням геоінформаційних технологій, й удало налаштований на потреби різних фахівців ОТГ. Учасники дискутували, наскільки алгоритми застосунку відповідають нормам машинного навчання та штучного інтелекту.

Завершальна частина заходу була неформальною. Спонсор заходу, АППАУ, пригощала учасників крафтовими продуктами з Черкащини, і ця частина програми була дуже метчмейкінговою )

АППАУ, по-суті, відкрила осінній діловий сезон офлайн-заходів і надалі планує робити подібні мітапи інноваційної спільноти 4.0 регулярними.

На фото нижче головні організатори заходу: Юлія Лункова, Андрій Бородюк, Олександр Юрчак​

Андрій Бородюк, директор з розвитку бізнесу АППАУ та керівник програми EIF, так описує свої враження:

«З початку війни це був перший офлайн-захід, що організовувала АППАУ. Всі, кого ми запрошували на цю зустріч, з радістю відгукнулись, і як результат – під час зустрічі створилася чудова робоча атмосфера, за якою всі так скучили. Все ж таки очну зустріч не замінять ніякі онлайн-формати. Щодо вражень від самого івенту – це було майже 2 години цікавої та корисної інформації. Я в принципі в контексті всього, про що говорили наші доповідачі, і для мене нічого нового не було, а от учасники зустрічі доволі жваво вступали в обговорення, задавали багато конкретних питань та надавали якісні й професійні коментарі. Окремо відзначу цікаві інсайти від DIH KPI про співпрацю з підприємцями, що стали переможцями в проекті BOWI. Важливо, що команда DIH дуже швидко навчилася вирішувати всі задачі, які перед ними виникають у цьому проекті. Класичне learning by doing 🙂 Ну і неформальна частина – саме про те, що тільки в живому спілкуванні можуть швидко народжуватися колаборації та нові нестандартні ідеї. Зазвичай під час онлайн-зустрічей кількість коментарів і питань доволі низька, за рідким виключенням. Тут же іноді було не чути співрозмовника, настільки інтенсивним було спілкування навколо.

Підводячи підсумок – такі заходи потрібні, та, я думаю, ми будемо намагатися проводити їх якомога частіше :)»

Більше фото з заходу можна переглянути за посиланням.

Leave a comment

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag