У червні 2022 року Аналітичний центр Українського кластерного альянсу (УКА) розробив програму «Експорт та Інтернаціоналізація промислових МСП». Цей документ лежить в основі поточного головного фронту діяльності УКА – пошуку нових ринків для вітчизняних промисловців і їх глибшої інтеграції в міжнародне бізнес-середовище.
На думку аналітиків УКА, врахування положень Програми державою значно підвищить дієвість урядових антикризових заходів. Максимальна ефективність спільних зусиль бізнес-спільноти й Уряду може бути досягнута за умови якісної координації дій за такими ключовими напрямами:
- Buy Ukrainian – програма експорту українських товарів та підтримки їх промоції/сертифікації у світі, вже запропонована ДУ «Офіс розвитку підприємництва та підтримки експорту».
- Іntegration into GVC – програма підтримки інтеграції українських підприємств у європейські та міжнародні ланцюги доданої вартості (шляхом запровадження широкого індустріального діалогу провідних бізнес-об’єднань і кластерів України з європейськими та світовими організаціями), що потребує негайних злагоджених дій бізнесу та Уряду для порятунку підприємств, що найбільше постраждали від російської агресії.
- Inno-Integration – програма прискореного включення та підтримки українських інноваційних підприємств у відповідні європейські програми інноваційного розвитку, подвійного цифрового та зеленого переходу. Передбачається перезапуск індустріального діалогу на рівні провідних європейських асоціацій та пришвидшення інтеграції в європейські ланцюги доданої вартості підприємств із найбільш зрілих секторів високотехнологічної промисловості (автопром, машинобудування, біофарм, металообробка, інжиніринг, промислова автоматизація).
- Standardization – програма підтримки технічного регулювання та прискореного переходу українських підприємств на міжнародні технічні стандарти.
Відповідно до цих чотирьох вищенаведених напрямів УКА має 7 пропозицій для Уряду:
- Консолідувати пропозиції цього документу, а також інші – від провідних бізнес-об’єднань у єдиній урядовій програмі дій щодо експорту й інтернаціоналізації МСП із наданням їй статусу пріоритетної в 2022 році.
- Визначити один конкретний орган виконавчої влади відповідальним за реалізацію урядової програми експорту й інтернаціоналізації МСП.
- У розробці й здійснені антикризових заходів Уряд має дотримуватися принципу селективності фокусу на обмеженій кількості стратегічних пріоритетів; перевага має надаватися секторам економіки, що відповідають одному з таких критеріїв: приналежність до критичних під час військового стану індустрій; висока перспектива зростання експорту; здатність нейтралізувати кризові тенденції для провідних економічних секторів-експортерів.
- Критерії, зазначені в п. 3, мають бути добре збалансованими в діях Уряду, направлених на збереження та розвиток численних високотехнологічних МСП, кризовий стан яких уряд нині фактично ігнорує. А йдеться про тисячі підприємств із галузей інжинірингу та промислової автоматизації, машино-, судно-, приладо-, авто-транспортного будування, аерокосмічної сфери, біофарм-промисловості, інноваційних матеріалів, альтернативної енергетики. Фахівці у цих галузях є також основою вітчизняного ВПК, тому особлива увагу уряду має приділятися недопущенню деградації відповідних секторів економіки до межі, за якою відновлення стане неможливим.
- Уряд має звернути увагу на тенденцію витоку фахівців із секторів хайтек-промисловості в ІТ-галузь. Цей процес уже призвів до великих кадрових утрат секторів хайтек-промисловості в 2016-21 роках, а в умовах війни це явище може призвести до деградації вітчизняного ВПК і значно обмежити можливості для післявоєнного відновлення економіки. Впроваджуючи заходи зі збільшення притоку фахівців в ІТ-галузь, Уряд мав би паралельно здійснювати програми щодо підтримки та розвитку кадрів для високотехнологічної промисловості.
- Уряд має приділити особливу вагу підтримці бізнес-об’єднань кластерного типу, які зміцнюють внутрішні ланцюги доданої вартості (ЛДВ) шляхом консолідації МСП на регіональному галузевому рівні й фокусуються на випуску готових продуктів і рішень. Адже такі кластери постійно генерують власні інструменти для нейтралізації ризиків у виробничих ЛДВ. Першочергової підтримки потребує проєкт програми кластерного розвитку України, що був поданий на розгляд Мінекономіки ще в 2020, але досі не знайшов підтримки держави.
- Швидкої реалізації потребує програма інтеграції українських МСП, стартапів, інженерних і сервісних провайдерів у програми ЄС. УКА разом з іншими провідними бізнес-об’єднаннями пропонує Уряду допомогу у виробленні єдиної державної програми по інтеграції в ЛДВ та інноваційний простір Євросоюзу. Сьогодні вікно можливостей у Європі для українського бізнесу є достатньо великим, але майже не використовується.
Програма «Експорт та інтернаціоналізація МСП» розроблена Українським кластерним альянсом за підтримки програми «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», що спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Зміст програми «Експорт та інтернаціоналізація МСП» є виключною відповідальністю Українського кластерного альянсу і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ. Мета програми EU4Business – створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримка інновацій та стимулювання експорту, що є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання. У межах підходу Team Europe проєкт також сприятиме відновленню України від наслідків COVID-19.
EU4Business – ініціатива Європейського Союзу, яка допомагає малим і середнім підприємствам у країнах Східного партнерства – Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові, Україні. Детальніше: www.eu4business.org.ua.