Skip links

Звіт зустрічі по метчмейкінгу українських та румунських кластерів – 23.03

23 березня відбувся перший метчмейкінг українських та румунських кластерів. Зустріч між УКА та CLUSTERO була організована з метою пошуку сфер для співпраці та обміном досвіду між країнами. 

Голова УКА Олександр Юрчак розпочав перший виступ і представив український кластерний альянс та напрямки його діяльності. Україна та Румунія зацікавлені в регулярних обмінах між кластерами в різних індустріях та форматах, оскільки через розпочату росією війну, економіка ЄС також страждає і потребує нових партнерів та інтеграцій. Головна стратегія України наразі – це інтернаціоналізація та співпраця з сусідніми країнами, зокрема Румунією. Ми маємо великий потенціал щодо партнерства в різноманітних галузях та країнах. 

Gabriela Pirvu, старша радниця румунського кластера Clustero розповіла про його діяльність та напрямки роботи. CLUSTERO  було створено у 2011 році й наразі нараховує 49 членів (зафіксовано 80 кластерних ініціатив) і є основною платформою для співпраці між внутрішніми румунськими та європейськими кластерами. Мережа складається з шести регіонів і шести консорціумів, зосереджених на текстилі, сільському господарстві, нанотехнологіях та машинобудуванні. Основні напрямки роботи: інтернаціоналізація, сприяння міжнародним обмінам, інновації, підтримка МСП, участь в тренінгах, а також організація щорічної трансильванської конференції та Європейської кластерної конференції (2019 року).

Відмінність між українськими та румунськими кластерами в тому, що останні мають сертифікацію кластерів на національному рівні. 

Costine Lianu представив Wallachia eHub – консорціум, створений 5 неурядовими організаціями, зокрема кластерами, що включають університети та компанії. Кластери є представниками таких сфер як: ІТ, виготовлення меблів, зелена енергетика, дослідження, органічне землеробство, освіта. Хаб надає послуги підтримки в пошуках інвестицій, проводить навчання та тренінги, тестування перед інвестуванням та впроваджує іноваційні екосистеми та нетворкінг.

Одним із найважливіших шляхів діджитал трансформації Європи є створення інноваційних кластерів.

Costine Lianu 

Рух “Індустрія 4.0” та головного провайдера сервісів для інноваційних проєктів «Асоціацію підприємств промислової автоматизації України» (APPAU) представив Олександр Юрчак. Нагадав, що між Україною та Румунією вже діє програма співпраці щодо спільних кордонів​​ і наголосив, що АППАУ готова до нових викликів та кооперацій. Зацікавлені в партнерстві щодо розвитку індустрії 4.0-5.0 та в програмах EU4Digital, EU4Busines, Interreg UA-RO, Danube, BlackSea, розвитку субконтрактних відносин, аутсорсингу, співпраці в проєктах відновлення України, регулярному обміні досвідом та навчання.

Морські та річкові кластери

Andy Pusc розповів про румунський річковий транспортний кластер. Він працює в місті Galați, що знаходиться поряд з українським кордоном, то ж має досвід успішної співпраці між Україною та Румунією у сфері перевезення вантажів річковим шляхом.

Також було представлено кілька проєктів кластера:

Vital 5G – найстаріший проєкт, який працює над вертикальними інноваціями в транспортуванні, логістиці через розвиток 5G комунікацій.

PLOTO – проєкт працює над підвищенням стійкості інфраструктури внутрішніх водних шляхів, впроваджує інвентаризацію та картографування ситуації в порті Галацу. Також заходи щодо помʼякшення наслідків у портах через зміни клімату та несприятливі умови.

Команда пишається своїми досягненнями та планує продовжувати співпрацю з Україною та сусідніми країнами.

Морський кластер України представив Юрій Жуков, розповів про його діяльність та проблеми з кораблебудуванням та перевезенням через війну. Флот зараз дуже малий, але компанії продовжують здійснювати ремонти та підтримку наявних кораблів, а також мають можливість виготовляти різні товари. Кластер прагне до реновації флоту, залучення короткострокових та довгострокових інвестицій в розвиток галузі. МКУ вірить, що співпраця з іншими країнами, в тому числі Румунією, допоможе залучити необхідні ресурси на його розвиток та забезпечити його успішне функціонування.

Медичні кластери

Raluca Ursaciuc представила IMAGO-MOL, який є єдиним кластером медичної структурної та молекулярної візуалізації в Румунії та ЄС. Кластер об’єднує 59 представників МСП, університетів, асоціацій, стартапів, закладів охорони здоров’я. Планують створити метакластер, а також шукають можливості фінансування своїх досліджень, розробки проєктів з партнерами, обмін досвідом та освітні проєкти, розвиток платформи зацікавлених сторін.

Події XCHANGE

На тему медичних кластерів в Україні розповіла президент Рівненського медичного кластера та голова ресурсного центру –  Тетяна Воронцова. Основним напрямком роботи є реабілітація постраждалих від війни та створення іноваційних тренінгових центрів, в тому числі симуляційних, щоб підвищити рівень медичної освіти та допомогти лікарям покращити свої навички. Наголосила, що дуже багато медичних центрів і лікарень потребують відбудови з нуля і для цього важливу роль відіграє співпраця з іншими ресурсними центрами та кластерами. Уже під час презентації домовилася з Raluca щодо співпраці з румунським медичним кластером.

Агрокластери

Felix Arion, менеджер кластера AgroTransilvania з гордістю розповів про численні переваги агротехнологічного кластера, який обʼєднує 57 компаній, університетів, науково-дослідчих центрів. Діяльність кластера визнана на європейському рівні та сертифікована Gold Label – найвищою відзнакою ESCA. Кластер є частиною  мережі інноваційних центрів, присвячених створенню та впровадженню нових технологій. Кластер організовує заходи та навчальні програми, підтримує місцевих виробників і зосереджується на дослідженнях та інноваціях.

Має власні лабораторії, які можуть сертифікувати свою продукцію, і вони відкриті для роботи з потенційними клієнтами в Україні.

Коли Україна переходитиме на європейський ринок, буде багато викликів. Румунія вже пройшла через цей процес і ми можемо допомогти Україні подолати через нього також. ЄС не буде обирати кластер, він буде вибирати людей. Нам необхідно створити базу даних для потенційних клієнтів.

Felix Arion

Керівник кластера Богдан Шаповал презентував українську харчову асоціацію U-Food, яка допомагає українським виробникам харчових продуктів зв’язуватися з оптовими покупцями, трейдерами, дистриб’юторами та роздрібними торговцями по всьому світу.

Маркетплейс шукає можливості співпраці в Румунії в агротуристичному напрямку, а також просування українських продуктів на закордонних ринках. 

Otilia Frolu розповіла про Hemp Cluster, який обʼєднує 22 учасники. Кластер торік став членом Європейської асоціації по технічній коноплі; зараз працює над проєктом дослідження для інноваційних центрів з метою створення нових продуктів (папір, текстиль, їжа) на основі коноплі. Hemp Cluster переконані, що поєднання агрокультури та промислових проєктів можуть привести до цікавих результатів та мати вплив на розвиток галузі в цілому. Вони також розпочали дискусії з українськими партнерами щодо машинерії, необхідної для їхніх проєктів.

В Україні також працює кластер у галузі промислових конопель – Кластер “Слобожанське коноплярство” на чолі з Юрієм Гладенко.

Текстильні кластери

Carmen Boiciuc презентувала румунський текстильний кластер, який зосереджений на розвитку нових технологій, ефективності виробництва, тренінгах, дослідженнях та маркетингу. Кластер має на меті створити середовище для діяльності, впровадження програм для сталого розвитку текстильної промисловості на території Румунії. У 2016 було створено метакластер NOATEX META куди увійшли Astrico Nord-Est Textile ClusterRomanian Textile Concept та Transylvania Textile concept and Traditions, manufacturing, Future Cluster. Загалом, Romanian Textile Cluster та інші текстильні кластери в Румунії демонструють великий потенціал для розвитку національної промисловості та для внеску в європейську текстильну галузь.

Олександр Юрчак розповів про текстильні кластери та головні продукти для експорту, які вони можуть надати (текстиль, взуття, вʼязані речі, шкіряний одяг тощо). Зауважив, що через війну багато кластерів на сході країни призупинили свою діяльність. 

Меблеві кластери

Andrea Toma представила Меблевий кластер Трансільванії, в який входить близько 80 компаній. Вони зосереджені на розвитку експорту, діджиталізації та інновацій. З метою підтримки МСП з виходом на міжнародні ринки кластер започаткував партнерство з Європою, США, Єгиптом і Південною Африкою. 

Серед проєктів були представлені:

 SILEO орієнтований на підтримку щодо відновлення та трансформацій МСП.

ExcelLiving зосереджується на створенні кращих умов для життя та праці людей. Проєкт вже працює з партнерами з Іспанії, Португалії та Данії.

Better Factory  дає кластерам доступ до найновіших досліджень і технологій для створення нових продуктів та розвитку онлайн-продажів. 

В Україні також є кілька кластерів у сфері деревообробки та виготовлення меблів. Наприклад, Кластер Будіндустрія, UKRAINIAN WOODEN HOUSES CLUSTER, Українська асоціація меблевиків.

Висновки метчмейкінгу

  1. В Румунії немає платформи 4.0, тому Україна може ділитися інформацією та шукати шляхи співпраці в цій сфері.
  2. Важливо проводити такі метчмейкінги, обміни цінностями та розвивати локальну продукцію, щоб мати можливість займатися співпрацею зі світовими ритейлерами.
  3. Маємо багато шляхів для зміцнення та розвитку співпраці між країнами. Румунія вже пройшла шлях виходу на ринок ЄС, тому готова провести нас і консультувати на цьому шляху.

Результати цієї зустрічі були обговорені та закріплені на кластерному форумі в Кошіце між керівниками кластерних асоціацій – з румунської сторони Даніелем Косніто, з української – Олександром Юрчаком 29-30 березня. Сторони планують проведення першої офлайн конференції в м. Галація в 2023, і де вже є формат україно-румунської співпраці. Мова йде про його розширення та приведення до засад між-регіональної, кластерної колаборації.

Leave a comment

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag