Skip links

Програма EIF:  від фандрейзингу – до інтернаціоналізації

Програма EIF, створена АППАУ в 2020, пройшла довгий шлях становлення й нині доступна для всіх кластерів УКА. Програма створена за принципом «єдиного вікна», де промислові МСП, учасники кластерів, можуть отримати повний пакет консультаційної допомоги в підготовці грантових заявок, знайти експерта чи партнера, а також надати інформацію про власні потреби та експертизу. Програма підтримується онлайн-платформою, яка реалізує функції метчмейкингу та фандрейзингу.  Дана публікація надає деталі програми для учасників УКА.

Про програму EIF

Програма EIF (Export-Internationalization-Fundraising) була створена в травні 2020, але реально запущена асоціацією АППАУ в травні 2021. Початкова ідея полягала в покращенні показників української спільноти Індустрії 4.0 по вказаним трьом компонентам і шляхом першочергового запуску фандрейзингу. Фандрейзинг, як стратегія в розвитку інновацій, передбачав не тільки фінансування розробок, але й глибоке проникнення в пріоритети та напрями розвитку технологій Індустрії 4.0 у програмах ЄС. І звідти один крок до інтернаціоналізації учасників спільноти інноваторів Індустрії 4.0. Але також кластерів, адже в європейській ідеології кластери сьогодні не можуть не бути інноваційними.

Серед численних грантових фондів ЄС головний фокус робився на проекти I4MS / Horizon 2020 – спеціальній програмі Єврокомісії для покращення цифрових інновацій серед промислових МСП з фондом у десятки мільярдів євро. Програма I4MS  розпочалася ще в 2014 і на момент запуску програми EIF від АППАУ вона вступила у фазу каскадного фінансування колів (грантів), націлених на широке застосування нових розробок серед промислових МСП, кінцевих користувачів.

АППАУ звертала увагу на відставання українських МСП у цій сфері ще з 2016-17 рр, і до появи системної пропозиції менеджмент асоціації зробив кілька безуспішних спроб організації таких послуг через зовнішніх консультантів.

Отже, в 2021 АППАУ організувала власний проектний офіс і запропонувала експертам та розробникам Індустрії 4.0 низку заходів за наступними напрямами:

  • Регулярний моніторинг доступних грантових проектів з широкими та регулярними комунікаціями до учасників програми. Саме цю початкову функцію інноваційного брокериджу взяв на себе проектний офіс АППАУ.
  • Переведення всіх існуючих Центрів 4.0 (Київ, Харків, Запоріжжя, Полтава) на методики та правила функціонування європейської мережі DIH (Digital Innovation Hub).
  • Мобілізація широкого кола технологічних експертів навколо відкритих колів I4MS, їх уключення в просвіту та освіту ринку по вказаним колам.
  • Створення онлайн-платформи, де експерти могли би виконувати дії з метчмейкингу з розробниками та замовниками з промисловості.
  • Долучення експертів до європейських заходів програми I4MS, у першу чергу, в рамках програми EU4Digital, а також на платформі funding.box.

Особливо активно долучення експертів тривало в 2021 у рамках проекту BOWI, у якому переміг DIH КПІ за підтримки АППАУ.

Головні підсумки 1-го року програми

За підсумками першого року програми, тобто з червня 2021 по червень 2022 наступні результати є важливими для розгляду:

  1. Запуск проектного офісу АППАУ ознаменував перехід від режиму ad hoc (спонтанної та нерегулярної роботи з ринком) до системних регулярних дій по роботі в просвіті ринку, залучення експертів та МСП.
  2. Запуск DIH КПІ показав, як має працювати справжній DIH (Центр 4.0), і де фокус значно змістився з грантів «для себе» (як головної поведінкової моделі університетів) на обслуговування МСП та просвіту ринку.
  3. Запуск платформи метчмейкингу – це дуже важливий крок до «оцифрування» всіх процесів фандрейзингу, включно з такими у взаємодії експертів з МСП. Із квітня 2022 АППАУ перенесла на платформу всі відкриті коли I4MS, що раніше комунікувалися в xls-таблицях обмеженому колу учасників програми.  
  4. Значно розширилася мережа європейських контактів, а АППАУ стала контактною точкою програми I4MS. Промоція проектів цієї програми вийшла за рамки Індустрії 4.0, і навесні 2022 поширюється й на кластери Українського кластерного альянсу (УКА).
  5. Позитивно та обнадійливо виглядають перші результати проекту BOWI:
    • Сформована група МСП, які мають досвід подачі проектів на I4MS – це 35 компаній.
    • Аналогічно, є група експертів, які спроможні обслуговувати МСП – 22 .
    • Відпрацьований алгоритм співпраці експертів з МСП у груповому форматі.
    • Виділено першу група експертів, які регулярно проводять просвітні акції.
    • Розроблена та введена в дію система мотивації експертів.

Найголовніший результат – завдяки проекту BOWI ми змінили ставлення до проектів I4MS як експертів, так і ринку МСП. Від сприйняття «довго, складно, незрозуміло (= не для нас)» і завдяки отриманим знанням, новим навичкам зараз відкриті коли сприймаються як «це цікаво, перспективно й цілком нам по силам». Безумовно, зріс імідж АППАУ та DIH КПІ – ми довели ринку, що можемо бути надійним партнером у забезпеченні інноваційних розробок фінансовими ресурсами. При цьому є розуміння що 4 МСП, які отримують зараз по 60 тис євро, це тільки початок історії широкого залучення українських промислових МСП до європейських фондів інновацій.

Сервісна пропозиція програми EIF

Отже, від травня програма АППАУ повністю мігрувала на рівень УКА й пропонується сьогодні для всіх учасників кластерів УКА. Члени кластерів мають доступ до низки професійних послуг, орієнтованих на промислові ринки, і які надають вам наступні переваги:

Онлайн платформа

  • Платформа АППАУ виконує ролі метчмейингу та фандрейзингу. Тут ви можете знайти всю інформацію про доступні гранти (з ЄС та України) в сфері промисловості та хайтек, отримати консультацію від експерта й стати учасником профільних груп.

Професійні обміни

  • Двічі на місяць експерти EIF проводять просвітні вебінари, на яких роз’яснюються деталі нових колів (грантових пропозицій), аналізуються кращі практики та досвід подачі проектів. Також тут ви можете познайомитись із новими партнерами й отримати корисні контакти.

Корисний контент

  • Експерти фандрейзингу та проектний офіс АППАУ, Центри 4.0 та DIHs генерують унікальний і корисний контент, який доступний тільки учасниками програми. Це “білі книги”, гайди, аналітичні звіти, посібники, а також специфічна ринкова інформація, необхідна для всіх інноваторів 4.0.

Експертна підтримка

  • Аби податися на інноваційний конкурс та виграти його, зазвичай, МСП потребують грунтовної консультаційної підтримки. Наші експерти можуть допомогти вам: а) вибрати необхідний кол; б) допомогти підготувати грантову заявку; с) супроводжувати в процесі виконання.

Послуги в інтернаціоналізації

  • УКА підтримує інтенсивну програму інтернаціоналізації та експорту (див графік заходів), яка доступна для всіх членів кластерів УКА. Спектр напрямів інтернаціоналізації є широким – від пошуку партнера, постачальника чи клієнта й до спільних інноваційних проектів. У рамках УКА проектний офіс АППАУ розпочав також широке залучення інших кластерів та їх експертів до програми EIF, зібрання по різним темам проводяться практично щомісяця. Щоб отримати індивідуальну консультацію та презентацію програми координатори кластерів можуть звертатися до керівника програми: andrii.borodiuk@appau.org.ua.

Плани до кінця 2022

В 2022 року АППАУ планує розвивати програму EIF за наступними напрямами:

  1. Розширення пулу експертів програми. АППАУ пропонує вибраним експертам, що погодилися на статус технологічних брокерів, підписання меморандуму, де сторони фіксують взаємні зобов’язання. Форсування розвитку в цьому напрямку зумовлене тим, що брак підтримки МСП та їх регулярної просвіти по відкритим колам є найбільшим і досі невирішеним викликом у налагодженні регулярного потоку проектних заявок. KPI цього напряму – не менше 20-ти експертів, які ведуть регулярну роботу по просвіті та підтримці відкритих колів (зараз – лише 4).
  2. Максимальне долучення та використання можливостей онлайн платформ. АППАУ планує значно збільшити кількість взаємодій на власній платформі метчмейкингу й формувати там повноцінний функціонал управління знаннями, долучаючи при цьому на платформу учасників кластерного альянсу. Важливо при цьому знати, що доступ до платформи буде тільки в учасників кластерів УКА – таким чином АППАУ стимулює приєднання МСП до бізнес-спільнот.
     KPI цього напряму – не менше 150-ти учасників від МСП, різних індустрій, учасників УКА.
  3. Отримання фінансування на підтримку програми EIF. З 2016 року зусилля АППАУ на отримання будь-якої підтримки інноваційного розвитку Індустрії 4.0 не знаходять відгуку. Державні структури, а також міжнародні донори взагалі «не бачать» цей напрям як пріоритетний для розвитку економіки країни. Відповідно, відсутність фінансування є головною перешкодою в інноваційному розвитку й частково пояснює, чому так довго та повільно Україна рухається в диджиталізації промисловості. Наразі програма EIF фінансується виключно коштом АППАУ, і ми будемо раді долученню донорів до нашої підтримки. Грантова заявка, яка деталізує пункти 1-2, була написана ще в 2021. Зокрема, вона акцентує на тому очевидному факті, що без початкового фінансування дуже важко стимулювати експертів ринку вкладати в просвіту та освіту МСП, в тому числі по відкритим колам ЄС. Зараз це відбувається радше на волонтерських засадах.
     KPI цього напряму – мінімально 1 грант вартістю від 10 тисяч євро.
  4. За умови виконання пунктів 1-3 ми легко виходимо на збільшення потоку заявок і покращення конверсій у лійці фандрейзингу. Це завдання стояло й минулого сезону, але вийти на кращі показники подачі нам перешкоджала саме відсутність достатньої кількості активних експертів.
     KPI цього напряму – мінімально подача не менше 30-ти проектних заявок (усіх видів).
  5. Формування системної пропозиції від української екосистеми Індустрії 4.0 для європейських партнерів із виходом на конкретні домовленості. Війна може відкинути наш інноваційний розвиток на багато років назад й остаточно закріпити статус сировинної країни. І, натомість, як будь-яка велика криза вона може мобілізувати наші кращі ресурси й відкрити нові можливості. Безпрецедентно високий рівень підтримки від ЄС та світу – це, безперечно, велике вікно можливостей. І яке потрібно використовувати вже зараз. Досі Україна практично ніяк не позиціонувалася на арені інноваційних екосистем Індустрії 4.0 ЄС. Ми практично нікому невідомі, у нас мізерна кількість DIH, ми не брали участь в інноваційних колах І4MS, яких з 2014 було проведено десятки на багато мільйонів євро. Що прикро, ми навіть не знаємо, хто в державі за все це відповідає. Наші численні спроби знайти хоч кого небудь від державних органів, як представника EU4Digital, й де ми брали активну участь, були марними. Зараз настав час закрити цю лакуну, швидко скооперуватися з ЦОВВ й видати на Брюссель системні пропозиції по інноваційному розвитку та диджиталізації промислових МСП. АППАУ вже має низку пропозицій й веде перемовини з європейськими DIH щодо створення спеціальних програм та пропозицій для прискореного розвитку українських DIH, а також інших елементів інноваційних екосистем хайтек-промисловості . І ми давно готові координувати та узгоджувати ці активності з відповідними міністерствами. Залишилося визначити з ким саме.

*******

Отже, резюмуємо все вищесказане. Європейські фонди інноваційного та цифрового розвитку завжди були відкритими для українських МСП і кластерів, але системно та масово використовувати ці фонди нам заважала відсутність ефективних механізмів підтримки. Програма EIF від АППАУ, яка в 2022 стала доступною для всіх кластерів УКА, є таким механізмом, єдиним у країні, що орієнтований саме для інноваторів 4.0 та промислових МСП. Програма вже дає перші результати й набуває популярності серед промислових технологічних компаній. Для її поширення серед усіх кластерів УКА необхідна широка промоція кластерними координаторами та експертами з інновацій. У якості головного інструменту ми рекомендуємо розповсюдження цього посилання.

Публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу в рамках реалізації проекту ЄС “Інтернаціоналізація Українського кластерного альянсу: покращення прямого діалогу між європейськими та українськими професійними спільнотами під час війни”. Представлений матеріал відображає позиції Українського кластерного альянсу і не обов’язково відображає думку Європейського Союзу

 
We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag