Skip links

УКА вперше взяв участь у Європейській кластерній конференції

26-27 вересня делегація УКА взяла участь у Європейській кластерній конференції в Празі. УКА делегував 6 учасників-жінок від кластерів АППАУ: Вінницького кластеру приладобудування та промислової автоматизації, Івано-Франківської бізнес-асоціації, Рівненського медичного кластеру, Хмельницького швейного кластеру (PFC) й Українського кластеру автопрому та мобільності.

У конференції взяли участь більше 600 делегатів від усіх країн-членів ЄС. Головні теми обговорень – це досить традиційні обміни по розвитку кластерних політик і практик, співпраця кластерів у інноваційному розвитку, подвійному цифровому та зеленому переходах. Але головна увага була прикута до теми стійкості економік і ланцюгів доданої вартості, які через війну в Україні зазнали значних потрясінь. Відповідно, й тема України згадувалась у виступах досить часто.

Тим більше, відрадно, що українська делегація була представлена очно та якісним складом. Власне, це перший подібний візит УКА на євроконференцію кластерів, і він зміг відбутися завдяки підтримці GIZ. Це поки єдиний міжнародний донор, який системно та регулярно підтримує кластери України у своєму розвитку.

Українську делегацію очолила Ольга Трофимова, директорка альянсу з програм експорту та інтернаціоналізації й керівниця Українського кластеру автопрому. Ольга вже кілька разів презентувала УКА на різних європейських зустрічах, а також на форумі в Стамбулі. Її 2 виступи в Празі були блискучими й непевно запам’ятаються багатьом учасникам конференції. Головний меседж – світ (включно з кластерами ЄС) має відходити від політик «здорового прагматизму», позаяк ці «прагматичні» підходи сьогодні зазнали повного краху.

Багатомільярдні вкладення європейських компаній у ринок РФ, й на фоні багаторічного незважання на агресивні дій росії проти сусідніх країн, втрачені! І сьогодні, коли відбувається чергова ескалація в Україні, саме час змінюватись і трансформуватись. У першу чергу, мають змінитися ключові парадигми ведення бізнесу. Мова зараз не стільки про чергові декларації сталого розвитку, як про справжній фокус на цінностях людяності, вільний вибір та свободи громадян кожної країни.

Ольга закликала учасників конференції демонструвати єдність з Україною прямим сполученням із кластерами України та конкретними проектами в розвитку нашої економіки.

Українська делегація провела низку В2В зустрічей, загалом – більше 30. Український стенд мав велику увагу та підтримку інших кластерів, а також DG Grow, провідного департаменту Європейської комісії відповідального за кластерний розвитку. Стенд відвідали керівниця департаменту Ула Енгельман, а також низка провідних менеджерів DG Grow. Українська делегація радо вітала партнерів раніше знайомих тільки онлайн. Серед них Антоніо де Ново, керівник Європейського кластерного альянсу, Лоїк Марен (французький кластер СІMES) та багато інших.

26 вересня відбулася також окрема нарада DG Grow із делегацією УКА, на якій було прийнято рішення про проведення в Словаччині конференції УКА на початку 2023. Другий успіх нашої делегації – прийняття УКА до TCI Network, провідної світової кластерної спільноти.

27 вересня питання України дискутувалось на окремій сесії, й ось як зафіксували її головні тези дизайнери ЕССР:

Відрадно, що крім загальної інформації про Україну ми бачимо тут згадки про наші спільні напрацювання, зокрема, “Дорожню карту УКА на 2022-23 рр”.

Ось як коментують свої враження інші учасники української делегації:

Олена Садома, керівниця програм експорту в АППАУ: “Ми відчули величезну увагу та підтримку європартнерів, і зі свого боку демонстрували готовність до співпраці. Український бізнес готовий працювати з європейськими компаніями. З іншої сторони, у європейців є свої застереження щодо роботи з Україною. По-перше, це війна і відповідні ризики. По-друге, історія взаємодії з Україною в минулому залишає враження про непрозорість і нестабільність українського законодавства для транскордонної співпраці. По-третє, нам ще вчитися і вчитися взаємодіяти по встановленим правилам бізнес-комунікації та зі знанням мови. Але участь у таких заходах і є невід’ємною частиною роботи з цими застереженнями. Кожна зустріч вживу з реальними українцями тут і зараз, з якими можна говорити, дізнаватися про реальний зріз подій від людини, а не з медіа, наближає нас до взаємодії на рівні компаній і спільнот. Зараз нам украй необхідно прийняти закон про кластери, щоб відповідати стандартам законодавства ЄС і дати сигнал нашим потенційним партнерам про готовність до взаємодії на правовому рівні”.

Світлана Кропельницька, представник Івано-Франківської бізнес-асоціації, директорка Проектно-освітнього центру розвитку інновацій та інвестицій у регіоні «Агенти змін»:
“Для нас була велика честь і одночасно велика відповідальність представляти Україну на світовій арені. Кластери для України на даний час є не тільки інструментом регіонального розвитку, це інструмент відродження і відновлення після війни різних секторів економіки нашої країни, в т.ч. завдяки інтеграції та інтернаціоналізації кластерної спільноти. Отримала для себе важливий інсайт щодо розвитку креативних кластерів – головним драйвером розвитку в цій сфері є тісна кроскластерна співпраця учасників креативних індустрій і туризму, причому диджитал туризм тут відігріватиме ключову роль”.

Ольга Хомин, менеджер кластеру PFC: “З точки зору переоцінки цінностей ця поїздка була для мене, до певної міри, переломною в моїй професійній кар’єрі. Якщо хочете – навіть у моєму житті. В першу чергу, це стосується ціни європейської підтримки, якої насправді не існує, бо вона безцінна. Тому я хочу подякувати всім європейським партнерам. А ще більше – кожній з учасниць української делегації за підтримку, відкритість, неперевершені емоції та конструктивність. Абсолютно переконана, що ми на правильному шляху!”

Надія Карплюк, менеджер Вінницького кластеру приладобудування та промислової автоматизації: “Головні меседжі, які я почула на конференції – це консолідація зусиль навколо подолання криз, що спричинені Covid 19, російсько- українською війною, енергетичною кризою та кліматичними змінами. Ми маємо пережити зміни через трансформацію не тільки цифрову і зелену, а й трансформацію свідомості, трансформацію стратегії , якщо хочете. Нової стратегії, що призведе до стійкості і сталості, до людяності і об’єднання. Трансформації, що можливі за рахунок розвитку інновацій, залученості потенціалу жінок, навчанню, підвищенню навичок та перекваліфікації.

Ми відчуваємо неймовірну зацікавленість Україною, українськими кластерами, українськими підприємствами, українськими людьми. Ми відчуваємо бажання партнерства і чуємо перестороги щодо цього партнерства. Наша задача бути відповідальними і не зупинятися на шляху перетворень, особливо під час відбудови після війни. Хочу висловити подяку УКА та всім членам української делегації за шалену працездатність під час конференції та гідне представлення кластерної спільноти України”.

Тетяна Воронцова, координатор Рівненського медичного кластеру: “Україна стала найбільш згадуваною країною у виступах. При В2В зустрічах кожен, з ким зустрічалася, виражав підтримку Україні у війні проти рф, і приємно було чути слова:

  • “Ви велика нація. Ми пишаємось Вами” від естонського кластеру оборони;
  • “Ми підтримуємо Україну і розуміємо значну її роль для всієї Європи” від International Affairs at Life Science Nord Management з Німеччини;
  • “Коли ж як не зараз підтримувати Україну” від Mantas Vilys, Coordinator of Enterprise Europe Network and European Digital Innovation Hub in Lithuania, автора Supply Chain Resilience Platform.

Кластери мають, звичайно, перестороги в роботі з Україною через усталені стереотипи щодо високого рівня корупції та бюрократії, в той же час вони розуміють, що це важливий час для підтримки України не тільки на словах, але і на ділі. Приємно було чути від Мантаса відгуки про зустріч його з Міністром цифрової трансформації, який розповів про значні нововведення в країні. Подекуди такі, що випереджають Європу. Тому важливо доносити наші успіхи до Європейських колег, щоб вони більше довіряли Україні і готові були до колаборації.
Своєю чергою, представляючи Рівненський міжрегіональний медичний кластер і зустрічаючись з представниками десятка інших Європейських кластерів у галузі медицини і здоров’я, намітили спільні проекти в яких працювати буде цікаво і вигідно обом сторонам”.

Українська делегація спільно з керівництвом DG GROW Європейської комісії

Голова делегації Ольга Трофимова резюмує свої враження: “Підготувати та очолити команду української делегації – це завжди відповідальність і честь для мене. Але хочу звітуватися не тільки про те, скільки в мене нових контактів, відкритих дверей і можливостей для бізнесу України, не тільки про те, що зараз є відкритий доступ до ВСІХ європейськиї клатерів і кластерних альянсів.

Хочу поділитися думками про еволюцію, що відбувається саме зараз в усьому світі, про нову парадигму і нові виклики для всіх нас. Адже саме Україна сьогодні платить за еволюцію всього людства дуже велику ціну, яка вимірюється не мільйонами доларів, а тисячами життів. Еволюція, яка зараз переводить світ з парадигми грошей до парадигми гуманізму. На рівні взаємодії людей еволюція вже відбувається. Україна та весь світ демонструють небачену досі турботу один про одного та спільне майбутнє. Ми також відчули це на рівні спільнот і відкритості до співпраці між кластерами різних країн, кластерними асоціаціями та Європейською комісією.
Але виклик, який було озвучено, та який я вже відчуваю, – еволюційні рухи на рівні бізнес-бізнес, державна установа-державна установа. Українцям уже декілька разів простягали руку, щоби рухатися в руслі спільних цінностей, але потім все зупинялося на розподілі грошей…
Я вірю в еволюцію. Вірю в розуміння нами того, що саме зараз – це наш шанс.
Разом ми переможемо!”
 

У Twitter і Linkedin УКА згадують чимало колег з євроструктур і єврокластерів: платформа ЕССР, керівники DG Grow, Асоціація польських кластерів, Польський кластер металообробки, Європейський кластерний альянс, кластер AVAESEN, CIMES тощо.

Схвальні відгуки та згадки в соцмережах отримані завдяки ще одній представниці УКА, SMM-менеджеру Юлії Лунковій, яка постійно твітила й ретвітила новини про конференцію в трьох соцмережах. Завдяки цьому ми отримали кратний приріст на свої сторінки й закріпили якісну visibility УКА на міжнародній арені.

Участь української делегації, безумовно, можна вважати успіхом для всього УКА. Головним результатом є зміцнення довіри до УКА від Європейської комісії та європейських партнерів, й конференція у Словаччині, приєднання до ТСІ – це тільки перші наслідки цього впливу. Не менш значимими є мотивація, нові контакти та нові знання, все це наші дівчата привезуть назад до наших кластерів.

УКА дякує за підтримку нашим німецьким партнерам, GIZ-Ukraine, завдяки яким ця поїздка стала можливою.
Наступного тижня вже друга делегація УКА відвідає Чеську республіку, цього разу Брно. Там відбудеться велика виставка машинобудування та спеціальний форум Чехія-Україна по смарт-технологіям. Бажаємо успіхів нашим кластерам!

Координаційний центр УКА

Участь команди Українського кластерного альянсу у European Cluster Conference 2022 у місті Прага (Чехія) стала можливою завдяки фінансуванню Європейського Союзу та уряду Німеччини в межах програми міжнародної технічної підтримки «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яку реалізує німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag