Skip links

Cтратегічна сесія УКА: перші успіхи кластерного руху в Україні та відповідь бізнесу на виклики війни

14 липня 2022 року відбулася перша стратегічна онлайн-сесія Українського кластерного альянсу (УКА). Лідери 36-ти кластерів, об’єднаних в Альянсі, поділилися своїм баченням головних проблем малих і середніх підприємств в умовах війни та запропонували системні рішення для їх подолання.

Голова УКА Олександр Юрчак відмітив помітні зрушення за провідними напрямами діяльності УКА та окреслив основні виклики для українських МСП в умовах війни: «Виклик номер один – це замовлення, втрачають практично всюди зараз наші бізнеси; друге питання – це логістика, перезапуск виробництва, особливо для кластерів з окупованого сходу і півдня; це питання персоналу,  як його утримувати, змінювати, можливо, роботу, покращувати навички, мотивувати і так далі; і останнє питання – як замінювати окремих постачальників, які були зі східних ринків, і тут виникають певні колізії, оскільки, що стосується ризиків – всі хочуть передоплату.

На внутрішньому ринку в нас усе падає внаслідок війни, і щоб виживати нам треба значно збільшити активність і реалізовувати всі можливості, які відкриваються на зовнішніх ринках».

Учасники стратсесії обговорили стан проектів, що реалізуються в рамках УКА, зокрема йдеться про такі: «Експорт-Інтернаціоналізація», «Центри швидкого реагування», аналітичний центр УКА.

Ольга Трофимова, керівник напряму експорт-інтернаціоналізація в роботі УКА: «У нас є безпрецедентні результати, насамперед, шодо інтернаціоналізації УКА – це наше включення в Європейський кластер ний альянс, і поява справжніх амбасадорів українського бізнесу, і те що в нас є співпраця з EIF, EIT. І той факт, що DigitGrow повернувся до України – це також наша робота. Саме після наших зустрічей вони поновили роботу з нашими міністерствами».

Олег Демчук, лідер Podillya Fashion Cluster, звернув увагу спільноти  УКА на відсутність спільного розуміння терміну «кластер» як серед бізнес-спільноти, так і на державному рівні, і запропонував своє бачення деяких функцій УКА: «У законодавчому полі немає чіткого визначення, що таке кластер. І коли ми говоримо про УКА – ми можемо йти двома шляхами. Ми можемо мати представництво в керуючих радах компаній згідно галузі, або згідно сервісів. Тобто, в Альянсу будуть люди відповідальні за комунікаційну функцію, і будуть люди,  що розвиватимуть фінансову складову. Донорство і гранти – це не єдиний інструмент. Ми могли би допомагати кластерам працювати з інвестиційними фондами, з кредитними лініями. У процесі роботи ми повинні відшліфувати цей інструмент.

Я би просив колег по кластерам вибрати для себе зрозумілу діючу модель кластеру в ЄС і до неї підтягувати свою роботу, щоб УКА був потужним голосом українського бізнесу як в Україні, так і в Європі».

Підсумки першої стратегічної сесії УКА

УКА налічує вже 36 учасників, І ми демонструємо швидке зростання за низкою напрямів, найперше, в інтернаціоналізації.

  • Кожен кластер має розуміти: а) спільні цілі та завдання УКА; б) свою роль та нішу в цих завданнях; в) свої переваги участі в УКА.
    Страт. сесія показала добре розуміння кластерами нашого спільного лобіювання інтересів кластерів та промислових МСП на рівні уряду й загальну необхідність бути об’єднаними.
  • Натомість, ми виявили 2 головні розбіжності: неузгоджена термінологія, яка веде до різного тлумачення ролей і завдань кластерів; окремі керівники поспішають надавати свої вузькогалузеві пропозиції без узгодження спільних для всього УКА. І це абсолютно нормальний процес вирівнювання на початковому етапі.

Наступна сесія – через 2 тижні.

Стратегічні сесії УКА відбуваються за підтримки програми «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Мета проєкту – створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримка інновацій та стимулювання експорту, що є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання. У межах підходу Team Europe проєкт також сприятиме відновленню України від наслідків COVID-19.

EU4Business – ініціатива Європейського Союзу, яка допомагає малим і середнім підприємствам у країнах Східного партнерства – Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові, Україні.  Детальніше: www.eu4business.org.ua.

We use cookies to provide the best web experience possible.
Explore
Drag